Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışı Teşrinievvel ayında yapacak! Assos ve Troya Tünelleri ile 50 dakikalık yol 5 dakikaya inecek

Ayvacık ile Küçükkuyu ilçelerini birbirine bağlayacak olan ve yapımına 2016 yılında başlanan Assos ve Troya Tünellerinde sona gelindi. Küçükkuyu rampalarındaki bulunan yolun konforsuz ve virajlı olması cihetiyle çok tercih edilmeyen bu güzergah, bakir mukassem yolun ve tünellerin trafiğe açılması ile gelişigüzel haddinden fazla elan fazla yeğleme edilir ayla ati ve mıntıka turizmine korkulu katkıda bulunulacak.

11 EKİM’DE AÇILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın arkası sıra Assos ve Troya tünellerinin vadi aldığı Ayvacık-Küçükuyu yolunun Ekim ayında açılmasının planlandığını söyledi. AK Fırka Takım Başkanvekili Bülent Turan’dahi katıldığı benzeri açım töreninde tünellerin 11 Ekim tarihinde açılacağını belirtti. Tünellerin 11 Ekim tarihinde açılması beklendiğini tamlayan SELIM Fırka Grup Başkanvekili ve Çanakkale Saylav Bülent Turan, “Buradan müjdeyi isnat etmek istiyorum. Küçükkuyu tünellerimiz, rampadaki tünellerimiz, Biri Troya birisi Assos ismiyle 2 şerha yüksek tünel 11 Ekim’dahi inşallah açılışını yapacağız. Cumhurbaşkanımızın, video konferans yolu ile katılımıyla, Bakanımızın gelmesiyle köprünün bire bir anlamda bir ucunu birlikte açmış olacağız” dedi.

50 DAKİKALIK MISIL 5 DAKİKAYA İNECEK

Assos Tüneli – Küçükkuyu arası 12,15 kilometre olan küşayiş 2,52 kilometre kısalarak ve 9,63 kilometreye düşecek. Yolun mukassem adına trafiğe açılması ile kat sürüş konforu artacak ve 50 dakika olan müddet dahi 5 dakikaya inecek. Bu kapsam gidiş-vürut kendisine etkin yolda kazaları yeryüzü bağan seviyeye indirerek fert ve servet kaybını önleyecek. İş gücünde 72 milyon TL ve 36 milyon TL akaryakıt koyulmak amacıyla toplamda 108 milyon TL artırım sağlayarak büyüklük ekonomisine katkıda bulunulacak.

Share: