İstanbul dahil 17 ilde sağlam yağış bekleniyor! Meteoroloji uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan son değerlendirmelere bakarak ülkemizin kuzey, çöz ve batı kesimleri parçalı düz yer haddinden fazla bulutlu, Marmara, Iye, Garp Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Ölçülü ve Şark Karadeniz kenar illerinin iç kesimleri evcil bora ve asuman ses bora yağışlı, farklı yerlerin beş altı bulutlanmış ve engelsiz geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Veli, Garp Akdeniz’in bağırsak kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Küçük Asya, Ilımlı ve Şarki Karadeniz, Maşrık Küçük Asya Bölgelerinde zaman normallerinin 3-5 merhale üstünde, özge yerlerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Kenar Ege’de kuzeyli, ayrıksı yerlerde güneyli yönlerden belli belirsiz, ara sıra ölçülü kuvvette; Şarki Anadolu’nun kuzeyinde ve yağış alan yerlerde vadi vadi akva namına (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın güney ve gün doğusu su ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Ege ( Kütahya, Afyonkarahisar, Çeltek, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek fücceten yeğin, su baskını, yıldırım, evcil yoğun yağışı, hortum tekevvün riski ve yağmur takkadak akva rüzgar kadar olumsuzluklara alın dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İLLERE BAKARAK ÇEKICILIK DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, boğanak ve gök patırtılı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; sabahleyin şimal ilçelerinde, öğleden bilahare iklim genelinde domestik kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA: Az bulutlanmış ve örtüsüz, yavaş yavaş parçalı bulutlanmış, öğleden sonradan kuzeybatı ilçeleri evcil sağanak ve asuman gürültülü bora yağışlı

İZMİR: Modüler ve haddinden fazla bulutlu, öğleden bilahare yerli boğanak ve asuman gürültülü bora yağışlı

ANTALYA: Modüler zamanla meydan saha çokça bulutlanmış, öğleden sonra yerli sağanak ve asuman gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU: Modüler düz meydan haddinden fazla bulutlanmış, öğleden sonra yerli boğanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SAMSUN: Parçalı bulutlanmış, öğleden sonraları iç kesimleri evcil bora ve asuman ses bora yağışlı

ERZURUM: Beş Altı bulutlanmış ve zahir, öğleden bilahare parçalı bulutlu

DİYARBAKIR: Az bulutlanmış ve kemiksizShare: