Çıldır Gölü’nde balıkla besleyip büyüttüğü pelikanlar yanından ayrılmıyor

Ardahanlı balıkçı Halas Kılıç’ın yavruyken bulduğu ve elleriyle besleyip büyüttüğü tepeli pelikanlar, yanından bir zaman olsun ayrılmıyor.

Ardahan- Kars beyninde kayran düz Çıldır Gölü’nde balıkçılık özne Kılıç, kestirmece 3 ay ilk Adalar mevkisinde anneleri eliyle metrukiyet edilen beceriksiz haldeki iki yavru tepeli tarla kuşu pelikanı gördü.

Teknesine alıp balıkçı restoranına getirdiği yavru pelikanları besleyip büyüten Tığ, kardeşi ve çocuğunun isimlerini verdiği “Alp” ve “Ömür” ile eli sıkı dostluk kurdu.

Tığ, iş yerini ve çevresini aşiyan markajcı “Alp” ile “Varlık”e tuttuğu balıkları elleriyle yediriyor.

“Acıktıklarında yanıma geliyorlar”

Balıkçı Kılıç, AA muhabirine, pelikanların mekanlarını ayrılma etmediklerini ve gelişim yerinin maskotu haline geldiğini söyledi.

Pelikanları ailenin birer ferdi kabilinden gördüğünü rapor eden Kılıç, şöyle konuştu:

“Yavruyken anneleri ayrılma etmişti. Gördüğümüzde haddinden fazla yorgun ve açtılar. Ölmeye yakındılar. Lokantaya getirdiğimizde onları hasis balıklarla beslemeye başladık. Şu zaman büyümeye başladılar, daha çok burayı infirak etmiyorlar. Arada Sırada derun giriyorlar, bazen lokantamızın önündeki kayalıklara çıkıyorlar. Alelumum zamanın çoğunu lokantamızın önündeki kayalıklarda geçiriyorlar. Acıktıklarında yanıma geliyorlar ve balık veriyorum. Müşteriler dahi onlara yoğun rabıt gösteriyor, onlara yemleme atıyorlar.”

Share: