Kocaeli marifet! Kocaeli’de cirit oyunu şöleni nefesleri kesti

– Kocaeli’da cirit şöleni nefesleri kesti

Ata sporunu gelecek nesillere aktarma etmek için beygir koşturdular

KOCAELİ – Kocaeli’nin Darıca ilçesinde 4 topluluk, ağababa sporu olan ciridi genç nesillere aktarabilmek üzere atlama beygiri koşturdu. Turnuvaya vatandaşlar tehlikeli demet gösterdi.

Darıca Belediyesi aracılığıyla seçme sene geleneksel adına ağababa sporunu yaşatmak ve ati nesillere para aktarımı için Cirit Şöleni düzenleniyor. Bu sene gerçekleştirilen organizasyonda avrat, erkek, zihayat, buğulu binlerce vatandaş turnuvayı izleyerek cirit oyunu heyecanına kuma oldu. Ziyafet havasında güzeşte turnuvada Çayırova Anadolu Süvari Spor Kulübü, Yeşil Bursa Süvari Cirit Spor Kulübü, Yardımcı Yâren Spor Kulübü ve Çayırova Hünkar 1453 Spor Kulübü sporcularının koku kesen ülfet mücadelesi renkli görüntüler oluşturdu. Alanı dolduran vatandaşlar mücadeleyi içtenlikle strateji etti. Müsabakaların böylece Darıca Belediye Reisi Yenmiş Bıyık ve tören düzeni takımlara kupalarını sunma etti.

“Önceki ile ati arasında güreşçi köprüsü koyulmak istiyoruz”

Darıca’nın Anadolu’dan göçüp gelen vatandaşların ağır yaşadığı ayrımsız kesim olduğunu belirten Darıca Şehremini Utkulu Bıyık, “Rastgele yıl bu organizasyonu anadan görme namına düzenliyoruz ve çok yoğun üstelik bir ortaklık oluyor. Vatandaşımızın ilgisi, alakası bizim doğru ayrımsız gelişim yaptığımızı gösteriyor. Onun amacıyla bunu gelişigüzel yıl anadan görme ayla getirdik. Bugün bile 4 sunum takımımız burada cirit oyunu şöleni yapıyorlar. Garaz sorutmak, uğur ağababa sporumuz olan bu ciridi neşelendirmek. Bu hat işlerle uğraşan gençlerimize üstelik biz uray olarak dolay kadem atılmak istiyoruz. Darıca’de da böyle bir süvari spor kulübümüz var. İnşallah önümüzdeki yıllarda onlar bile bu tuhaf organizasyonlarda olacaklar. Beklenti ediyoruz ve biricik arzumuz, gençlerimize ata sporumuzu telkin etmek ve eski ile gelecek arasında köprü doğmak yerine bu forma organizasyonların rastgele zaman birlikte olacağımızı rapor ediyorum. Bursa’dan gelenler var, İstanbul’dan gelenler var, Çayırova’dan gelenler var, Darıca’dan bire bir takımımız var. 4 takımımız yer alıyor şu anda” dedi.

Share: