Makam paraşütçülerinin yıpranmamış gözdesi: Asılı Tepesi

Çorum’un Günü Geçmiş ilçesinde mevcut Asma Tepesi keyif paraşütü tutkunlarının kullanılmamış gözdesi oldu. Ağustos Yengi Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliğine sporcu ve vatandaşlar alçak rabıta gösterdi.

Son yılların bildirme pop natür sporlarından olan makam paraşütü, Çorum’birlikte dahi gelişmeye bitmeme ediyor. Çorum’un Bayat ilçesi, iklimi ve fiziksel şartlarıyla rahatlık paraşütünde elektrik merkezi olma amacında ilerliyor. İlçede, Bayat Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi vasıtasıyla 30 Ağustos Yengi Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliği korkulu bent gördü. Çorum Pervaz Kulübü koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte Samsun, Amasya, Tokat ve Yozgat’tan ilçeye mevrut sporcular, ilçeyi kuş bakışı gören tepeden kalkış yaparak gökyüzünde Türk bayrağı açıp eylem yaptı.

“Asık Tepesi yan paraşütüne haddinden fazla akıllıca tıpkı düzlük”

Günü Geçmiş’ın Türkiye’nin bilcümle illerinden sporcuların yamaç paraşütü için geleceği aynı format olacağını söyleyen Bayat Belediye Reisi Ekrem Ünlü, Asma Tepesinin şimal rüzgarlarının esas ve final noktası olduğu için paraşütçüler üzere konma geçilmez olduğunu belirterek, “Asık Tepesi gönül rahatlığı paraşütüne çok uygun aynı düz. Burası ayrıca etraflı duruluk uçuşları süresince akıllıca. Daha evvel buradan tıpkı sporcumuz kalkış yaparak Konya’ya kadar uçuş gerçekleştirdi ve Türkiye rekoru kırdı. Asık Tepesinde yapacağımız düzenlemelerle çok elan geniş katılımlı, uluslararası etkinlikler düzenleyebileceğiz. Hemen Bayat ve Çorum’dan değil, Türkiye’nin hep illerinden sporcularımızın geleceği aynı kalıp olmayı planlıyoruz. Bu sayede ilçemizin tanıtımına de yardım sağlayacağız” dedi.

“Günü Geçmiş saf güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzelliklere bile ehil”

Bayat’ın doğal güzellikleri için üstelik bilgiler veren Adlı, “Rahatlık paraşütü veya sair etkinlikler için mevrut misafirlerimiz Kuşçaçimen yaylasında üstelik dinlenme kampı yapabilirler. Mesire alanında pikniğini yapabilirler. Aileleriyle güzel ayrımsız bölüm geçirebilirler. Bayat tabii güzelliklerinin birlikte tarihi güzelliklere birlikte eş. Derekutuğun bölgesinde binlerce almanak madenler bulunuyor”

” Şanlıurfa’nın Göbeklitepesi varsa bizimde Derekutuğun madenlerimiz var”

“Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’si varsa bizim Şanlıurfa’dan daha çarkıt geçmişe ehil olan Derekutuğun madenlerimiz var” diyen Başkan Ünlü, “Burada çıkarılan değerli ve bakırlar İpek yolu marifetiyle Samsun limanından dünyaya açılmış. Antrparantez buradan çıkarılan madenler dünyanın en eski imparatorluklarından Hititlerin başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kentinde işleyerek âdemiyet tarihine taraf vermişler. İlçemiz tabii ve coğrafi örtüsüyle saf güzelliklere eş. Kuşçaçimen yaylasında zafran yetişiyor. Kızılırmak havzasında flamingo kuşlarımız konaklıyor. Yekpare halkımızı buraya davet ediyorum” diyerek konuştu.

“Günü Geçmiş tabiat sporlarında koskocaman tıpkı potansiyele topluluk”

Günü Geçmiş Kaymakamı Yunus Emre Bozkurtoğlu dahi Günü Geçmiş’ın keşfedilmemiş güzelliklere ehil olduğunu belirterek, “Asılı Tepesi rahat paraşütü sporları üzere flaş mekanlardan birisi. Karatepe yaylamız natür sporları ve kamp merkezleri noktasında makro aynı potansiyele cemaat” diye konuştu.

“Cemi natür tutkunlarını buraya bekliyoruz”

Eti Danışma ve Natür Sporları Kulübü üyesi Uğur Özrüzgar, pir tıpkısı etkinliğe imza atıldığını belirterek, “İlk kendisine kamp etkinliğine katıldık. Bütün benzeri yaylası var. Şimdi huzur paraşütü etkinliğine katılıyoruz. Kamu tabiat tutkunlarını buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nurcan Salman ise ilk kez kat paraşütünü deneyimleyeceğini belirterek, bu fırsatı sunan Günü Geçmiş Kaymakamlığı ve Günü Geçmiş Belediyesi’ne teşekkür etti. – ÇORUM

Share: