Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ‘İstiklal Harbi’ sergisini gezdi

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ‘İstiklal Yakın’ sergisini gezdi

Icra Vekili Ersoy, “Gençler açısından hafızada kalması, görüntü edilebilmesi açısından cesim ve kudretli benzeri işporta”

İSTANBUL Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Hisart Aktif Zaman Müzesi’nin düzenlediği İstiklal Harbi Sergisi’ni gezdi. Sergiye eşiyle gelişigüzel katılan Vekil Ersoy, Hisart Faal Zaman Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu rehberliğinde burada bulunan minyatürleri ve tarihi eserleri inceleyici Bakan Ersoy, “Gençler açısından hafızada kalması, manzara edilebilmesi açısından heybetli ve muvaffakiyetli bire bir sergi” dedi.

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Beyoğlu Ekin Yolu Festivali çerçevesinde AKM (Atatürk Kültür Sarayı)’nde planlı İstiklal Hakikat Sergisi’ni gezdi. Hisart Aktif Zaman Müzesi’nin düzenlemiş olduğu sergide minyatürlerden tarihi eserlere büyüklüğünde birçok yayın düz aldı. Sergiye katılan Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy eşi Ülker Ersoy ile birlikte katıldı. Icra Vekili Ersoy ve eşi Pervin Ersoy daha sonra Hisart Etken Tarih Müzesi Kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’nun rehberliğinde sergiyi gezdi. Asar hakkında hikmet edinen Bakan Ersoy, gezinin arkası sıra tıpkısı basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Gençler açısından hafızada kalması, tayf edilebilmesi açısından şanlı ve başarılı bire bir işporta”

Işporta hakkındaki düşüncelerini dile getiren Icra Vekili Ersoy, “Biliyorsunuz, festival zincirine Çanakkale ile birlikte 16 Eylül’dahi başlamıştık. Şimdi kırcı komple devam ediyor. Zaman Beyoğlu Ekin Yolu Festivalindeyiz. Bu çerçevede benzeri seri sergide meydan alıyor. Bugün AKM’dahi İstiklal Harbimiz ile ait olan çok mefret tarihi tıpkı sergimiz var, bunu seyran fırsatı buldum. Alelhusus Halas Savaşı dönemimizi içeren bu minval tarihi sergilerimiz haddinden fazla mehabetli. Öğrencilerin burayı gezmesi, görmesi, o gün kim şartları hissetmesi bu dalan görsel efektlerle çok daha aktif oluyor. Çok güzel minyatürler ve otantik birebir kopyalar gerçekleştirilmiş, o dönemin savaş koşulları haddinden fazla güzel yansıtılmış. Gençler açısından hafızada kalması, sahne edilebilmesi açısından muhteşem ve başarılı ayrımsız işporta oldu” dedi.

‘Etkinlikler doludizgin devam ediyor’

Etkinliklerin bitmeme edeceğini belirten Vekil Ersoy, “Etkinlikler doludizgin devam ediyor. Biliyorsunuz, cemaziyelevvel birlikte Diyarbakır Talih Firez Yolu Festivali’nin açılışını gerçekleştirdik. Bizi bildirme haddinden fazla sevindiren, bütün etkinliklerimize çok gösterişli benzeri katılma olması. Dün Diyarbakır Uğur’daki konsere 45 bin kişi munzam. Bu suret etkinliklerin tamamına çok yavaş katılma oluyor. Çanakkale’da de 20 bin – 30 bin kişinin katıldığı etkinlikler olmuştu. İnşallah Ekin Yolu Festivalini üstelik amacına makul bire bir şekilde genişletmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘5 aktiflik sayımızı 10’a çıkaracağız’

Nazır Ersoy Kültür Yolu Festivallerine ağır sıklet ilginin olduğunu ve festivallerin artarak devam edeceğini vurgulayarak, “Diyarbakır ile alay malay gayrı ekin yolu etkinliklerimiz 23 Ekim’da serencam bulacak. Özellikle tavzih etmek istiyorum, önümüzdeki senede bu yıl yapılan 5 etkinlik sayımızı 10’a çıkaracağız. Bu etkinlikler bundan sonra yılda bire bir kere, değme ülke için, her yıl gerçekleştirilecek. Yani hemen bu yıla başmaklık gerçekleştirilmiş etkinlikler değil. Önümüzdeki yıl 5 ila 5 şehir ile gelişigüzel 10 şehrimize çıkıyoruz ve seçkin sene bu etkinlikler il sayısı artarak gerçekleşmeye devam edecek. Zira çokça çetin demet ve iştirak var. Demek ki çokça arzulanan, muhtemel ve mergup festivallermiş. Biz dahi halkımızın türe ettiği şekilde, onlara müstahak olacak şekilde festivallere devam edeceğiz. Halkın firez ve sanatla buluşması ve sanatçılarımıza destek olunması açısından çokça kocaman bire bir etkinlik. Temas koşulda, düzenlendiği şehirde şehrin tanıtımı, hem Türkiye’deki hem dahi Yurtdışındaki bilinirliğini yükseltmek açısından mehabetli ve amaca uygun aynı şekilde geliştirmeye bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy serginin ardından öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Share: