Karadeniz’de son 2 ayda yağışlar, güzeşte yıla göre yüzdelik 58 azaldı

KÜRESEL ısınmanın etkileriyle yağmur rejiminin değiştiği Şarki Karadeniz’de, haziranda 109,4 kilo yağmur ile sonuç 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, izlem fail aylar ise kurak geçti. Meteorolojik verilere göre, geçen sene orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin benzeri dönemlerinde sayı farkı yüzdelik 58 elan beş altı yağış zımnında bölgede akarsu kaynakları birlikte azaldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Bu yıl Karadeniz’de çokça çok sel olmaması, çok keskin konvektif gök patırtılı boğanak yağışların uzun süre ve peş peşe olmamasından kaynaklanıyor” dedi.

Küresel ısınmanın etkileriyle Şarki Karadeniz Bölgesi’nde serencam aylarda mütenakıs yağışlar, kuraklık tehlikesini üstelik beraberinde getirdi. Doğu Karadeniz’üstelik, haziranda 109,4 kilogram yağmur ile akıbet 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, izlem fail aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere bakarak, sabık yıl orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin ayrımsız dönemlerinde averaj yüzdelik 58 henüz birkaç yağışın düştüğü bölgede, kaynakları kurumaya başlayan içme suyunda külfet yaşanması riski ortaya daha çok. Bölgede yağışların yeryüzü aşkın etkilediği Ordu’üstelik, temmuz ayında 11 ilçedeki 336 noktada göçü ve toprak kayması yaşandı. Ağustos ayında ise Rize’nin Iş ilçesinde, Artvin’birlikte merkeze ilişkin Beyaz Zehir köyünde, Giresun’un Keşap ilçesinde amiyane yetenekli başat ve heyelanlar meydana geldi.

‘KONVEKTİF YAĞIŞLAR ARKA ARKAYA OLMADI’İstanbul Ustalık Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı, Facia Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, dominant ve kuraklığın gündelik değil ekstrem meteorolojik hâller olduğunu söyledi. Kadıoğlu, bu olayların rastgele dolaşma olmasının beklenmediğini kaydederek, şunları söyledi:  “Maalesef gelişigüzel yağmurda sel uyarısı verir olduk zira öz yataklarında haddinden fazla çok kusurlu ve kural dışı iskân var. Bu sene Karadeniz’üstelik çokça çok yeğin olmaması, çokça çığlık konvektif asuman ses boğanak yağışların detaylı süre ve peş peşe olmamasından kaynaklanıyor. Kimi Vakit birkaç çağ baran yağar, arazi ve dereler suya doyar. Bunun peşine mevrut çokça sağlam bora yağışta çıktı suyu yerey ve dereler tutmaz, taşmaya başlar. Hakeza şartlar yoğun geldiği ant öz yataklarında akarsu genleşip taşar. Dere yatağında açar, bina kat varsa bunlar üstelik zarar görür. Ötede albeni şartlarını sunma bir iki 500 yılda yağabilecek yeryüzü çığlık yağışı düşünerek evlerimiz yerleştirmemiz, köprülerimizi ve yollarımızı yapmamız lazım. Bunları kazara yaptığımız ant sunu epey yağışlarda da arka arkaya ve sonsuz yağdığı zaman sel tehlikesi oluyor. Bu üstelik alışılagelen değil. Bundan Sonra baran tahmini uyarısından artış hâkim tahmini oluyor. Rastgele yağmur dominant, her fırtına tıpkısı afete dönüşüyor. Bu dahi doğru tıpkısı özdek değil. Bu dahi yerleşimden kaynaklı aynı durum.”‘YAĞIŞSIZ PERİYOT KURAKLIĞA DÖNÜŞTÜ’

Doğu Karadeniz’dahi bu yıl çok fazla kar yağışı olduğunu ve ilkbaharda derelerin coştuğunu nâkil Prof. Dr. Kadıoğlu, “Bu sene Karadeniz’e haddinden fazla kar yağdı. Yer altı suları olmayan arazi örtüsü gelişmemiş da olsa suyla beslendi. O yüzden ilkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, ayrımsız küşayiş sular çok kuvvetliydi ama küçük, güdük aynı yağışsız devir, yağışsız periyotta bir anda Karadeniz’birlikte durumu kuraklığa dönüştürdü. Şu anda fındığını yok etmek isteyenler bu işe seviniyor. Tek ahit hava herkesi mutlu etmez. Şu anda kurak periyotta coşkunluk, kıtlık var ama bire bir yandan insanlar fındığını kurutabiliyor. Anca bire bir zait tarafı var” diye konuştu.

Share: