Ardahan’da “8. Rahvan Beygir Yarışları ve 6. Şark Küçük Asya Şampiyonası” yapıldı

Ardahan’da, Anadan Görme Atlı Spor Dalları Federasyonunca “8. Rahvan Beygir Yarışları ve 6. Doğu Rum Şampiyonası” düzenlendi.

Rahvan beygir kültürünü yetiştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Ardahan- Artvin yolu üzerindeki Rahvan Atlama Beygiri Yarış Sahası’nda planlı organizasyona 10 ilden 70 at katıldı.

Yüzlerce seyircinin heyecanla izlediği yarışlarda sporcular, belirlenen kurallar çerçevesinde dereceye girebilmek amacıyla korkunç uğraş etti.

Şampiyonada üçgen emsal kategorisinde ipi göğüsleyen kişioğlu Erek Haki olurken, flaşör hemayar ve başaltı kategorisinde Mürtefi Çalık birinci oldu.

Küçük mutedil kategorisinde Atmaca Haki, balaban mutedil kategorisinde ise Ömer Cengiz birinciliğe ulaştı.

Deste ve çıban kategorilerinde ise Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonu Ardahan Temsilcisi Murat Arabul’a ait at birincilik ödülünü almaya doğruluk kazandı.

Vali Hüseyin Öner, burada yaptığı konuşmada, emeği geçenlere teşekkürname ederek, rahvan atlama beygiri yarışları kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Rahvan atlarının Mutedil Asya’dan Türklerle gelişigüzel Rum’ya gelen bir değer olduğunu tamlayan Öner, “Atlama Beygiri, devir süresince atalarımızın pusulası, yoldaşı olmuştur. Milli ve manevi yönden makro tıpkı geleneğimiz ve ağababa sporumuzdur.” dedi.

Öner, sonuç yıllarda anadan görme spor dallarında okkalı bire bir yönelme olduğuna dikkati çekerek, “Bu yönelme ile ülkemizin bir nice yöresinde geleneksel tıpkı dal kendisine rahvan beygir yarışları yapılmakta. Anadan Görme Spor Dalları Federasyonumuzun, belediyelerimizin ve kulüplerimizin emekleri ile bu değerimiz yaşatılmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.Share: