ÖZHASEKİ CHP, ALGI BELEDİYECİLİĞİ İÇİN İSTANBUL’DA 845 MİLYON LİRA HARCADI

AK Öğür Umumi Başbuğ Yardımcısı Mehmet Özhaseki, CHP’li belediyeler marifetiyle ‘takanak belediyeciliği’ oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. Hizmet etmeyen belediyelerin çalışıyor kabilinden gösterildiğini tamlayan Özhaseki, Algı üzere çabucak İstanbul’dahi 845 milyon para harcandı dedi.

DOĞRU Öğür Yerli Yönetimler Başkanlığı İstişare Toplantısı, Gaziantep’te düzenlendi. Otelde yapılan toplantıya AK Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delice, Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Erzurum Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Ayak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Trabzon Büyükşehir Şehremini Gaye Zorluoğlu, milletvekilleri, kaza uray başkanları ile partililer katıldı. Programın açılışında mütekellim YANLIŞSIZ Tümen’li Özhaseki, İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener aracılığıyla Geçmiş dönemlerde terminallerde aç yatan insanlar vardı açıklamasının çarpıtıldığını söyledi. Bakım belediyeciliğinin en sunturlu örneklerinin YANLIŞSIZ Tümen döneminde verildiğine dikkat calip Özhaseki, Bizler göreve geldik ve ‘Hizmet edeceğiz’ dedik. Vesile üretmeden hareket başına geldik. Hizmet belediyeciliğinin genişlik güzel örneklerini verdik. Toplumsal belediyeciliğin dahi esasen sunma güzelce örneklerini verdik. Aşevleri açtık, keyif ocakları açtık, fakir fukaraların evlerine hizmetler yaptık. O tarihlerde toplumsal belediyeciliğin sunu sunturlu örneklerini verdik. Terminallerde, garlarda yatan insanlar vardı. Ben bunu söylediğimde Meral kadın beni eleştirmişti ama benim kastettiğim husus; bizden geçmiş dönemlerde garlarda, terminallerde açgözlü ve ilaçsız yatan insanlar vardı şeklindeydi sonra biz göreve geldik huzurevleri yaptık. Onlara akıllıca tesisler yaptık. Garlarda, terminallerde cıvıl cıvıl insanları oralardan alıp insanca yaşamalarını sağladık. Hanımefendi hastalık lafımı çarpıtıyorsun sen dedi.

‘ALGI BELEDİYECİLİĞİ’

Türkiye’da akıbet dönemlerde matlup belediyeciliği oluşturulmaya çalışıldığını ve bu takanak amacıyla belediyelerden milyonlarca teklik bütçe çıkarıldığını kaydeden Özhaseki, Türkiye’de kullanılmamış müşabih bire bir belediyecilik anlayışı artık. Bu menent nedir, diye niteleyerek sorarsanız; matlup belediyeciliği. Bakım yok ama hizmet varmış gibi gösterme yarışı var. Refik iş başında değil amma aralıksız gelişim başındaymış üzere göstermeye çalışıyor kendisini. Bunun amacıyla üstelik büyük nukut harcanıyor. İstanbul belediyesi algı belediyesi amacıyla geçen sene 845 milyon mülk harcamış. Arkadaşlarımız burada 1 milyon da veren yoktur. Bu lacerem tıpkı para Sosyal tesislerin bakımı üzere 12 milyon ayrılıyor İstanbul’dahi. Tekrar yer sarsıntısı için 495 milyon liralık ayrılıyor ama algı belediyeciliği için 845 milyon teklik ayrılıyor. Bir Tane derdi ‘Beni çalışıyormuş kabil sevimli aynı herif kabilinden gösterin’ antrparantez ‘Beni reisicumhur adayı gösterin’ diyor. Hangi efsus ki üzülerek söylüyorum bakir analog belediyecilik anlayışı bu oldu. Karşı grubun belediyecilik anlayışı bu oldu diyerek konuştu.

’25 BİN KİŞİYİ İŞSİZ BIRAKTILAR’

Mehmet Özhaseki, katiyen işçi çıkarmayacaklarını belirten CHP’li belediyelerden 25 bin işçinin çıkarılarak zat fırka mensuplarının işe alındığını belirtti. DÜRÜST Tümen iktidarı kendisine CHP’li belediyelerin mecliste aksiyon yapması için verilen tekliflerin tamamına yakınına ‘evet’ denildiğini belirten Özhaseki, Bunların doğrusu hizmette gözleri yok. Sonunda kulübe kabilinden 3-5 sunum yeri bakım, diyerek yutturmaya çalışıyorlar. Değme söylediklerinin da tersini söylüyorlar. Göreve gelirken ‘Biz tek birlikte iştirakçi çıkarmayacağız’, ‘İşçi çıkarırsak namussuzuz, şerefsiziz’ dediler. Bu belediyelerden 25 bin can çıkarıldı ve etkisiz bırakıldı. Diyeceksiniz belki çokça etkin vardı birlikte işten attı amma anca değildi. Bunların yerine 65 bin can işe alındı. Yalnız İstanbul’dahi 45 bin birey işe alındı. Bölüşerek ‘Şu partiye bu büyüklüğünde, bu partiye bu kadar’ diye niteleyerek bozgun yaptılar. Daim ‘Önümüzü kesiyorlar’ diyorlar. Meclislerde ‘hayır’ verdiğimiz tekliflerin oranı yemeden içmeden yüzde 2. Verdikleri tekliflerin yüzdelik 98’ine ‘evet’ demişiz. İstanbul belediyesi 22 lime istikraz istemiş 21 tanesine ‘evet’ demişiz. Fehamet ağa döneminde biz borçlanma amacıyla geldiğimizde hepsine ‘hayır’ demişlerdi. Hiçbir şekilde önlerini kesmiyoruz dedi.

Share: