Pakistan’da İmran Eğlek, görevden düşürülmesinden çarkıt ordu komutanını mesul tuttu

Pakistan’dahi sakat Başvekil İmran Konak, görevden düşürülmesinden Pakistan ordusunun başındaki eski kişioğlu Orgeneral Kamar Cavid Bacva’yı sorumlu tuttu.

Pakistan Hak Hareketi Partisi (PTI) lideri Konak, Lahor’daki konutunda yabancı matbuat mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Han, Washington yönetiminin görevden düşürülmesindeki rolüyle ilişkin yerine, MEMLUK Dışişleri Bakanı’nın Cenup ve Itidalli Asya İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Donald Lu’nun Pakistan’ın çarkıt Washington Büyükelçisi Macid Konak ile toplantıda konuştuklarına ve bu mevki aracılığıyla İslamabad yönetimine gönderilen kriptoya atıfta bulundu.

Parlamento üyelerinin BENDE’nin İslamabad Büyükelçiliği’nde görüşmeler yaptığını hatırlatan Eğlek, amma velakin görevden alınma sürecinde BENDE’nin ne kadar dahli olduğunu mecmu olarak bilmediğini, bu sebeple bahis konusu kriptonun incelenmesi üzere Temel Mahkemesi Başkanı’na gönderildiğini söyledi.

Konak, görevden alınmasından Pakistan ordusunun başındaki çarkıt adam Orgeneral Bacva’yı sorumlu tutarga, “Ayan namına General Bacva bu işe (görevden alınma) dahildi. Zira o olmadan tek molekül gerçekleşemezdi. Amma BENDE’nin tamlık bu işlerde ne kadar rolü var bilmiyorum.” dedi.

Ordu ile ağız tatsızlığı noktası

Pakistan’dahi ordunun ayrımsız cins olduğunu vurgulayan Han, latif hükümetle ordu arasındaki dengenin ayrıntılı süredir çöp tenekesi olduğunu belirtti.

Eğlek, kendi hükümeti döneminde cıvıl cıvıl ile gür anlaştığını ancak haklarında çokça sayıda yöntemsizlik iddiası mevcut eski Cumhurbaşkanı Asıf Mürtefi Zerdari ve çarkıt Başbakan Navaz Mukaddes’i ve bu isimlerin ailelerini yasaların egemenliği altına sokma üzerine silahlı kuvvetler ile mesele yaşadığını söyledi.

Kalabalık ile arasındaki probleme ilgili adına Konak, “Orgeneral Bacva benim iktisat ile ilgilenmem gerektiğine ve garip şekilde adisyon verebilirlikle ilgilendiren bulut etmemem gerektiğine inanıyordu. Tek ekonomi veya herkes hukukun üstünlüğü ilkesi olmadan müreffeh olmaz. ‘Güçlü düzenbazları’ yasaların egemenliği altına almazsanız hiçbir tutum refaha ulaşamaz.” dedi.

Han, yolsuzlukla ilgili hesap verebilirlik istediğini anlatım ederek, bu durumun Bacva’nın gündeminde kayran almadığını ve aralarındaki farklılığın birlikte bu olduğunu kaydetti.

Hükümetin görevden alınıp “düzenbazların” yönetime getirildiğini ve “5 bilyon dolarlık yolsuzluk davalarının üstünün kapatılmasına cevaz verildiğini” savunan Konak, “Tamam bunlardan Bacva sorumlu.” ifadelerini kullandı.

Konak, haliç ülkelerinin görevden düşürülmesinde rolü olup olmadığıyla ilgilendiren kendisine, bu ülkelerin rolü olduğunu düşünmediğini dile getirdi.

Dış siyasa eleştirisi

Ülkede kalan terör olaylarına de değinen Konak, hükümetin dış politikasını eleştirdi ve Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari’nin birçok ülkeye gittiğini ancak geçmiş gitmesi gereken Afganistan’a hala gitmediğini vurguladı.

Han, Afganistan ile 2 bin 600 kilometrenin üzerinde esmer sınırına sahip olduklarını dile getirerek, işlerin yanlış gitmesi halinde gün batısı sınırlarında ikinci benzeri çatışmayı kaldıramayacaklarını rapor etti.

Eyalet meclislerinin feshi

Son 6 ayda talih genelinde 36 mesafe seçim yapıldığını ve bunların 29’unu kazandıklarını rapor fail Han, bunun Seçim Komisyonu eliyle desteklenen hükümet ve Pakistan ordusuna karşın gerçekleştiğini vurguladı.

Konak, ordudan veya başkalarından temas bindi istemediklerini vurgulayarak, halkın desteğini aldıklarını söyledi.

Erken ve adil intihap istediklerini tabir eden Eğlek, bulunan ortak yönetim hükümetine yönelik yöntemsizlik suçlamalarını sürdürdü.

Eğlek, ülkenin iflas ika riskiyle karşı karşıya olduğuna meni ederek, seçimlerin ülkeye siyasal muvazene getireceğini ve arkası sıra konuşu istikrarın oluşacağını rapor etti.

Pencap ve Hayber Pahtunhva eyalet meclislerini 23 Aralık’ta feshedeceklerini yineleyen Han, Anayasa’ya göre 90 aktarılma içerisinde bu eyaletlerde yeni seçimlerin yapılması gerektiğini hatırlattı.

Silahlı ofans girişimi

Konak, Başbakan Şahbaz Kutsi, İçişleri Bakanı Rana Sanaullah ve Servisler Arası İstihbarat (ISI) Başkan Yardımcısı Korgeneral Faisal Nasir’in namına yönelik suikastin arkasında olduğuna dayalı iddialarını sürdürdü.

Ülkenin eski Başbakanı ve Pencap’ta erk olmalarına karşın bu olayla ilişik polis güçleri yoluyla oluşturulan İlk Vukuf Raporu’nun (FIR) oluşturulmadığını aktaran Han, kendisini ulaşmak talip kişilerin ki olduğunu bilmediğini söyledi.

İmran Konak hükümeti nisanda düşmüştü

Pakistan’birlikte parlamentoda 10 Nisan’da yapılan cesaret oylamasında 174 “yararlı” oyuyla İmran Eğlek hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 dönem başvekillik işleyen Navaz Mukaddes’in kardeşi Şahbaz Mübarek, 11 Nisan’dahi mecliste planlı seçimde 174 oyla münezzeh çoğunluğun desteğini alarak başvekil seçilmişti.

Konak, saldırıya uğramıştı

Eğlek, koalisyon hükûmeti hükümeti er intihap zar etmediği gerekçesiyle 28 Ekim’de Lahor’dan İslamabad’a üslup başlatmıştı.

Vezirabad’bile 3 Kasım’üstelik konvoyuna üzücü açılması sonucu Han, iki bacağından yaralanmıştı. Silahlı saldırıda Han’ın ayağına 4 kurşun derkenar etmişti. Saldırıda bir güç camit, 13 emanet yaralanmıştı.

Konak’ın saldırıya uğramasının arkası sıra İslamabad’a doğru yürüyüşe aleniyet verilmiş ve henüz bilahare üslup 10 Kasım’dahi Vezirabad’dan baştan başlamıştı.

Share: