Sonuç zaman haberleri | Musa Anter davasında, ‘zaman aşımı’ kararı verildi

Musa Anter davasında, ‘müruruzaman’ kararı verildi

YAZAR Musa Anter’in 1992’bile Diyarbakır’bile öldürülmesi ve DOĞRU Öğür MKYK Üyesi Orhan Miroğlu’nun yaralanmasına, Ayten Öztürk’ün 1992 yılında Elazığ’da öldürülmesine ilgili davada, müruruzaman zımnında davanın düşmesine karar verildi. Mahkeme, aynı dosya ile birleşen aralarında ‘Yeşil’ harf adlı Mahmut Saika’ın bile bulunduğu JİTEM davasında ise yargılamanın devamına hükmetti.

2015 yılında düzenlilik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilen Musa Anter davası, Yargıtay’ın kararı ile 2016’bile JİTEM davası ve 2018’üstelik de Ayten Öztürk’ün öldürülmesine ilgili sevgili ile birleşti. Birleşen dosyalarla çoğu firari 18 sanıklı davanın görülmesine, Ankara 6’ncı Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesi’nde bitmeme edildi. Duruşmada söz kayran taraf vekilleri ile Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, dosyanın süre aşımı nedeniyle düşürülmemesini, ‘insanlığa karşı işlenen suç’ kapsamında yargılamanın bitmeme etmesini arzu etti. Ara Sıra avukatlar birlikte firari maznun Muazzez Turan’ın ifadelerinin istinabe marifetiyle dosyaya kazandırılması gerektiğini, daha geçmiş basına konuşan bu sanığın ifadelerinin dosyaya kazandırılmadan düşme kararı verilmemesini istedi.MAHKEME 2 DOSYADA SUKUT KARARI VERDİAvukat beyanlarının peşi sıra kortej sunulan Cumhuriyet Altını Savcısı, TCK’nın ilgilendiren maddeleri gereği, Musa Anter’in 1992’de Diyarbakır’bile öldürülmesi, Orhan Miroğlu’nun yaralanması ile Ayten Öztürk’ün 1992 yılında Elazığ’üstelik işkence yapılarak öldürülmesi olaylarıyla ait sanıklar yönünden sukut kararı; 2013’dahi Diyarbakır’üstelik pattadak fazla eş katil, kundaklama ve bombalama eylemleri dolayısıyla açılan davanın zaman aşımı kapsamında olmaması nedeniyle ayrı aynı esas numarası verilerek yargılamanın sürmesini kâm etti.Bazen sanık avukatları da mahkemenin savcının mütalaasın doğrultusunda değişmeyen vermesini talep etti.ANTER DAVASINDA ‘ZAMAN AŞIMI’ KARARI

Beyanların peşi sıra kararını açıklanan mahkeme, Musa Anter ve Ayten Öztürk davası kapsamında yargılanan sanıklar yönünden düşme kararı verdi. JİTEM davasında yargılamanın devamına mütehakkim murafaa, her 3 dosyada da yargılanan sanıklar yönünden yakalama kararının devamına, çabucak Musa Anter dosyasında yargılanan tutuksuz maznun Hamit Sebep ile ilişik adli arama şartının kaldırılmasına değişmeyen verdi.

Selen:  ?Özkan ASLAN/ ANKARA, –

Share: