Milas Belediyesi’nden Üreticilere Fide Desteği

Sürdürülebilir kırsal kalkınma anlayışı ile projeler üretmeyi ve üreticilerin yanı sıra olmayı hedefleyen Milas Belediyesi, vatandaşlara fide desteği sağladı.

Gerçekleştirilen proje kapsamında Kızılcayıkık Mahallesi’nde planlı törenle, talepte kâin ve akıllıca koşulları sağlayıcı 12 mahalleden 30 üreticiye 130 bin adet yüzdelik 50 hibeli kışlık sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirildi. Birlik mahalleleri kapsayan proje çerçevesinde talep başvurusu eden 12 mahalleden üreticilere beyaz zehir lahana, al gözleme, brokoli ve karnabit fidelerinin dağıtımı yapıldı.

Gerçekleştirilen törene Milas Şehremini Muhammet Tokat, Uray Başbuğ Yardımcıları Mehmet Dokunaklı, Halil Mutlu, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Kızılcayıkık Mahalle Muhtarı Cengiz Topel Gökdağ, uray meclis üyeleri, şehremaneti vahit müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Kızılcayıkık Muhtar Cengiz Topel Gökdağ, üretime ve üreticiye müteveccih gerçekleştirilen projenin önemine aksan yaparak, emeği sabık herkese teşekkürname etti. muhtar Gökdağ’dan bilahare kortej kayran Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ise Milas Belediyesi ile üreticiler için iş birliği ortamında çalışmalar gerçekleştirdiklerini rapor ederek, fide desteğinin kızıl bire bir emek olduğunun altını çizdi.

Zirai Hizmetler Müdürlüğünün muvaffakiyetli icraat gerçekleştirdiğini tamlayan Şehremaneti Başbuğ Tokat; şöyle konuştu:

“Yeni kurulan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz üretimin desteklenmesi, çiftçinin yanı sıra olunması, hele facia dönemlerinde üreticilerin desteklenmesi, pandemi döneminde üreticinin ürününün elinde kalmaması üzere destek kampanyaları yürütmesi kadar koca icraat yürüttüler. Yaşadığımız sıkıntılar bizlere şurası gösterdi kim üretmekten başka çaremiz namevcut. Üretimle alay sahibi doğmak zorundayız. Yatırımlar nereye yönlendirilirse yönlendirilsin yaşadığımız şerait gösterdi ki betonu, parkeyi yiyemeyeceğiz amma mutlak karnımızı doyurmamız ve besinleri dosdoğru benzeri şekilde yedirmek üzere üretmemiz kayıt oldu. Üretimi kategorik semirtmek zorundayız. Üreticiye gene üretme şevkini gerçekleştirmek zorundayız. Hatırlamak ati nesiller üzere mübrem mecburi tıpkı önemli laf bunu hep alay malay icat etmek zorundayız.”

“ÜRETİMİ VE ÜRETİCİYİ DESTEKLEMEYE BITMEME EDECEĞİZ”

Üretime ve üreticiye müteveccih bindi projelerinin bitmeme edeceğine aksan özne Başkan Tokat, şunları anlatım etti:

“Bugünkü yüzde 50 atıfet destekli fide dağıtımımız bizim Kültür Odamız tarafından Milas’ın 132 mahallesinin tamamına umum üreticilere çağrı olarak açıkladığımız aynı bindi paketidir. Beyaz Lahana, Al Gözleme, brokoli ve karnabahar fidelerini kapsıyor. Tığ bütün mahallelere bu anlamda davet yaptık ve 12 mahallemiz karşılık verdi. 130 bin fide dağıtacağız ve takribi adına de üreticimize 75 bin teklik bire bir maliyet desteği sağlamış olacağız. Üreticilerimiz bizim verdiğimiz fideleri yetiştirip sattığında 1,5 milyon teklik benzeri rüşvet şansını yakalamış olacak. Önümüzdeki süreç içerisinde kuma çalışmalarla teşrikimesai ile üretimi desteklemeye, üreticiyi desteklemeye bitmeme edeceğiz. Projede emeği güzeşte herkese yürekten teşekkürname ediyorum.”

Share: