Esnafın “5 teklik madeni para piyasaya salınsın” talebi üzerine Nazır Bitkisel: Biraz basalım mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, türlü temaslar ve ziyaretlerde düşmek için Isparta’ya geldi. Isparta Valiliği’ni ziyaret eden Icra Vekili Nebati’yi Vali Aydın Baruş, DÜRÜST Fırka İl Başkanı Osman Zabun, SELIM Öğür Milletvekili Recep Hususi, Isparta Şehremini Şükrü Başdeğirmen ve amme çalışanları karşıladı. Vali Baruş ile görüşen Bakan Bitkisel, bilahare esnafı ülfet etti.

Nazır Bitkisel, restorasyonu devam fail tarihi Üzüm Pazarı, Mimar Sinan Camii yanı ve Mimar Sinan Caddesi’nde esnafla görüşürken, tavuk döner kebap satışı özne esnaf, madeni mal talebinde bulundu. Esnaftan biri, “Sayın bakanım, esnaf yerine madeni 50 kuruş ve 1 lira sıkıntısı çekiyoruz. Piyasaya bolca 1 lira ve 50 kuruş salınsın hatta 5 liralık madeni para basılsın. Demin bankaya gittik, orada bile namevcut. Koştur, koştur sakim arıyoruz” dedi.

Bakan Nebati’nin “Biraz basalım mı?” diyerek sormasının ardından etkin bile “Kağıt mal adına 5 teklik, 1 liralık ferah olacak. Yağdıralım, hangi olacak?” dedi. Bakan Bitkisel ise gülerek “Yağdıralım” karşılığını verdi.

“ISPARTA ESNAFI İKRAMI SEVİYOR”

Bakan yardımcısıyken bile Isparta’yı mülakat ettiğini anlatan Bakan Nebati, esnafın ikramı ve armağan vermesi üzerine, yanındaki DÜRÜST Parti Isparta Mebus Recep Özel’e, “Isparta esnafı tezyifkâr çokça kardeş. İkram etmeyi seviyor. Sonuç geldiğimde pandemi kullanılmamış bitmişti işlemler o büyüklüğünde biberli olmasına karşın esasen bol verimli heybet-i ikramda bulunmuşlardı. Bugün yine herkes bir şeyler izzetüikram ediyor” dedi.

ÖTV’SİZ TAKSİ İSTEĞİ

Vekil Nebati, musahabe ettiği göçüm durağında üstelik esnafla dostça etti. Esnaftan birinin “Sayın bakanım daha önce ÖTV’siz taksi imkanı sağlamıştınız, çok sevinmiştik. Gine hakeza tıpkı imkan sağlasanız haddinden fazla bahtiyar olacağız” sözleri üzerine Nebati, bunun şimdilik benzer olmadığını söyledi.

Vekil Nebati, arkadaşça ettiği esnaf ve yolda gördüklerine, yanındaki SELIM Tümen’nin Ispartalı yöneticilerini göstererek, “Tanıyor musunuz?” diyerek sordu. belediye reisi ve milletvekilini tanıyıp, İl Başkanı Osman Zabun’u tanımayanlara Vekil Bitkisel, “Bak başkan imtihan etmiş oldum. Seni çok tanımıyorlar, ona bakarak” diyerek nükte yaptı.Share: