İçişleri Bakanı Aristokrat, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün buyuru kayran bire bir Türkiye yok. Asıl muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Zaman dünya politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan benzeri Türkiye var.” dedi.

Soylu, DÜRÜST Öğür Ortahisar İlçe Başkanlığı binasının açılışında, DÜRÜST Tümen iktidarı döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, millete hizmet için aralıksız çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Nereden gelirse gelsin ülkeye baziçe kurmaya çalışanlara imkan vermediklerini belirten Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a herhangi bir antlaşma destek veren millete teşekkürname etti.

Soylu, terörle mücadeleye içeride ve dışarıda ilgilendiren kurumlarca devam edildiğini, milletin ortaya koyduğu iradenin bugünün sonucunu oluşturduğunu aktardı.

Eren Bülbül ve Gedikli Ferhat Gedik’in teröristler aracılığıyla şehit edildiği haset, bugün kadar hatırladığını belirten Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Giresun’dan Trabzon’a kadar, Gümüşhane’ye büyüklüğünde teröristler sanki anbean gelecekmiş kabil anlaşmazlık ve hastalık oluşturmaya çalıştılar. Buradan size ikmal veriyorum, tekmilim şudur, Karadeniz zaman tıpkı biricik yıldırıcı yok ve tertemiz Cenabıhak’ın izniyle. Tekmilimiz şudur, Türkiye’nin en pres terörle uğraş coğrafyası olan Mersin’den Hatay’a, Antep’ten Maraş’a, Amanoslar’dan Adıyaman’a olan… Amanoslar’birlikte Tanrı’a hamdolsun benzeri yegâne yıldırıcı yok, Amanoslar arı sili.”

Erzurum, Bingöl, Muş, Elazığ, Kars Çömçe-Madur, Tendürek Dağı’nın üstelik arak temiz olduğunu dile getiren Soylu, “Esasen size bitirme veriyorum, Allah cevaz verecek, Cumhuriyet’in birinci asrında yani Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Ilk Teşrin 2023’te Allah’ın izniyle Cudi arı sili olacak, Gabar tertemiz olacak ve bu ülkede tıpkı biricik yıldırıcı kalmayacak.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatarak, savunma sanayisinde serencam yıllarda yaşanan gelişmelerin bu mücadeledeki önemine dikkati çekti.

Türkiye’birlikte eski yıllarda ekonomi, sağlık ve erişim kabil bir nice alanda yaşanan sıkıntıları sıralayan Soylu, sonuç yıllarda deprem, baskın, ateş kabil çokça sayıda kıyamet meydana gelmesine rağmen bir bir tane insana ‘Nerede bu şevket?’ dedirtmediklerini vurguladı.

Gelecek nesillere altyapısı işlenmiş tıpkı Türkiye bırakacaklarını belirten Soylu, mensur edilen barajlardan spor tesislerine büyüklüğünde değişik sektörlerde yapılan yatırımları hatırlattı.

Soylu, “Bize boynu büküklük yakışmaz.” ifadesini kullanarak, “Tığ yemeden içmeden kendimize değil, etrafımızdaki coğrafyaya ilişik ve dünyaya ilgili sözü olan bire bir milletiz.” diyerek konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, MHP Umumi Başkanı Azamet Bahçeli ve BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici ile Türkiye’nin bir daha eski Türkiye haline düşmesine müsaade boğazlamak amacıyla Halk İttifakı yerine nazik ayrımsız uğraş ortaya koyduğunu dile getiren Soylu, nazik ve kıpırdak aynı Türkiye üzere, 21. yüzyıla mühür vurabilmek amacıyla balaban benzeri mücadele verildiğini aktardı.

Aristokrat, “Zaman ferman düzlük tıpkı Türkiye bulunmayan. Anne muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Zaman dünya politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan bir Türkiye var.” dedi.

“Benim Amerika’dahi bir tane malım var, o de FETÖ”

Nazır Aristokrat, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Şayet bugün Arnavutluk’ta FETÖ okulları kapatılıyorsa, dünyanın birçok ülkesinde FETÖ okulları kapatılıyorsa, Türkiye’den FETÖ silinip atılmışsa tabiatıyla ki bu konudaki hassasiyetimiz sonuna kadar bitmeme edecek, on paralık kimseye aynı okazyon vermeyeceğiz. Neymiş? Amerika’ya gidecekmişim bile iki sefer beni ‘istenmeyen adam’ ilan etmiş Amerika. sıkışık iki misil. Sanki? Amerika’de mallarım varmış bile onlara da umum koyacakmış. Benim Amerika’birlikte biricik malım var, o üstelik FETÖ.”

Coğrafyadaki huzurun önemine meni eden Aristokrat, “Takkadak Diyarbakır’ın huzuru bize yetmiyor, vakit kaybetmeden Mardin’in huzuru bize yetmiyor, Cizre’nin huzuru bize yetmiyor. Ne ant biz Bağdat’ı rahat hale getirirsek, hangi ant Şam’ı rahat arkaç getirirsek, ne devir Filistin’den Yemen’e kadar bütün coğrafyayı rahat ağıl getirirsek işte o ahit bu Küçük Asya’nun hakkını vermiş oluruz. 2023’ün tarifi budur, 2053’ün tarifi budur, 2071’in tarifi budur. Biz buna inandık.” diye konuştu.

Soylu, Cumhur İttifakı’nın benzeri panel iktidarı ihata etmek üzere kurulmadığına bel ederek, şunları kaydetti:

“Cumhur İttifakı’nın tarifi bugüne sığmaz. Cumhur İttifakı’nın tarifi Öğretmen Ahmet Yesevilerden İmam-ı Gazzali’ye kadar, Cumhur İttifakı’nın tarifi Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a kadar, Cumhur İttifakı’nın tarifi Veysel Karani’den bu coğrafyaya gelmiş Eyüp Melik Hazretleri’ne büyüklüğünde, Piri Reis’e kadar. Halk İttifakı’nın tarihi Selçuklu’dur. Halk İttifakı’nın tarihi Osmanlı’dır, bizim medeniyetimizdir, inancımızdır, kardeşliğimizdir. Tayyip Erdoğan ile Izzet Bahçeli öyle tıpkı şeyin altına imza attılar ki bu iktidardan imdi, ati nesillere bu coğrafyayı ve dünyayı hile edecek şanlı bire bir mirası bırakıyorlar. Buna inancınız parçalanmamış olsun.”

“Biz geleceğimizi Amerika’da, Avrupa’bile aramıyoruz.” ifadesini kullanan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ geleceğimizi Küçük Asya coğrafyasının gücünde, kuvvetinde, kudretinde, imanında, seciyesinde, ahlakında, birliğinde ve beraberliğinde arıyoruz. Bu sırat-ı müstakimdir, bundan ayrılmayın. 2023 Türkiye’nin bağımsızlıdır, özgürlüğüdür. 2023’ten sonraları Cumhuriyet’in ikinci asrına bu birliktelik büyük tıpkısı kaşe vuracak. Bizi gelişigüzel yerden bekliyorlar, tıpkı kardeşiniz namına söylüyorum, bize seçkin yerden dua ediyorlar, beklenti ediyorlar.”

Türkiye’bile Cumhur İttifakı’nın yapacağı çok aksiyon olduğunu anlatan Aristokrat, “Bu iri milletin, asaletli milletin yapacağı çok hareket var. Bu ülkede AK Parti’nin yapacağı haddinden fazla gelişim var. Türkiye’nin dünyada yapacağı çok aksiyon var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı çokça iş var. Cenabıhak bizi size mahcup etmesin.” dedi.

Vekil Aristokrat, Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan kullanılmamış Trabzon Güvenlik Müdürlüğü binasındaki incelemeleri sırasında birlikte yıpranmamış hizmet binasının, kentin huzuruna ve güvenine bakım noktasında itimat mensuplarının gayretlerine ulama sağlayacağına inandığını söyledi.

Teşkilat mensuplarının kazasız, belasız günlerde hizmet etmelerini dileyen Aristokrat, “Buradaki ve Türkiye’deki kamu polis arkadaşlarımı Tanrı kayırma etsin, korusun, ayaklarına taş değdirmesin. Bugün Türkiye’de, ülkemin değme tarafında asayiş açısından da yaşayış açısından üstelik cesaret açısından birlikte şükürler olsun kim istediğimiz, aradığımız dideban oluşuk durumda amma bu mesleğin arz şişman zafiyeti rutin ve rehavettir. Rutin ve rehavete düştüğümüz andan itibaren karşımızdakiler hızlı hızlı tahkimatlarını gerçekleştirirler. Onlara bu hakkı kötülemek lazım.” ifadelerini kullandı.

Soylu, Akyazı mevkisindeki Trabzon Çocuk Gidiş Geliş Eğitim Bilimi Parkı’nı mülakat etti, restorasyonu tamamlanan tarihi Vilayet binasının dahi açılışını gerçekleştirdi.

Share: