Mevsimsel ekincilik işçileri Ağrı’da ayçiçeği mesaisinde

Celal desteğiyle serencam yıllarda bitkisel işaret çeşitliliğinin arttığı Ağrı’dahi, Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nden gelen sezonluk ekincilik işçileri günâşık hasadı yapıyor.

İl genelinde 23 bin dekarlık bölümü kontekst günâşık, 21 bin dekarı de çerezlik namına ekilen tarlalarda bağ bozumu mevsiminin gelmesiyle hasat başladı.

Şanlıurfa’dan gelerek tarlaların kenarında kurdukları çadırlarda konaklayan mevsimlik tarım işçileri, sabahın er saatlerinde mesailerine başlıyor.

Aralarında kadınların birlikte bulunduğu işçiler, devir boyu ellerindeki oraklarla günâşık topluyor.

Kısaca 1,5 ay burada çalışacak olan işçiler, kazandıkları parayla kışın ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

İşçilerden Mustafa Kaya, AA muhabirine, herhangi bir yıl yaz aylarında farklı illere her an çalıştıklarını, yılın yarısını ayrımlı illerde geçirdiklerini söyledi.

Erzincan’de ayçiçeği çapası, Malatya’da kayısı hasadının ardından Ağrı’ya gündöndü hasadına geldiklerini tamlayan Kayaç, “Buraya geleli 15 çevrim oldu. Tahminî 45 dolaşma burada kalacağız. Burada çadırlarda kalıyoruz. Geceleyin hava soğuk oluyor. Tıpkısı aileden 15 sevimli burada çalışıyoruz. Sivas’ta dahi kumpir hasadını yaptıktan sonradan evimize gideceğiz. Hayatımız bu şekilde geçiyor.”

“Gelin Olmak amacıyla para lazım”

Üniversiteden bu yıl mezun olduğunu vurgulayan Hacer Kaya da 20 gündür orakla gündöndü hasadı yaptıklarını anlattı.

Ferhat Kayaç da sabahleyin erken işe başlayıp akşama büyüklüğünde çalıştıklarını, mayıs ayından açıklık ayına büyüklüğünde ayrımlı illere her an mal iletilmek üzere mesai verdiklerini dile getirdi.

Kaya, “Tezevvüç Etmek amacıyla servet geçişsiz ve bu parayı yok etmek amacıyla da çalışıyoruz. Bizim amacıyla çalışmanın gecesi gündüzü bulunmayan. İzmir’den başlayıp Kars, Erzincan ve Sivas kabil birçok ile gidip çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.Share: