Tesisleşmeyle Maşrık ve Güneydoğu’da muvaffakiyetli tenisçilerin sayısı artıyor

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ve ilgilendiren kurumların Şarki ve Güneydoğu Rum bölgesinde sporun gelişmesine yönelik yatırımları, açılan tesisler ve Türkiye Tenis Federasyonunun çalışmaları sonucu lisanslı sportmen sayısı 6 yılda kısaca 8 tekmil arttı.

Ülke genelinde 87 bin 88 lisanlı sporcusu bulunan Türkiye Tenis Federasyonu, tenisin Şark ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygınlaştırılmasını sağlamaya müteveccih icraat yürütüyor.

Bu amaçla “Ağrı Dağı Cup”, “Erzincan Ergan Cup”, “Iğdır Sarıerik Cup”, “Şanlıurfa Göbeklitepe Cup” ve “Van Akdamar Cup” isimleriyle bölge illerinde uluslararası turnuvalar düzenleyen federasyon, çocukların ve gençlerin tenise olan ilgilerini artırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda hem Toyluk ve Spor Bakanlığının hem de şehirlerdeki kurumların çalışmalarıyla bir nice bakir tesisin hizmete alındığı Şarki ve Güneydoğu illerinde 6 sene öncesine büyüklüğünde tenis branşında 1027 olan lisanslı sporcu sayısı bu yıl 8 bin 50’ye ulaştı.

“Hedefimiz dünyanın yeryüzü dolgunca sporcularını bakmak”

Türkiye Alan Topu Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, federasyon yerine bölgede tenisin yaygınlaştırılması ve tabana yayılması için ceht gösterdiklerini söyledi.

Cahillik ve Spor Bakanlığının “sporu tabana yayıyoruz” sloganıyla tenisin herkesin yaptığı tıpkı spor haline gelmesi amacıyla bir nice proje geliştirdiklerini tabir fail Durmuş, şunları kaydetti:

“Nahiye illerinde arsıulusal turnuvalar düzenledik. Federasyon namına ilkleri seviyoruz. Turnuvalarda sporcularımız, gençlerimiz arsıulusal turnuvada oynama şansı elde ediyor hem bile Türkiye’de liyakatli sporcularımız da burada böke olup dünyada elan ongun sporcu olabilmek üzere çekişme veriyorlar. Bire Bir zamanda ülkemizin seçme noktasının ne büyüklüğünde adamakıllı olduğunu hem kendi sporcularımıza hem üstelik dünyanın bir nice yerinden gelen sporculara göstermeye çalışıyoruz. Spor turizminin bizim üzere anlamı çok iri. Hedefimiz dünyanın yeryüzü bol sporcularını çoğaltmak. Bunun amacıyla şampiyonalar, CUP’lar düzenliyoruz. Bu üstelik ülkemizin güzelce yerlerini, tarihi dokularını takdim etmek, birer çekicilik merkezi olduklarını ifham etmek için tıpkı okazyon oluyor.”

Tenis kortlarının imdi ilçelerde bile yapılmasını, bu kortların bile sporcularla dolmasını görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Durmuş, artık çokça daha iyi projelerle liyakatli sonuçlar elde edecek sporcular yetiştireceklerini vurguladı.

Şarki ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerindeki gençlerin ne kadar yetenekli olduğunu bildiğini anlatan Durmuş, şöyle bitmeme etti:

“Çaplı çocuklarımıza fırsat verildiğinde neler yapılabildiğini görüyoruz. Son 10-15 yıldır Türkiye’bile alelhusus Şarki ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerinde spor ve tesisleşme anlamında çokça balaban bire bir alacak değişikliği var. Gençlerimize, çocuklarımıza hizmet ettiğimizde, tesislerde, kortlarda alan topu oynama şansı verdiğimizde ne büyüklüğünde çaplı olduklarını ben gözlemliyorum. 19 senedir bu camianın içindeyim. Kalburüstü çocuklarımızın sayısı herhangi bir zaman artıyor. Özellikle bu bölgedeki çaplı çocuklarımızın çok henüz gür şeyler yapabileceğini biliyorum. Dallar mutluysa aileler dahi bahtiyar. Çocukları amacıyla fedakarlık eden aileler, kortlarda alan topu oynayan çocuklarının sevincini gördüklerinde mutlu oluyorlar. Bu nedenle tenis çokça önemlidir. Çokça mutluyuz ve henüz sunturlu şeyler yapacağız.”

Van İl Temsilcisi İshak Feyat: “Başarılarımızı tezyit etmek amacıyla çalışıyoruz”

Tenis Van İl Temsilcisi İshak Feyat, sonuç zamanlarda tenisin kentte deste görmeye başladığını belirtti.

Toyluk ve Spor Bakanlığı ve Tenis Federasyonunun yaptığı tesisler sayesinde bu sporun gelgelli ayla geldiğini anlatan Feyat, “Şu anda ilimizde kestirmece 200 üstünde hareketli 300 lisanslı sporcumuz var. Van’da 3 kulüp bulunuyor ve 3 alan topu antrenörüyüz. Daha Çok ihtiyaca yanıt veremiyoruz zira çocukların korkulu anlamda tenise ilgisi söz konusu. Elimizden geldiğince çocukları ücretsiz şekilde kortlara alıp terbiye vermeye devam edeceğiz. Şu ana büyüklüğünde 6 sporcumuz katıldıkları bölgesel turnuvalarda birincilik ve ikincilik dereceleri elde etti. Başarılarımızı artırmak amacıyla çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sporculardan Furkan Özbey de “Federasyonumuza ve Bilgisizlik Spor İl Müdürlüğüne destekleri amacıyla teşekkür ediyoruz. Sportmen sayısının artmasıyla artık turnuvalar bundan sonra yaygınlaştı. Ben da hocalarım yardımıyla tenise başladım. Tenis kortlarının artması yeni başlayacak sporcular üzere birlikte isteklendirme oluyor.” dedi.

Tenisle tıpkısı yıldır uğraştığını anlatan Tacettin Ödül ise “Tesisleri görünce bu spora gelmek istedim. Hocalarımızın gözetiminde çalışıyoruz. Kendimi geliştirerek turnuvalarda kudretli almak istiyorum.” ifadelerini kullandı.Share: