NAZIR ERSOY EKIN YOLU FESTİVALLERİNİN AMACI HALKI KÜLTÜR VE SANATLA HIZLI BULUŞTURMAK

BEYOĞLU Kültür Yolu Festivali, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla başladı. Vekil Ersoy Kültür Yolu Festivallerinin asli amacı halkımıza ekin ve sanatla haddinden fazla elan aceleci ve rahat benzeri şekilde buluşmasını hatırlamak. Ama sonrasında dahi düzenlendiği şehirlerin hars ve musahabe faaliyetleriyle tanıtım yüzü olmak. Bildirme etkili şekilde özellikle Türkiye’da, sonra dünyada tanıtımını sağlamak dedi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya atılmak için ilkokul şehirde planlı ‘Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin ilk rotası olan ‘Beyoğlu Hars Yolu Festivali’ bugün başladı. 1-24 Ekim tarihleri arasında bitmeme edecek olan curcuna, tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten sayısal sanatlara, sergilerden sohbetlere gündüzden geceye uzanan binden çok etkinliğe hayalet olacak. AKM’den Galataport İstanbul’a uzanan 4,1 kilometrelik ayrımsız rotayı kapsayan festivalin iklim gününde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açılan sergi ve musahabe merkezlerini yürüyerek müzakere etti. Saat 12.00’birlikte AKM’üstelik düzenlenen fotomaroton etkinliğine katılan Ersoy, fotoğraf severler ile aynı araya geldi. Peşi Sıra Kırk Kapılı Bakış Günümüz Sanatçıları Sergileri 40. Yılı Sergisi’ni ziyaret ederek hikmet aldı. Işporta çıkışında Beyoğlu’nda esnafla ayrımsız müddet kardeşçe fail Ersoy, programının tıpkı diğer durağı olan Sili Galata’daki sahnede 90’lar Sergisini müzakere etti. Elan bilahare Pera Müzesi’nde Kesişen Dünyalar, Osman Hamdi Komutan, Vakar ve Büyüklük Sanatı Sergilerini gezerek, hikmet aldı. Beyoğlu Belediyesi İstiklal Musahabe Galerisinde 19. Çağ Yazar, Gezici ve Sanatçılarının Gözünden Sergisi açılışına katıldı. Elan sonra Galata Mevlihanesi’hangi ülfet eden Ersoy, Galataport’ta basın mensuplarına Osmanlı Lokumu ağırlama etti. Icra Vekili Ersoy’un serencam durağı ise Duvarları yazılmak Enstalasyon Sergisi oldu.

Festivale seçme güzeşte zaman elan aşkın katılımın olduğunu belirten Mehmet Nuri Ersoy, Biliyorsunuz Beyoğlu Ekin ve Festivali güzeşte sene Türkiye Firez ve Festivalleri ilki namına başladı ve çokça üstelik muvaffakiyetli ve hareketli başladığı üzere yayma kararı alındı. Özge kentlerimize üstelik ilham kaynağı oldu. Zaman üçüncüsünü tevessül verdik. Bizi sevindiren yasakçı seçkin güzeşte dönem daha fazla katılımın olması ve önce ilkin bakanlık binalarında vekillik etkinlikleriyle başlamıştı. Ama her seferinde özel konuşma kurumları elan çok rabıt gösteriyor, daha çok paydaşlık gerçekleştiriyor. Rota algısı birlikte çok güzel güçlenmiş. Bu yıl onu de fark ediyoruz. Rota üstünde ben geziyorum. İlk başladığımızdaki festivalle kıyasladığınızda özel görüşme kurumlarının bu rota üstüne taşınmaya başladığını ayırt ettim. Zaten asli amacımız buydu. Birlik istediğimiz şekilde gidiyor. Üç haftalık bir kültür yolu festivali olacak amma sonrasında üstelik yıl süresince firez ve sanatın rotası yerine hem İstanbulluların hem Türk halkının dikkatini calip aynı rota oluşacak. Sistem İstanbul’a geldiği zaman kültür ve sanatla sunma bayındır sunma acul buluşacağı noktanın bu rota üzerindeki işletmeler kurumlar olacağının farkına vardık. Bu birlikte bizi haddinden fazla çok sevindiriyor. Biliyorsunuz firez yolu festivallerinin birincil amacı halkımıza kültür ve sanatla çok daha acul ve bayındır bire bir şekilde buluşmasını çıkarmak. Ama sonrasında da düzenlendiği şehirlerin hars ve konferans faaliyetleriyle tanıtım yüzü girmek. Arz deli dolu şekilde başta Türkiye’bile, sonra dünyada tanıtımını hatırlamak. Siz hars ve sanatınızla doğrusu rakip ülkelerle ayrıştığımız bekçi oluyor. Siz firez ve sanatınızı ne büyüklüğünde fevk taşıyabilirseniz hangi kadar farkındalığını yaratabilirseniz o kadar hızlı şekilde aynı turizm aracı açısından rakiplerinizden ayrışıyorsunuz dedi.

Share: