Icra Vekili Özer: “Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ın bazen ilçelerinde yetişek öğretime başlayacağız”

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, Hatay’da 27 Mart’ta başlaması planlanan eğitim bilimi talim süreçleri kapsamında düzenlenen tedbir çalışmalarına ait planlı istimara toplantısına katıldı. Özer, depremden etkilenen Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ın bazı ilçelerinde 27 Mart’tan itibaren kademeli şekilde eğitime başlanacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Hatay’dahi Kıyamet Eş Güdüm Merkezi’nde derinti yaptı, ardından Antakya Tevhit Uran Bölgesi yakınındaki Ötençay Mahallesi’nde AFAD, Milli Defans Bakanlığı ve NATO iş birliği ile kurulumu devam fail ve süresince Mehmetçik okullarının bile meydan alacağı 2 bin 400 kişilik keçe kentte incelemelerde bulundu. Daha bilahare Kırıkhan ilçesine giden Icra Vekili Özer, ilçe koordinasyon merkezine ziyarette bulundu, otağ kentleri konuşma etti. Burada eğitim gören öğrencilerle dostane eden Vekil Özer, kadınlara yönelik açılan el sanatları merkezini konuşma etti.

Facia bölgesinde çocukların eğitimlerini sürdürmesi üzere kamu imkanları seferber ettiklerini vurgulayan Vekil Özer açıklamasında, “Bildiğiniz kabil 6 Gücük Ay depreminden sonraları terbiye öğretime 23 Küçük Ay’a kadar 81 ilimizde ara vermiştik. 20 Küçük Ay tarihinde Elazığ karışma 71 ilimizde eğitim öğretime başladık. Böylecene kısaca 15 milyon 242 bin öğrencimizi eğitimle buluşturduk. Deprem bölgesindeki 10 ilimizde ise yetişek öğretimi başlatıp hayatı normalleştirmek için mevcut hasar durumlarını ayn önüne alarak illerimizi üç kategoriye ayırdığımızı henüz geçmiş duyurmuştuk. Bir Numara kategoride Kilis, Diyarbakır ve Şanlıurfa illerimiz bulunuyordu. Bu illerimizde eğitime 1 Mart tarihi itibarıyla başladık ve böylecene bu illerimizde 1 milyon 236 bin 929 öğrencimiz ve öğretmenlerimiz eğitim bilimi öğretimle buluşmuş oldu. İkinci kategoride ise Gaziantep, Osmaniye ve Adana illerimiz bulunuyordu. Gaziantep, Osmaniye ve Adana illerimizde ikinci dönüş için eğitim bilimi öğretimi 13 Mart tarihi itibarıyla başlattık. Burada tahminî 1 milyon 258 bin 719 öğrencimiz eğitime başladı. Nedeniyle 71 ilimiz, bir numara ve ikinci kategoride kâin altı ilimiz ile mecmu 77 ilimiz, eğitim öğretimine şu dakika bakımından bitmeme ediyor. Bu illerimizde bütün 17 milyon 737 bin 648 öğrencimiz terbiye öğretimlerini sürdürüyor” dedi.

“Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ın bazı ilçelerinde eğitim bilimi öğretime başlayacağız”

Zelzele bölgesindeki illerden özge illere naklini aldıran yaklaşık 252 bin öğrencinin birlikte akranlarıyla alay malay eğitime başladığına dikkat çekici Özer, üçüncü ve sonuç kategoride depremden sunma haddinden fazla etkilenen Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ın bulunduğuna aktardı. Özer, “Yer ve Kentçilik Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, valilerimiz, kaymakamlarımız, mecmu milletvekillerimiz, el milli eğitim müdürlerimiz, ilçe milli terbiye müdürlerimizle şümullü benzeri şekilde istişarelerde bulunduktan sonradan üçüncü kategoride saha düz dört ilimizde eğitimi aşamalı adına başlatma kararı aldık. Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Hatay’bile sair şeş ilde olduğu gibi bilcümle okullarda değil sağlam ilçe ve okullarda tedrici ve suhuletli bire bir şekilde yetişek öğretime başlanacak. 27 Mart tarihi itibarıyla Malatya’nın Arapgir, Arguvan, Kermen, Pütürge, Doğanyol, Yazıhan, Darende ve Hekimhan ilçeleri ile Adıyaman’ın Kahta, Gerger, Sincik, Samsat ve Çelikhan ilçelerinde eğitim öğretime başlanacak. Kahramanmaraş ilimizde çabucak Andırın ve Ekinözü ilçelerimizde 27 Mart bakımından terbiye öğretimi başlatıyoruz. Valilerimiz, milletvekillerimiz AFAD başkanlarımız, il, kaza milli eğitim bilimi müdürlerimiz ve tam ilçelerimizin kaymakamlarıyla alay malay yaptığımız kapsamlı yorum sonucunda, Hatay’ın Yayladağı, Altınözü, Erzin, Reyhanlı, Payas, Dörtyol ve Arsuz ilçelerinde 27 Mart tarihi itibarıyla terbiye öğretime başlayacağız” diyerek konuştu.

“Öğrencilerimize terbiye desteği vermeyi sürdüreceğiz”

Hareket bölgesindeki illerde eğitim bilimi öğretimin Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kuvvetli raporu sunulan okullarda gerçekleştirileceğine aksan özne Özer, akva okul sayısına bakarak vacip durumda ikili ve taşımalı yetişek ile sürecin yönetilebileceğini kaydetti.

Bu dört ilde adı belirtilmeyen ilçelerdeki eğitimin bidayet sürecinin ilgilendiren valiliklere bırakıldığını tamlayan Özer, “Valiliklerimiz, AFAD merkezlerindeki değerlendirmeler kapsamında, ne ilçeler 27 Mart’tan sonraki haftalarda hazırsa, hem öğretmenlerimizin kalma yerleri, ihtiyaçları, hem öğrencilerimizin durumlarıyla ilgili muktezi seçkin nev önlemi alarak inşallah kamuoyuyla paylaşacaklar. Henüz önceki tarihlerde çocuklarımızı bekâr bırakmamak ve bu travmayı acul tıpkı şekilde atlatmalarına müzaheret etmek için, çadırlarda konteynerlerde rekiz okullarda öğrencilerimiz hiç boydak bırakmadık. Şu an bakımından bölgemizde bin 793 çadır, taşımalık ve ihdas okulda eğitim tedrisat sınırlı olmasına karşın çocuklarımız terbiye öğretime bitmeme ediyor çünkü kesim amacıyla bakanlık namına yaklaşımımız şu. Müfredata dayalı aynı eğitimden artım çocuklarınızın hızlı tıpkı şekilde bu travmayı atlatmaları ve normalleşmeleri ve hele psikolojik sağlamlıklarını eklemek amacıyla çocuklarımızı hızlı bir şekilde çadırlarda, konteynerler ve kurma okullarda öğretmenleriyle buluşturmaya özen gösteriyoruz. Bu özenimizi devam ettireceğiz. Yani burada zikretmemiş olduğumuz ilçelerimizde birlikte çadırlarla, konteynerlerle, kurma okullarla gelişigüzel hangi kadar yetişek tedrisat resmi yerine başlamamış olsa dahi öğrencilerimize terbiye desteği vermeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

YKS ve LGS destek noktası bine çıkarılacak

YKS ve LGS’ye hazırlanan 8 ve 12. derslik öğrencileri ile ilgili tıpkısı dizi karar aldıklarını hatırlatan Özer, her iki sınava de ikinci aktarılma konularının dahil olmayacağını, ayrıca sınava tedarik gruplarına bindi yöneltmek amacıyla afet bölgesinde 734 noktada tutma ve yetiştirme kursu açtıklarını belirterek, “Burada hem bölgedeki öğretmenlerimizle hem de Istimara ve Yorum Imtihan Hizmetleri Umumi Müdürlüğümüzün 81 ildeki merkezlerinde fariza kayran öğretmenlerimizle çocuklarımızın LGS ve YKS sınavlarına hazırlanmalarıyla ilişik seçkin çeşit desteği vermeye bitmeme ediyoruz. Hiçbir çocuğumuzu kıygın etmeyeceğiz. Aileler dahi müsterih olsun. Çocuklarımıza bu kapsamdaki bindi sayımızı da kapasiteyi birlikte seçkin sabık bölüm artıracağız. İnşallah, bu hafta sonuna kadar de 734 olan bindi noktasını bine çıkaracağız. Yani çocuklarımıza imtihan anına büyüklüğünde sürekli bindi olup tıpkısı zamanda yalnız akademik becerileriyle ilişkin değil, bire bir zamanda sağlamlıklarıyla ilgili birlikte delil öğretmenlerimiz, psikolojik danışmanlarımız önceden olduğu kadar süreçte faal kendisine kayran almaya devam edecekler. Kısaca 40 bilyon TL’lik bir yatırımı bölgeye ayırdık. İnşallah, hem bulunan yatırımlar hem dahi bu afetten ortalık düzeltilmiş edilmesi gereken yatırımları hızlı tıpkı şekilde Bakanlığımız İnşaat Gayrimenkul Umumi Müdürlüğü, valiliklerimiz ve el milli eğitim bilimi müdürlüklerimizle koordineli tıpkısı şekilde bir iki hafta süresince nihayetlendirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Bölgeye polat konstrüksiyonlu sürekli 500 kullanılmamış ihdas ekol yapma kararı aldıklarının da altını çizen Özer, bu okulların April ayından başlayarak tedrici bire bir şekilde hizmete alınarak çocukların eğitim bilimi tedrisat süreçlerinin destekleneceğini sözlerine ekledi. – HATAY

Share: