Kütahya’dan Gelen Toprak Yozgat’ta İşlenip Seramik Oluyor

Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde faal sunturlu sanatlar mezunu Metahan Pehlivan’ın ilçesinin gelişmesine ve ekonomisine katkıda yatmak için kurduğu atölyede, Kütahya’dan getirilen yerey işlenerek seramik eşyalar üretiliyor.

Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde kurulan atölyede, Kütahya’dan getirilen arazi mil haline getirilerek aş damı ve ziynet eşyası imalatı amacıyla tecrübe üretimi yapılıyor. Atölyenin kurucusu oğlu Metehan Güreşçi askerde olduğu üzere işletmeyi yönetmen Mustafa Pehlivan, atölyenin yapılış süreci ve çalışmalarını şöyle anlattı:

“ÇAMURDAN, PENCERE SUYUNDAN KARIŞTIRIP BİR ŞEYLER YAPIYORUZ”

“Mutfak eşyaları, hıfız kabıdır, baharattır, şekerliktir, yürek bardağıdır, vazodur, seramik işi yapıyoruz. Çamurdan, cam suyundan karıştırıp bir şeyler yapıyoruz. Burası Metahan Güreşçi’ın askerde kendisi, pir sanatlar mezunu. Kendisi böyle aynı madde düşündü, inşallah topluma katkıda bulunacağız. Şu anda tıpkı satışımız bulunmayan, yani şuraya satıyoruz diyemeyiz, çünkü imdi yeniyiz. İnşallah İstanbul’a, İzmir’e, her tarafa Türkiye’nin seçkin tarafına gidebilecek. Hediyelik bile giderek düşünüyoruz, o üstelik yapılacak inşallah ama şu zaman için aş damı eşyaları yapıyoruz. Arazi, biz şu zaman muhtelif yerlerden alıyoruz. Kütahya’yı tercih ettik, Kütahya’dan alıyoruz, oradan geliyor bize. Toprağı işliyoruz, balçık haline getiriyoruz, sonra kurutuyoruz, fırınlıyoruz. Yine peçe dediğimiz fenomen var boya, boyalıyoruz. Benzeri dahi tezyin kadar tıpkısı boyut var. Gene fırınlıyoruz, 3 misil fırınlıyoruz.”

Share: