Kumpas lüfer kilosu 320 liradan tezgahlarda yerini aldı

Kaşkariko lüfer kilosu 320 liradan tezgahlarda yerini aldı

ÇANAKKALE – Çanakkale’de 1 Eylül’de av yasağının sona ermesinin arkası sıra kumpas ile tutulan denizlerin prensi lüfer kilosu 320 liradan balıkçı tezgahlarında yerini almaya başladı.

Çanakkale’de 1 Eylül’de başlayan kullanılmamış av sezonu sonrasında balık tehi tezgahlarında gürlük yaşanıyor. Özellikle bu dönemde pelit bolluğu yaşanırken, balık boş esnafı eliyle sezonun mebzul geçeceği yönünde yorumlanıyor. Tezgahlarda pelit pasaj 80, hamsi 70, sardalya 80, levrek 170, çipura 130, mezgit 150, zargana 80, istavrit 100 ve çinekop kilosu 120 liradan satılıyor.

Oyun lüferin kilosu tezgahlarda 320 lira

Çanakkale’de palamutun bol olduğu bu dönemde balıkçı tezgahlarında tonga balıkçılıyla tutulan denizlerin prensi yerine tanıdık lüfer kilosu 320 liradan tezgahlarda yerini almaya başladı. Balıkhali esnaflarında Özkan Kaşıkçı, lüferin Kasım ayında bundan sonra görülmeye başlayacağını belirterek, “Şu anda tezgahlarımızda balık bolluğu yaşanıyor. Palamutta bollaştı. Palamutun eli nimetli olduğu bu dönemde çinekop ve lüfer kendini göstermeye başladı. Şuanda lüferin kilogramı 320 lira, çinekop kilosu ise 120 teklik, palamutun fiyatı akla yatkın. Palamutun ardı sıra balık çeşitliliği başladı. Lüfer ve çinekopun daha çok tezgahlarda çıktı görülmesini bekliyoruz. Palamutun haddinden fazla olduğu yıl lüfer, çinekop ve sarıkanatta mübarek evet. Bu sene lüferin verimli olacağını ve vatandaşın mübarek mübarek lüfer yiyeceğini düşünüyorum” dedi.

Share: