Hazne ve Maliye Bakanı Nebati, Isparta DOĞRU Tümen İl Başkanlığında konuştu: (1)

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, para şişkinliği sorununa ilişik, “Biz kanıt ediyoruz ve diyoruz kim bu pahalılık belasının üstesinden gelecek olan da biziz. Tığ faziletkâr enflasyonu bu ülkeden defedecek iradeye sahibiz, yol ve yöntemlerimiz anlaşılan. Attığımız adımlarla sizlerin duasıyla, iş dünyasının müthiş performansıyla, aldığımız tedbirlerle bu işin üstesinden geleceğiz.” dedi.

DOĞRU Parti Isparta İl Başkanlığını ziyaretinde konuşan Vekil Nebati, hareket dünyasıyla buluştuğunu, esnafı görüşme ettiğini belirterek, kentte güler yüzle karşılandığını söyledi.

Salgının başladığı 2020’nin önce aylarından itibaren dünyanın çokça ağırlık bir dönemden geçtiğine değinen Bitkisel, dünyadaki hesaplı büyümenin 2020’nin içinde daraldığını ve küçüldüğünü vurguladı.

Bitkisel, müstevli önceden Türkiye’nin bu dönemden haddinden fazla ayrımlı benzeri şekilde çıkacağını söylediklerini hatırlatarak, bu dönemde birilerinin ise Türkiye’nin bakımsız olacağı, küçüleceği, insanların işini kaybedeceği, dükkanların kapanacağı kabil yaygaralar yaptıklarını tabir etti.

“Kötümserler” dedikleri bu kişilerin seslerinin da çokça faziletli çıktığını dile getiren Bitkisel, “Bizler ülkesine, üretime, SELIM Tümen iktidarına ve Sayın Cumhurbaşkanımıza güvenenler adına, ‘Türkiye 2020’birlikte büyüyecek’ diye niteleyerek bunun boşa çıkmayacağını biliyorduk.” dedi.

“Tığ sessiz çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz”

Bilcümle dünya küçülürken Türkiye’nin büyüyerek pozitif olarak ayrıştığına dikkati calip Nebati, şöyle konuştu:

“Geçen sene yüzdelik 11’in üstünde büyüyen tıpkı Türkiye vardı, esasen benzeri yaygaralar başlamıştı. O yaygaralarda Türkiye’nin bir cirim temel etkisiyle büyüyeceğini söylüyorlardı. Biz ‘Hayır koşa haneli tıpkı büyüme gerçekleşecek.’ dediğimizde dahi gene benzeri şeyi yaptılar ve yanıldılar. Şunu gani bilin, sesini yüksek çıkaran ayrımsız derinti var. Tıpkısı üstelik işini sessiz tonsuz eden bu mevki, vatanı, devleti, bayrağı için çalışan şişman bir sessiz çoğunluk var. Biz ağızsız çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz. İşlerini yapan, ülkesini muhip. Bizler dedik kim ‘2021 yılında ongun olacak.’ amma rastgele ahit olduğu kabil hep çığlık örnekler verdiler. Bunu beceremeyince spekülatif, manipülatif hatta ihanete varan söylemlerle bizi 20 Ara akşamına getirdiler. 20 Antrakt’ta hatırlayın ülkede dolay görünmezlik, sorun ergin, döviz fiyatları acul bire bir şekilde yükseliyor. Cali belgelerle dolar şu kadar olacak, devlet viran olacak şeklinde sert ifadelerle Türkiye’yi kilitlemeye gayet ediyorlar amma yanıldıkları tıpkı özdek var. Bu ülkenin iktidarı temas boğunuk anda milletin duasını, desteğini alarak katiyetle amma pekâlâ bir hal üretir. 20 Aralık’ta tığ ince günler neticesine ürettiğimiz çözümü, Sayın Cumhurbaşkanımızdan duyduğumuzda bilcümle millet ‘Evet yaparsa AK Öğür yapar, yaparsa Recep Tayyip Erdoğan yapar, problemleri çözecek kavuşum adresi da burasıdır.’ dedi.”

“Rekabet edilebilir düzem seviyesiyle önümüzü göreceğiz”

O tarihten itibaren Türkiye’bile çokça balaban adımlar attıklarını dile getiren Nebati, o akşam ilan ettikleri seviye korumalı tevdiat hesabıyla Türkiye’deki dövizi taharri altına aldıklarını hatırlattı.

Zorlukların olduğunu, fakat bunların aşılacağını belirten Bitkisel, “Rekabet edilebilir seviye seviyesiyle önümüzü göreceğiz. 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesiyle başlayan ve bugüne kadar etkisi sert ayrımsız şekilde bitmeme yazar, umum dünyayı adeta köle eden bu gelişmelere rağmen Türkiye mefret başarılara imza attı.” diyerek konuştu.

Önlerinde şişkinlik sorunu olduğunu rapor fail Nebati, “Biz kanıt ediyoruz ve diyoruz ki bu enflasyon belasının üstesinden ati olan birlikte biziz. Tığ faziletkâr enflasyonu bu ülkeden defedecek iradeye sahibiz, kez ve yöntemlerimiz mahsus. Bu kat ve yöntemlerimiz diğerlerinin söylediği kabilinden ‘Biz geliriz şeş ayda çözeriz yani dükkanları, fabrikaları kapatırız, erdemli faizle insanların işlerini kaybetmesine etken oluruz. Ülkeyi yine tıpkı dış alım cennetine dönüştürürüz. İhracatı kısarız ve ülkenin tutum yönetimini gerçekte başkalarının yönettiği bire bir yere götürürüz.’ şeklindeki iradelerine, ifadelerine cebin diyoruz kim ensiz dışındaki mal, gıdadaki emtia fiyatlarının yükselmesinden sonra attığımız adımlarla, sizlerin duasıyla, aksiyon dünyasının tahammülfersa performansıyla aldığımız tedbirlerle bu işin üstesinden geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini vurgulayan Bitkisel, şöyle devam etti:

“Bihakkın enflasyonda artma hızı verimliliğin efdal olması, üretimin artması, yazın getirdiği imkanlar, dünyadaki değme soy emtianın ılımlaşacak şekilde sakinleşmesi ve aşağıya akla yatkın hareket etmesiyle elde ettiğimiz bu imkanlarla biz önümüzdeki aylarda artma hızı sakıt bir pahalılık, aralık ayından itibaren bazın bile etkisiyle burnunu aşağıya indiren tıpkı enflasyonla ülkede, önümüzdeki dönemin böylece yüzdelik 23,9’luk bire bir pahalılık ve sonrasında da biricik haneli bire bir enflasyona yönelik aldığımız tedbirlerle yürüyeceğiz. Bu tedbirlerimiz, birilerinin söylediği kadar anif tedbirlerle olmayacak. Tığ fabrikaların çalışması, esnafın dükkanını açması ve işine gidenlerin işini yitirme korkusunu yaşamadan hayatını devam ettirmesine sınırlanmış bire bir koşulla enflasyonla savaşım ediyoruz.”

(Sürecek)

Share: