İzmir Bostanlı Deresi’nden Tonlarca Atık Çıkarıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Umumi Müdürlüğü Bostanlı Deresi’nde kapsamlı bir arılık çalışması yürütüyor. Sivri ve koku oluşumunu önlemeye müteveccih çalışmalar sırasında, vatandaşların çöp yahut dümbelek inkılap kutuları namına öz yataklarına attığı, oradan birlikte yağışlarla denize taşınan tonlarca atılmış çıkarıldı.

Daha akman bire bir Koy ve sürdürülebilir mekân üzere dere yataklarında katışıksızlık ve ıslah harekatı başlatan İZSU Umumi Müdürlüğü, kent genelinde havzası yer geniş derelerden biri olan Bostanlı Deresi’nde üstelik balaban benzeri sililik çalışması yürütüyor.

İZSU ekipleri Bostanlı Deresi’ndeki çalışmalar kapsamında derenin denizle buluştuğu sığlaşmış kesimde mekanik ve hidrolik yöntemler kullanarak kestirmece 2 bin metreküp atılan çıkardı. Sililik sırasında Yamanlar Dağı’ndan Bostanlı sahiline kadar uzanan öz havzasından yağışlarla taşınan doğal malzemelerin yanında plastik ambalaj, çul eşyası, makine lastiği kadar haddinden fazla miktarda âdem kaynaklı atığa dahi rastlandı.

VATANDAŞLARA ÇAĞRI

İZSU Genel Müdürlüğü Koy Idarehane Müdürü Selçuk Dündar, Bostanlı Deresi’nin Cemal Gürsel Caddesi ile seyir terası beyninde küsurat sığlaşmış kesimine bahir araçları ile ulaşmakta ağırbaşlılık çekilmesi dolayısıyla günahsızlık çalışmalarının kip şartlarda yapıldığını belirtti. Dere ve Koy kıyısından şişman miktarda evsel atık çıkarıldığını hatırlatan Dündar, “Çöp ve yahut izansız transformasyon kutularına atılması veya özel yöntemlerle toplanması gereken maddeler maatteessüf derelere atılıyor. Oradan da denize ulaşıyor. Bozulmamış tıpkısı körfez için vatandaşlarımızdan dahi gerekli duyarlılığı bekliyoruz” diye konuştu.

Share: