Karadeniz’de yıpranmamış yetişek öğretim yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Kalabalık, Artvin, Rize ve Giresun’üstelik yeni eğitim bilimi tedris yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek ders başı yaptı.

Trabzon iklim merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 öğrenci, sabahleyin saatlerinde öğüt zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası yıpranmamış eğitim talim yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin görev yapacağı 2022-2023 yetişek öğretim yılında antrparantez 18 ilçedeki 351 okulun bakım ve tamir çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta yeni eğitim bilimi ve öğretim döneminde 138 okulda 1022 hoca eşliğinde 14 bin 103 mektepli, ders başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Vali Cüneyt Epcim ile İl Milli Yetişek Müdürü Rahmi Güney, 21 Şubat Halas İlkokulu’nu musahabe etti.

Ilbay Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere sükse diledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Cenup ise öğrencilerin henüz zinde ortamda eğitim bilimi alabilmesi üzere yaz boyunca muktezi çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Cıvıl Cıvıl

Kalaba’dahi 575 okulda tahminî 123 bin mektepli ile kestirmece 11 bin hoca eskimemiş eğitim ve tedrisat dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda merasim düzenlendi.

Törende, Ilbay Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Yetişek Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’birlikte “Eğitim; hikmeti, hakikati ve pir olanı araştırmak için yapılan aynı yolculuktur. Bu eşsiz yolculukta cennet ülkemizin kültürlü yarınlarının, aziz milletimizin istikbalinin emanet edileceği çocuklarımızın ilim deryasına kulaç atacağı eskimemiş tıpkı eğitim bilimi talim yılını daha karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Milli Eğitim Bakanlığı Denetim Kurulu Başkanı Dayanıklı Çakır, ilçe şehremaneti eller, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’dahi yeni 2022-2023 eğitim bilimi tedris yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında öğüt başı yaptı.

İl genelindeki 237 eğitim bilimi kurumunda 24 bin 832 öğrenci ve bin 941 öğretmen yıpranmamış eğitim talim yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmayan Zirve beraberindeki İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Gönüllü Enerjik ile Atatürk Ortaokulu’na ziyaret etti.

Burada aynı enformasyon işleyen İl Milli Eğitim Müdürü Enerjik, milli terbiye camiası kendisine eskimemiş terbiye talim yılana hem hoca ve yönetimsel kadrolarıyla hem üstelik fiziki koşulları iyileştirilen okullarla hazır tıpkısı şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’bile yıpranmamış ekol türlerinin birlikte hizmete açıldığını kaydeden Acar, “Geçen yıl spor lisemizi açmıştık, bu sene güzel sanatlar lisemizi ve Hopa’birlikte olgun danışma merkezimizi hizmete açtık. Zaman cümle kendisine tekmil okullarımızda ders başı yaptık.”dedi.

Meslek öncesinde yüzdelik yüz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Çevik, “İlk ve mutedil öğretimde bile eski yıllardaki sükse çıtasını elan dahi artırarak kestirmece 2 bin öğretmen arkadaşımızla mecmu zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza bitmeme edeceğiz.” diyerek konuştu.

Ilbay Doruk ve Acara elan sonraları sınıfları gezerek öğrencilere öğüt ve mahiyet kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’bile bakir terbiye ve tedris dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 hoca eşliğinde yaklaşık 55 bin 240 öğrenci, yaz tatilinin arkası sıra ibret başı yaptı.

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, kullanılmamış terbiye-tedrisat yılı nedeniyle yayınladığı mesajında, detaylı aynı aranın ardından eskimemiş tıpkı yetişek ve talim dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın hemen gelişip dönüşürken dolgunca olgun kayırıcı gücü ve bunu sağlayan birinci sınıf terbiye ihtiyacının birlikte daha bir ehemmiyet kazandığını kaydeden Çeber, “Eğitim Bilimi ve öğretimdeki bildirme heybetli hedefimiz çocuklarımızı ilmî ve teknolojik donanımların birlikte milli, sağtöresel, manevi ve kültürel değerlerle bezenmiş yerine yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’birlikte ekol öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, ılımlı okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 olmak için örgün eğitimde 65 bin 500 öğrenci kullanılmamış terbiye yılına başladı.

Vali Enver Adlı, Yeşilgiresun İlkokulu’nda birleştirme edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine sınırlı, milli ve manevi değerlerine cemaat sâdır, insanı değerleri benimseyen fertler adına yetiştirmenin en balaban misyon ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla çevrik, içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin yer aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Ünlü, şunları kaydetti:

“Meslek bire bir zamanda tıpkı milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve ışıklı geleceğidir. Böylesine cesim aynı kurumun sorumluluğu çokça yetişkin, bire bir zamanda kutsaldır. Bu bilinçle kalkmak hepimizin görevidir. Bizim milletimize cebin sunma balaban sorumluluğumuz eğitim öğretim hizmeti için yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu göre hesabına getirebilirsek işte o antlaşma vicdanen de abat olur, elimizdeki mukaddes bayrağı elan yükseklere taşımaları üzere gelecek nesillere huzur içerisinde devredebiliriz.”

AK Öğür Giresun Saylav Kadir Aydınlık ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların hayatiyetli olduğu benzeri dolaşma yaşandığını anlatım ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var genç beyinlere, gayretlere, bakir keşiflere, yeni ufuklara ihtiyacımız var. Tığ ati nesillerden bundan sonra umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu yeni talim yılının çocuklarımız başta almak için ülkemiz üzere görklü olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup umum oyunları gösterilerinin sunduğu program Ilbay Ünlü’nün öğüt zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Kurnaz Kesim Komutanı Ferik Selçuk Saika, İl Inanma Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: