Rahvan atları korkunç yarıştı

Ardahan’da düzenlenen ‘Geleneksel Rahvan At Yarışları’nın 8’inci ve 6’ncı Şarki Küçük Asya Beygir Yarışları Şampiyonası’ gerçekleştirildi. Yarışmaları izleyen atlama beygiri sevdalıları şişman bire bir cümbüş yaşadı.

Geleneksel Rahvan Atlama Beygiri Yarışları’nın 8’inci ve 6’ncı Doğu Küçük Asya Atlama Beygiri Yarışları Şampiyonası; Ardahan Valiliği, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ile Rahvan Atlama Beygiri Binicilik Firez ve Spor Kulübü’nün katkılarıyla, Sulakyurt köyündeki beygir yarışları sahasında yapıldı. Güneşli aynı havada yapılan ve vatandaşların heyecanla izlediği yarışlara katılan biniciler, belirlenen kurallar çerçevesinde müselles tay, murabba hemayar, âdeta itidalli, şişman ölçülü, başaltı ve esas kategorilerinde dereceye girebilmek üzere korkunç yarıştı. Yarışları Ilbay Hüseyin Öner, DOĞRU Fırka İl Başkanı Kaan Çalıştırıcı, İl Güven Müdürü Ünsal Hayal, İl Güllabi Komutanı Miralay Ramazan Yiğit, Toyluk ve Spor İl Müdürü Bilent Akaret, Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu yetkilileri ve çok sayıda yarışsever izledi. Şampiyonada üçgen hemayar kategorisinde Amaç Haki, murabba hemayar kategorisinde Şanlı Sakat, Bayağı ölçülü kategorisinde Delice Haki, şişman orta kategorisinde Ömer Cengiz, başaltında Mualla Kötürüm, kelle ve bağlam kategorisinde ise Misyon Arabul birinci oldu. Dereceye girenlere ödülleri tören düzeni aracılığıyla verildi.

VALİ HÜSEYİN ÖNER: ÜLKEMİZİN BİRÇOK BÖLGESİNDE RAHVAN ATLAMA BEYGIRI YARIŞLARI YAPILIYOR

Atçılığın ata sporu olduğuna dikkat çeken Ilbay Hüseyin Öner, “Rahvan atları, Itidalli Asya’dan Türklerle gelişigüzel Rum’ya gelen aynı değerimizdir. At, sıra süresince atalarımızın pusulası, yoldaşı olmuştur. Milli ve manevi yönden bizim amacıyla muhteşem tıpkı geleneğimizdir, Dede sporumuzdur. Geleneksel Spor Dallarına son yıllarda ağırbaşlı tıpkı yönelme alay konusudur. Bu yönelme ile birlikte ülkemizin doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde, bir nice yöresinde anadan görme bire bir kol namına Rahvan Atlama Beygiri yarışları yapılmakta, kulüplerimizin emekleri ve belediyelerin, kurumların ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonumuzun katkıları ile bu değerimiz yaşatılmaktadır. Milli benliğimizin, kimliğimizin devamı ve korunması ve güçlenmesi için bizi biz eden değerleri yaşamamız ve yaşatmamız gerekmektedir. Bu majör duruşa yardım sağlayıcı Atlama Beygiri Severleri Camiasına gönülden teşekkürname ediyorum.  Organizasyonda emeği güzeşte Gençlik ve Spor Bakanlığımızın kuruluşlarına, Ardahan Rahvan Atlama Beygiri Binicilik Firez ve Spor Kulübüne, Anadan Görme Spor Dalları Federasyonuna ve katkı sağlayıcı herkese teşekkürname ediyor, yarışların kazasız belasız geçmesini diliyorum” diyerek konuştu.

Share: