Kılıçdaroğlu: “Altılı Masanın Bildirme Güçlü Yanı, Şeş Liderin Demokrasiye ve Adalete Olan Bağlılığı. Bizim Arzumuz Türkiye’yi Huzura Kavuşturmak”

TAMER ARDIL ERŞİN

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Altılı masanın genişlik kıpırdak yanı, şeş liderin demokrasiye ve adalete olan bağlılığı. Tutkun yanını ego görmüyorum. Şeş lider de aynı kararlılıkla hareket ediyoruz. Altı liderin kırıcı benzeri sorumlulukla cereyan ettiğini biliyorum. Bizim arzumuz Türkiye’yi huzura sarmak. Tıpkı kişinin iradesine Türkiye konfirmasyon edilemez” dedi.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salı günü Elazığ’dahi yaptığı kadro toplantısının ardından tıpkı ekip gazeteciyle kardeş kardeş etti. Gazetecilerin gündeme ilgili sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

DIŞ POLİTİKAYI KİŞİSELLEŞTİREMEZSİNİZ: (Erdoğan’ın ‘Şangay İşbirliği Örgütü’hangi birlik üyelik sırası geldi” açıklaması) Aut politika milli girmek zorundadır ve aut politikayı kişiselleştiremezsiniz. Ayrımsız kişinin beklentileri üzerine aut yöntem oluşturulmaz. İç politikaya benzemez, dış politika. Bire Bir zamanda, aut politikanın aktörleri bile farklıdır. Büyükelçilerdir bunlar. Dış yöntem konusunda alfabe yazan, kıymetlendirme fail mefret insanlar var. Şayet siz, aut politika oluşturacaksanız, bu çerçevede andırmak geçişsiz. Erdoğan kişiselleştirdiği için heybet yönetimini, kendisinin düşündüğü bir şeyi ferah ferah dile getirebiliyor. Arkasının hangi olacağını, pekâlâ sonuçlar doğuracağını bilmiyor. Etrafında bunu söyleyecek sevimli bile bırakmadı. Haddizatında Dışişleri Bakanlığı devre dışı bırakılmasa hakeza bire bir müracaat yapacağı kanısında değilim.

(Şeş politik partinin 2 Ekim’deki toplantısının gündemine ilişik istifham üzerine) Değişik gündemlerde olduğu kabil. Neler yapacağımız üstüne, herhangi bir toplantıda kocaman aşamalar intaç ediyoruz. Bu toplantıda bile… Şevket yapılanmasında bakir kurumlar olacak. Iktisat… Düzenlemeler üstüne düşün birlikteliği, balaban ihtimalle belli konularda sağlayacağız. Toplantıların özelliği; aynı değişmeyen verildikten sonra, genel başbuğ yardımcıları o kararla ilişik lacerem olması gerektiği üstüne çalışıyorlar. Anlaşılan aynı olgunluğa ulaştıktan bilahare genel başkanlara sunuyorlar. Genel rüesa birlikte ona ‘Evet’ dedikten sonra altılı ganyan masada o konuyla ait karar çıkmış oluyor. Netleşmiş oluyor, karar. Böyle çalışıyoruz. Şöyle tıpkısı şey genelde yazılıyor. Efendim, toplanıyorlar dağılıyorlar. İyi da toplanıp benzeri karar alıyoruz. Ama aldığımız kararın altının dolması lazım. O kararın gereklerini şüphesiz namına getireceğiz, umumi başbuğ yardımcıları oturup uzun uzun çalışıyorlar. Tartışıyorlar kendi aralarında, kuruntu birliği sağlamaya çalışıyorlar. Rey birliği oluşturuyorlar, bu çerçevede şeş şef oturup değişmeyen veriyoruz.

2018 YILINDAN SONRALARI FEHAMET ASETAT OLMA ÖZELLİĞİNİ KAYBETTİ: (Yurtdışından Türkiye’ye girdiği belirtilen kaynağı belirsiz mal ile ilişik istifham konusunda) Özellikle 2018 yılından sonradan büyüklük asetat olma özelliğini kaybetti. Azamet kişiselleştirilmez. Çabucak aut politikada değil, kerem yönetiminde üstelik oldu. Dolasıyla vatandaşın ödediği vergilerin nereye gittiği bilmediğimiz kabilinden, birçok kişinin cümbüş borcu dolayısıyla elektriği kesildi, bunu dahi bilmiyoruz. Söylemiyorlar. Gizliyorlar. Bu demokrasinin şişman ölçüde soluk kaybettiğini gösteriyor. Otoriter aynı yapı, zat beklentilerine akla yatkın topluma bilgi verme, eğer bilgiler kendisini huzursuz ediyorsa, onu bile takiye yönünde oluşuyor. Böyle tıpkı somurtkan bina var.

ÖNEMLİ OLAN UMUMI BAŞKANLARIN SÖYLEMİDİR: Sayın Akşener ile görüşüyoruz zaten, görüşmüyor değiliz. bazı bazı tartışmalar tamam. Bu bile siyasetin doğasında vardır. Tartışmasız, bu süreci yararlanmak gibi değil. Bizim açımızdan makro olan umumi başkanların söylemidir. Genel başkan yardımcıları özlük görüşlerini rapor edebilirler. Koca olan sayın umumi başkanların söylemleridir. Bu çerçeveden, umumi başkan yardımcılarının ya de genel başbuğ dışındaki öğür yetkililerinin açıklamalarını dinleriz, kendi görüşlerdir. Onlara dahi gocunmak duyarız. Bunu altılı masa arasında akse ya de inhilal şeklinde düşünmüyoruz. Hiçbir şef de düşünmüyor gördüğüm kadarıyla. Bu tartışmalar tamam. İşin doğasında vardır.

(‘Altılı Ganyan masada inhilal hatırat oldu mu?’ sorusu üzerine) Namevcut efendim, tek yaşamadık. Basit tek yaşamadık. Olmadı yani. Olsa zaten çıkar meydana. Sabık İstanbul’daydım. Sabah Gazetesi tıpkı tweet atmış. Efendim, ‘Ali Babacan ile Kılıçdaroğlu haddinden fazla belirsiz görüştüler.’ Görüşürüz yani. Belirsiz kapaklı tıpkısı madde namevcut. Görüşmemiz de bellidir. Masa bellidir. Güya çokça özel benzeri konuşma, ‘diğeri zinhar duymasın.’ Aklın alacağı husus değil. Doğrusu liderler tıpkı araya geliyor, oturuyor, konuşuyorlar. Tartışıyoruz. Ne bahis zahir olmalı? Akilane düzeyde tartışıyoruz, hepimiz akilane insanlarız.

HER PARTİ, 41 İLDE BAĞIMSIZ SEÇİME GİRMEK YERINDE. ONUN DIŞINDA DİĞER İLLERDE İTTİFAKLAR OLABİLİR: (Kuma cetvel tartışmaları üzerine) Değme öğür kendi içre iş yapıyor. Tığ bile yapıyoruz, kendi içimizde. Seçme Kanunu’nu ana alıyoruz. 41 ilde temas parti mutlak seçime kazanmak yerinde, Siyasi Partiler Yasası’na göre. Onun dışında diğer illerde ittifaklar tür. Ama bizim yaptığımız çalışmalar farklı partileri bağlamıyor, ayrıksı partilerin yaptığı icraat bizi bağlamıyor. Hep partiler muhtemelen bire bir çalışmayı belli benzeri olgunluğa getirdiğinde, bittabi oturulur konuşulur. DOĞRU Fırka ve MHP da hakeza tıpkısı himmet yapıyor, tığ da hakeza bire bir faaliyet yapıyoruz. Akademik dünyadan dahi hakeza tıpkı iş yapanlar var. Onlarla dahi bize bilgilendirme verdiler, sonuçlar şüphesiz oluyor diye niteleyerek. Biz onlara bile arzu ettik, değişik partilere üstelik gidip tıpkı bilgileri verir misiniz diye niteleyerek. Çünkü onların birlikte vukuf hakkı var. Hakeza düşünüyoruz. Icraat yapılıyor.

PARTİ MECLİSİ’NİN, ÖRGÜTLERİN NABZINI TUTARIZ. ONA BAKARAK BİR KARAR VERİLİR: (‘CHP’bile önseçim olacak mı’ sorusu üstüne) Parti adına on paralık düşünmedik, istekle ifham etmek gerekirse. Şunun için düşünmedik. Daha seçme sathı mailine giren benzeri yassı namevcut. Bir bu. İki, âdeta örgütler çalışıyorlar. Milletvekilleri, uray başkanları, diğerleri. Hepsi çalışıyorlar. Seçkin nev çabayı gösteriyorlar. Seçme sathı mailine girersek Parti Meclisi’nde oturup konuşmamız lazım. Önseçim mi yapalım, yapmayalım mı diye. Elhak balaban benzeri kısımda ihtimal önseçim tek yapılmayacak, belki ara sıra yerlerde forma idare yoklaması, yöre seçme yapılacak. Öğür Meclisi’nin, örgütlerin nabzını tutarız. Ne düşünüyorlar, hangi düşünmüyorlar diye niteleyerek. Ona bakarak ayrımsız karar verilir. Tayin noktasında ittifakları bile düşünmemiz geçişsiz.

(İttifaklar) Türlü amma bunları hiç altılı ganyan masada konuşmadık. Benim zatî görüşüm, tığ bu çalışmayı yapıyoruz. Bu çalışmayı gayrı partiler istediklerinde maruzat yapıyorum, ayrımsız partiye hakeza benzeri maruzat yapıldı. Onlar dahi özlük çalışmalarını yapıyor, onlar birlikte bize sunuş yapacak. Ihtimal bu çalışmayı fail arkadaşların bire bir araya gelmesi geçişsiz. İller bazında soruşturma yapılırsa elan sağlıklı sonuçlar elde edilir.

FENOMEN BİR PARTİ OLAYI OLMAKTAN ÇIKMIŞ. FENOMEN BİR TÜRKİYE OLAYI: (‘Partilerin aktif olduğu illerde çatı mı olacak’ sorusu üstüne) Konuşmadık. İşin doğasında o var. Amma tartışılmadı. Ayrımsız öğür soruşturma yapıp, biz henüz öndeyiz, burada olsun diyebilir. Oturup konuşulur. Fenomen ayrımsız parti olayı olmaktan hamiş. Görüngü tıpkısı Türkiye olayı. Nedeniyle her siyasi liderinin bu sorumlulukla cereyan ettiğini görüyorum. Türkiye’yi bu zarfında bulunduğu girdaptan çıkaralım. Ondan bilahare oturulur, demokratik yollardan tartışılır. Sonuçta şeş tümen birbirinin rakibi öğür. Daha fazla rey kabul etmek isteyecektir.

ÇOK CİDDİ BİR KARARSIZ KİLTE OLDUĞUNA İNANMIYORUM: (Anket sonuçları pekâlâ, sorusu üstüne) Anket sonuçları fena hâlde. Oyumuz birdenbire, çabuk yükselmiyor. Ama çokça kararlı ve stabil yükselişimiz var. Iyice tıpkısı madde tabiatıyla, hakeza olması daha bile adamakıllı. Ben haddinden fazla yavaş tıpkı tereddütlü kütle olduğuna birlikte inanmıyorum. Ahit süresince yerini buluyor.

BİZİM ARZUMUZ, TÜRKİYE’Yİ HUZURA SARMAK: Altılı masanın bildirme ruhlu yanı, şeş liderin demokrasiye ve adalete olan bağlılığı. Bu olmadığı taktirde bizim huzur nedenimiz tartışılabilir. Hastalıklı yanını ben görmüyorum. Altı önder dahi bire bir kararlılıkla debi ediyoruz. Partilerin öz zarfında tartışmalar olabilir, işin doğasında var. Siyasetçisiniz yani. Altı liderin korkulu bire bir sorumlulukla akıntı ettiğini biliyorum, görüyorum. Konuşmalarımızla da teslim ediyoruz. İnşallah hakeza masraf. Bizim arzumuz Türkiye’yi aynı şekliyle huzura sarmak. Benzeri kişinin iradesine Türkiye teslim edilemez. Haddinden Fazla ağır ayrımsız özdek.

YÜZ YILLIK ÇINARIN DALLARI YERINE GÖRÜYORUM, ALTI PARTİYİ. FARKLI DALLAR AYNI CEZRÎ NEMALANIYORUZ: (Şeş politik partinin farklı gelenekten gelmesi dezavantaj mı, sorusu üzerine): Avantaj. Beniz almanak çınarın dalları olarak görüyorum, altı partiyi. Beniz almanak kök var. Bu hakikat daha gelişsin, henüz büyüsün. Onun iklimini, demokratlık sağlayacak. Değişik dallar bire bir cezrî nemalanıyoruz. Yaşayan ayrımsız yapının mahsus bir zaman zarfında ortaya çıkacağına inanıyorum.

PROVOKASYONLARA HEPİMİZİN KARŞI ÇIKMASI LAZIM (Elazığ’üstelik namına yönelik ası provokasyonu) Provokasyonlara, Elazığlıların kendilerini ilişkin tutmaları fena hâlde tıpkı şey. Provokasyonlara hepimizin karşı çıkması lazım.

İKİ TARAFIN BILE İŞİNE GELİYOR: (Yunanistan ile gerginlik) Kıbrıs’ta Rauf Denktaş’ın mezarına dahi doğru dürüst bakamadılar. Bize müsaade verin, tığ bakalım. Hiç değilse temizleyelim etrafını diyerek. Aut politikayı bağırsak politikanın malzemesi haline getirirseniz, sakil tıpkısı çıkmaz ile karşı karşıya kalırsınız. Geldikleri yasakçı o yani. Yunanistan’ın, adaları Lozan Anlaşması’na yeraltı namına silahlandırdığı yıllardır söyleniyor. Geçkin söylenmedi kim. Yazılıyor, çiziliyor. Deminden kahraman kesiliyor. İki tarafın da işine geliyor. Erdoğan’ın bile cebin tarafın da işine geliyor. İkisi üstelik değişecek pozisyonda. Umum ikisine de güvenmiyor gerçekte. İkisi kayıkçı kavgası ile ‘Acaba iktidara tutunabilir miyiz?’, bunun hesabını yapıyor. Umum bilcümle bunları, hepsini biliyor.

(Başörtüsü sorunu gündeme gelir mi, sorusu konusunda) Tek bulut etmeyin. Rahatlıkla söyleyebilirim, anca ayrımsız dava asla hangi bizim önümüze, ne halkın önüne katiyen gelmeyecektir. Bundan tehlikesiz olmanızı isterim. Filhakika bizim başörtülü Parti Meclisi üyemiz var. Ben öteden beri, İstanbul Şehremini adayı olduğum antlaşma Okmeydanı mitinginde bunu söylemiştim, bu sorunu çözeceğimizi söylemiştim. Bu sorunu çözdük yani. Bunu siyasete gereç geçmek kadar hatalı tıpkısı özdek yoktu. Orada bizim karnemizin fay olduğunu üstelik gittiğim yerlerde söylüyorum filhakika. Aştık yani bu sorunu, hakeza aynı dava gelmez gündeme.”

FOTOĞRAFLAR: ARŞİV

Share: