ZIPKINLA 35 KİLOLUK AKYA BALIĞI AVLADI

ÇANAKKALE’da, tüpsüz yerine zıpkınla 17 metre derinliğe serbest dalış fail rekortmen balık adam Saz Şairi Önen, yaklaşık 35 kilo ağırlığında, 1.5 metrelik akya avladı. Av anını anlatan Önen, “15 dakikalık tıpkı mücadele böylelikle akyayı bota alabildim” dedi.

Boyundan şişman, kilosundan elan sakil trofe avları ile adından bayram ettiren, çarkıt zıpkınla balık avı milli bando sporcularından Saz Şairi Önen (42), geçten 7 Ekim’de Çanakkale Boğazı’nda bakir benzeri trofe avı üzere denize açıldı. Tüpsüz adına 17 metreye gerçekleştirdiği dalışta kısaca 35 kilo ağırlığında, 1.5 metre boyunda akya avladı.

’15 DAKİKALIK MÜCADELE SONUNDA BOTA ALABİLDİM’

25 yıldır zıpkınla balık avcılığı yaptığını belirten Âşık Önen, “O periyot dahi o merkez benzeri balık avlamayı hedefleyerek plonjon yapmıştım. Dalışın daha başlarında, 17 metre derinlikte aynı akya balya geldi. O bölüm akarsu altında düşün çokça netti. Zıpkıncı tabiriyle sunturlu yordam verdi. Etkin aynı atış yaptım. Atıştan sonradan kısa sayılacak benzeri savaş gerçekleştirdim. 15 dakikalık bire bir savaş sonunda akyayı bota kabul etmek kader oldu ve avı tamamladık. Oldukça bilgili benzeri balıktı. Foto çektirirken de kaldırmakta az buçuk zorlandım. Güzel bire bir trofe oldu. Bu kalıp trofe balıklarını her antlaşma avlayamıyoruz” dedi.

Denizlerde bu forma balıkların nadir yerine görüldüğünü belirten Önen, “”Bu bilinçsiz ve lüks avcılıktan dolayı yaşanıyor. Zıpkınla balık avcılığı kurallara akla yatkın yapıldığı ant seçilebilir avcılık olduğu üzere sunu akla yatkın, popülasyona en birkaç zarar veren avlanma şekli. Zira av sırasında balaban ve tezyifkâr balık ayrımı yapabiliyoruz. Hedef balıklarımıza odaklanıyoruz. Bu de yaptığımız avların kalitesini arttırıyor” diye konuştu.

Share: