İstanbul’dan kavzamak için geldiği Bafra’da pide ustası oldu

Samsun’un Bafra ilçesine darülfünun eğitimi için gelen tendürüst karı, eşinin açtığı pide salonunda eleman sıkıntısı yaşanınca pide ustası oldu.

İstanbul’dan Bafra’ya derk etmek için gelen Ayşenur Cındık Kolat, Bafra Meslek Yüksekokulu’nda tanıştığı Yasin Kolat ile evlendi. Evliliklerinden 1 çocuğu olan 33 yaşındaki Kolat, eşinin açtığı pide salonunda öge sıkıntısı yaşanması üstüne kolları sıvayıp, eşine arkalamak amacıyla önce ana yoğurmayı daha sonraları birlikte fırının başında kürek sallamayı öğrendi. Güdük sürede pide yapmayı bile öğrenen Ayşenur Kolat, eşinin açtığı pide salonunda müşterilerin ‘Ayşenur ustası’ oldu.

“Zorun bu işi bana yapmayı öğretti”

Yaşadığı süreci anlatan Ayşenur Kolat, “10 yıldır Bafra’dayım. Bafra’nın geliniyim. 2 yıldır bu sektördeyim. Önceki eşime arkalama etmeye başladım. Daha sonradan kendimi maharetli kendisine buldum. İlk başlarda çokça heyecanlanmıştım, yapamam, edemem diyerek amma ilişkin kalınca elan doğrusu elemansız kalınca bu mesleği öğrendim. Zorunluluk bu işi bana yapmayı öğretti. İş başa akıl benzeri baktım maharetli olmuşum. Çok müspet dönüşler alıyoruz. Bu dönüşler beni de çok memnun etti. Kadın yordamlı görünce herkes ‘bayan mı yapıyor’ diyerek soruyor. Bazı müşterilerimiz ‘haddinden fazla dolgunca’ deyince bu beni henüz motive ediyor. Yapabilirim dedim ve başladım. Çokça zorlandım, bu mesleğin da baskı yanları var amma aynı bayanın isteyip birlikte yapamayacağı benzeri şey namevcut” dedi.

Eşi Yasin Kolat ise ‘Ayşenur becerikli’nın mesleğin sırlarını kendisinden değil, Ramazan ustadan öğrendiğini söyledi.

Pide ustası Ramazan Akbaş dahi, “Ara Sıra güçlükler yaşadı. Tığ de elimizden geldiği kadar kendisine yardımcı olduk. Deminden gani bir pide ustası oldu” şeklinde konuştu. – SAMSUN

Share: