Pabuç tamircilerinde unutulan ayakkabılar gerekseme sahiplerine gidiyor

Başmak tamircilerinde unutulan ayakkabılar ihtiyaç sahiplerine gidiyor

Ayakkabı tamircilerinde çetin mesai

SAMSUN – Samsun’daki başmak tamircilerinde unutulan ve köylü alınmayan ayakkabılar gerekseme sahiplerine gönderiliyor.

İlkadım ilçesi Kaptanağa Sokak üzerinde kâin pasajdaki başmak tamircilerinde işler önünde. Hem ayakkabı fiyatlarının artması hem dahi şita mevsimi nedeniyle tamircilerde bahir bilgili. İşlerinin haddinden fazla mebzul olduğunu belirten esnaflar, tamirat amacıyla bırakılan bazen ayakkabıların unutulduğunu, 1 yıl alınmayan ayakkabıyı gerekseme sahiplerine ulaştırdıklarını söyledi.

Rastgele yıl 50 çift ayakkabı unutuluyor

50 yıldır başmak tamirat işi yapan 64 yaşındaki Hamit Özsüleyman, “İşlerimiz çok mebzul durumda. Şuanda mevsimden dolayı ve ayrımsız de pahalılıktan dünya tıpkısı bahir yaşıyoruz. Genelde ayakkabıların ayak tabanı değişimlerini yapıyoruz. Su geçirmemesi için bu işleme rica geliyor. Ayakkabıları unutulanlar oluyor. Temas sene ortalama 50 koşa ayakkabı unutuluyor. Tığ bunlar belediyelere, muhtarlara göndererek bire bir şekilde değerlendiriyoruz” dedi.

“Kışın amal daha pahal”

Pabuç tamir ustası Ercan Babuşcu ise “Karşılık artışlarından hava tamire bahir arttı. Bizde birlikte fiyatlar yükseldi ama ayakkabı fiyatları yükseldiği üzere tamire daha çok demet var. Değme kök ayakkabı geliyor. Kışın bittabi işlemler çokça daha bunaltıcı oluyor. Fiyatlar işe bakarak değişiyor. Tamir işlemi yapılan işe göre 30 ile 200 TL ortada değişiyor. Ayakkabılarını haddinden fazla fazla unutan oluyor” diye konuştu.

Share: