Sinop haberleri! Tescilli Sinop kestane balında ürün yarıya düştü

Tescilli Sinop kestane balında mahsul yarıya düştü

SİNOP Türkiye’nin kocaman kestane üretim merkezlerinden Sinop’ta coğrafi işaretli katıksız onma kaynağı kestane balı bu yıl rekoltedeki düşüşten yağlık beş altı üretildi, fiyatı ise 500-700 TL ortada satılıyor.

Sinop’un Erfelek ilçesinde arıların kestane ağaçlarından beslenerek normal çiçek balına göre elan yoğun oluşan kestane balı, natürel felah kaynağı kendisine eğin direncinin artması ve hastalıklara cebin bağışıklığın güçlenmesinde şanlı etkiye eş olmasıyla biliniyor. İlçede bu yıl kestane ağaçlarında görülen ‘gal arısı’ nedeniyle kestane verimi düşük geçiyor. Kestanenin beş altı olmasından arılar üstelik etkileniyor. Verimi yarı yarıya sakıt kestane balının kilogramı ise bu yıl 500 TL ile 700 TL ortada değişen fiyatlarla satılıyor.

Erfelekli kestane üreticisi Tayfun Koç, kestanenin geçen seneye bakarak henüz beş altı verim yaptığını kaydetti. Çalıştırıcı, “Şuan kestane balını 500 TL’ye veriyoruz, dışarı birlikte gönderiyoruz dışarıdan ahzetmek amacıyla gelenler birlikte oluyor. Gayrı ballara göre hastalıklara karşı derbent ağrısı olsun, astım ve mikroplara karşı vücuda daha bile direnç kazandırıyor. Muafiyet sistemine yarayışlı, çıktı hastalığı olanlar alıyor. Fiyatı insanlara aşkın geliyor ama birkaç çıkıyor, güzeşte yıl 200-250 TL’ydi, bu yıl hem birkaç olduğu amacıyla hem da genel ekonomik artıştan periferi bağlı fiyatları hakeza” diye konuştu.

Erfelek Ziraat Odası Başkanı Uca Herif ise ilçede geçen yıl genel toplamda 30 ton bal üretildiğini ancak bu sene 15 tona düştüğünü vurguladı. Kestanenin geleceğinin acı altında olduğunu belirten Herif, “Kapçık başına verimimiz 15-16 kilo civarındaydı, 8 kiloya düştü. Bunun sebeplerinden aynı tanesi iklim koşulları, ötekisi gal arısının ilçemizi kilolu adına nehiy etmesi. Yetkilileri bu gal arısıyla mücadele etmelerini bekliyoruz” dedi.

Koca, ayrımlı üreticilerin balın yoğunluğuna ve kalitesine bakarak fiyatının 500 TL’den başlayarak 700 TL’ye kadar çıktığını de sözlerine ekledi.

Share: