Icra Vekili Özer, neva eğitiminin evvel gününde veliler ve öğretmenlerle bir araya geldi Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okulların eksiksiz ihtiyaçlarını karşıladıklarına işaret ederek, “Yıpranmamış eğitim tedris yılının başlangıcıyla ait 3,1 milyar liralık okullara bütçe gönderdik, bütçe gönderilmeyen biricik ayrımsız okulumuz bulunmayan.” dedi.

Nazır Özer, ekol öncesi ve ilkokul bir numara sınıfların ahenk eğitiminin önce gününde, Ankara Çankaya Hamdullah Suphi İlkokulunu ülfet etti.

Uyum eğitimi programı kapsamında veliler amacıyla düzenlenen seminerlere katılan Özer, bugünkü seminerlerin ardından yarın mektepli ve velilerin okullara birlikte geleceğini anlattı.

Öğretmenlere “Hararetli mısınız?” diye soran Bakan Özer, “Çokça.” yanıtını alınca okulların ülkenin geleceğini oluşturacak nesilleri yetiştirdiğini, okul ikliminin zenginleştirilmesinin ati için yapılan bildirme bereketli envestisman olduğunu söyledi.

Bu sene anaokullarının sayısını artırdıklarını ve 1407 eskimemiş anaokulu ile 10 bin 200 yeni anasınıfı açtıklarını anlatan Özer, “Çocuklarımızın alelhusus ekol öncesi eğitime erişimlerini bırakmak için dayanılmaz benzeri envestisman yaptık. Seçkin mahallede çocuklarımızın gidebileceği anaokulları olacak. Bu, eğitimde punt eşitliği için çokça nazik. Çünkü meslek öncesi eğitime bitmeme eden tıpkısı çocukla on paralık bitmeme etmeyen benzeri bala birinci sınıfa geldiği antlaşma korkulu sükse farkı ortaya çıkıyor. Bunu minimize gitmek için tıpkı sene içerisinde 3 bin eskimemiş anaokulunu çabuk benzeri şekilde tüm Türkiye’nin değme noktasına kazandıracağız.” diye konuştu.

Temizlik görevlileri işlerinin başında

Bu yıl ilk kez özellikle asıl yetişek düzeyindeki okullara gönderilen bütçeyle ait değerlendirmelerde bulunan Özer, bu bütçeyle artık okulların, velilerden yetişek malzemesindeki eksikliklerin giderilmesi yönünde talepte bulunmayacağını ifade etti. Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler (veliler) okullarla, hoppadak çocuklarımız elan pekâlâ kaliteli eğitim alabilir, imkanlar bittabi zenginleştirilebilir ve okullarımızı elan ongun noktaya görünen getirebiliriz konularını konuşuyor olacaksınız. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı yerine okullarımızın parçalanmamış ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kullanılmamış eğitim tedrisat yılının başlangıcıyla ilişkin 3,1 bilyon teklik okullara bütçe gönderdik, bütçe gönderilmeyen yegâne benzeri okulumuz bulunmayan. Şu anne büyüklüğünde okullarımız vasıtasıyla harcanan miktar 1 bilyon. Yani 2,1 bilyon liralık okulların bütçesinde duruyor. Bütçeyi okullarımız, temizlik malzemeleri, kırtasiye, bayağı tamir, tedris materyalleri ve laboratuvarları dayamak amacıyla kullanacaklar.”

Sabık yıllarda okullardaki saflık çalışanlarının teşrinievvel ayının ortalarında göreve başladığını dile getiren Özer, 60 bin katışıksızlık görevlisinin görevi başında olduğunu belirtti.

Velilerin çokça heyecanlı olduklarını aktarması konusunda Icra Vekili Özer, “Tığ dahi çokça heyecanlıyız.” diye niteleyerek bakir yetişek öğretim yılına tedarik çalışmaları kapsamında yaz aylarını çokça korkulu geçirdiklerini anlattı.

Yüz yüze terbiye kararlılığı

Bu yıl öğüt kitapları ve koruyucu ders kaynaklarının de öğrencilere ücretsiz ulaştırıldığını rapor eden Özer, “Bu çağ çokça henüz verimli, kalifiye olacak. Geçen yıl yüz yüze eğitime devam ettiğimiz kabil bu sene bile azimli tıpkısı şekilde bu süreçleri sizlerin de desteğiyle sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Okula uzlaşma velilerle başladı

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca (MEB), 2022-2023 eğitim öğretim yılında ekol öncesi terbiye ile ilkokul birinci sınıfa başlayacak öğrenciler amacıyla rehberlik çalışmaları ve okula neva eğitimleri, velilere müteveccih seminerlerle başlatıldı.

Bakanlık bu sene ilk defa 5-9 Eylül’deki uzlaşma sürecinde bala, sülale ve sarıklı hisse senedi birliğinin artırılması için bakir bir uygulamayı hayata geçirdi. Buna göre, uyum eğitiminin başlayacağı zaman, kamu okul öncesi ve beş kaliteli öğretmenleri vasıtasıyla ailelere müteveccih karşı karşıya bilgilendirme toplantısı gerçekleştiriliyor.

Öğretmenler, bu toplantıda okul ortamı, terbiye öğretim faaliyetleri, etkinlikler ve kazanımlar için velileri bilgilendiriliyor. Bunun yanı sıra veliler, çocukların özellikleri ve amade bulunuş durumlarına bakarak gözlemlenen farklılıklarda veli kaygılarını yok eden, onların okula neva sürecini destekleyeceği işler karşı birlikte bilgelik alıyor.

İkinci çağ öğrenciler velileriyle okula ati

Uyum eğitiminin ikinci günü erte ise veliler, çocuklarıyla birlikte gruplar halinde ayrımlı devir dilimlerinde okula gelecek. Veliler ve çocukları, öğretmenleri eliyle sınıflar, kılavuzluk servisi, kitabevi, okulun bahçesi, methal çıkış üzere okulun bağırsak ve dış mekanlarını bu arada gezerek tanıyacak. Veliler ayrıca okul yönetimi ile tanışma fırsatı elde edecek.

Sürecin üçüncü gününde öğretmenler, mümasil iletişim üzere öğrencileri ile iki ekip halinde etkinlikler yapacak. Bu kapsamda, öğretmenler sınıflarda ve kemiksiz havada, çocukların okula neva sürecinin hızlandırılması için aşinalık, muarefe, sınıf ve meslek ortamının tanıtılması, dershane kuralları temalı çalışmalar yapacak.

Minik öğrenciler, ahenk eğitiminin son iki gününde ise umum dershane düzeyinde sürece dahil olacak ve okula uzlaşma sürecinin hızlandırılması için planlanan etkinliklere bütün dershane arkadaşlarıyla katılacak.

Ortaokul ve liseye başlayacak öğrencilerin harmoni eğitimleri 12 Eylül’da

Bu yıl ortaokul ve liseye aşama atacak öğrencilerin neva eğitimi süreci ise 2022-2023 eğitim bilimi öğretim döneminin açılacağı 12 Eylül’de uygulanmaya başlayacak.

Bu kapsamda, ortaokulların 5’inci ve liselerin 9’uncu sınıflarına başlayacak öğrenciler için kösemenlik ve uzlaşma çalışmaları 16 Eylül’e kadar sürecek.Share: