Kusurlu asırdır yaptığı mesleği kendisiyle beraber bulunmayan olacak

Tokat’ta bakır işleme mesleğini 50 yıldır sürdüren 67 yaşındaki Mehmet Sıradan unutulmaya beniz tutmuş mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

Kent merkezindeki tarihi Taşhan içerisinde mevcut atölyesinde babasından öğrendiği unutulmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmaya devam ediyor. Taşhan’ın yer eski ustalarından olan Yoz, natamam asırdır yaptığı bakır el işi mesleğiyle tarihe iz bırakan asar yapıyor. Fon gücüyle dürtmek imek işlediği bakırları Taşhan’a gelen evcil ve ecnebi turistlere sergiliyor. Kendisi ile birlikte mesleğinde akıbet bulacağını söyleyen Mehmet Siftinlik, çok çırağı olduğunu ama hiçbirinin bu mesleği yapmadığını söyledi.

“Yaklaşık 50 yıldır bu mesleği bayıla bayıla yapıyorum”

Babasından öğrendiği mesleğini severek yaptığını belirten Mehmet Adi,” Ego bakır vuruş sanatını yapıyorum. Bu benim cet mesleğim, siktirici yaşta babamın yanı sıra bu mesleğe başladım. Yaklaşık 50 yıldır bu mesleği istekle yapıyorum. Bakır yapıldıktan sonradan el işi yapıyoruz, kalaylama işlemi yapılacaksa yapıyoruz, cilalıyoruz henüz sonrasında işliyoruz. Mesleğimiz iyice, ego mesleğimi bayıla bayıla yapıyorum” dedi.

“Bu meslek namevcut oldu, daha çırak yetişmiyor”

Bu meslekte zat ailesi kalkışmak için haddinden fazla çırak yetiştirdiğini amma hiçbirinin bu mesleği yapmadığını belirten Hoşur, “Bakırı işledikten sonra karşıma koyup bakıyorum, hoşuma gidiyorsa tekrar yapıyorum. Hoşuma gitmiyorsa yaptığım bakırı kırıp hurdaya veriyorum. Yaptığın aksiyon iyice olursa mutlu oluyorsun. Ego 2 modül oğlumu, hanımımı ve başkalarını çırak kendisine yetiştirdim ama bu mesleği yapmıyorlar. Zira bu çığır ağır sıklet bir iz. Bu mesleği dizge yapamaz. Bu mesleğe 25-30 yıl mücahede verecek elan sonradan yırtıkça sıfatını alacalar. Temas ateş parçası öğrendiğini, ustasından gördüğünü yapamaz. Bu meslek namevcut oldu, henüz çırak yetişmiyor” şeklinde konuştu.

“Ego öldükten sonra bu mesleği yapacak kimse yok”

Mesleğe şüphesiz başladığını ve kendisinden sonraları mesleğin de serencam bulacağını tamlayan Pespaye, “Babam eve gittiği devir ego elime bakırı alıp bir şeyler yapmaya çalışırdım. Babam bana bütün güzel reşit derdi. Öğrenene büyüklüğünde haddinden fazla kayıplar verdiğimiz oldu. Bu hanın yeryüzü sakat ustası benim. 35 yıldır burada bakır işliyorum. Ben öldükten sonradan bu mesleği yapacak kimesne yok çünkü bu haddinden fazla farklı benzeri hanek. Çünkü kendi modellerimi kendim çiziyorum. Kendim çekiçle yapıyorum” diye niteleyerek konuştu. – TOKATShare: