Bakan Karaismailoğlu, ÇOMÜ’de öğrencilerle buluştu

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans sistemiyle açılışına katılacağı Assos ve Troya Tünellerinin açılışı için Çanakkale’ye geldi. Bakan Karaismailoğlu tünellerin açılışı öncesinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Troia Firez Merkezi’nde öğrencilerle tıpkısı araya gelerek, ‘Geri Hizmet, Mobilite, Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Muvasala Vizyonu’ konferansına katıldı.

Konferansa, Çanakkale Valisi İlhami Magnezit, SELIM Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Tasavvur, SELIM Öğür İl Başkanı Naim Kibrit, ofis müdürleri, akademisyenler, öğrenciler katıldı. Program müzik dinletisiyle başladı. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Garaz’ın küşat konuşmasının arkası sıra Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Lojistik, Mobilite, Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Erişim Vizyonu’ konferansında konuştu.

Zaman bulunmaz tıpkı işin açılışı için Çanakkale’üstelik olduklarını tamlayan Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “1915 Çanakkale Köprüsü dünyanın enlerini barındıran tıpkı köprü, Çanakkale’ye çok yakıştı. Zaman da onu tamamlayacak olan Assos ve Troya Tünellerimizin birlikte açılışı var” dedi.

Karaismailoğlu, konferansta Türkiye’üstelik ve dünyada gelişen iblağ, lojistik ve iletişim anlamında neler yapıldığını, Türkiye’da bugüne kadar neler yaptıklarını, artık neler yapmayı hedeflediklerini ve sonucunda neler kazanıldığını anlattı. Karaismailoğlu, konferansta Türkiye’nin dünya vizyonu içerisinde ne hale geldiğini ve Türkiye yerine neyi amaçladıklarını, hedeflerinde hangi kadar liyakatli olduklarını dahi katılımcılara anlattı.

Rektör Prof. Dr. Sedat Hedef’ın, Vekil Karaismailoğlu’na muhtelif hediyeler arz etmesi, tören düzeni üyeleri ve öğrencilerle şişman ışık çekimi sonrası konferans sona erdi. Lojistik, Mobilite, Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Erişim Vizyonu konferansının ardından Icra Vekili Karaismailoğlu, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Tasavvur’ı mülakat etti. Üniversite hakkında bilgelik aldı.

Bakan Adaletli Karaismailoğlu, Rektör Prof. Dr. Sedat Maksat’ı ziyaretinin arkası sıra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans sistemiyle katılacağı Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve Assos-Troya tünellerinin açılışını katılacak.

Yol süresi 5 dakikaya düşecek

Yapımı biten 1700 metre uzunluğundaki ‘Assos’ ve 4 bin 17 metre uzunluğundaki ‘Troya’ tünellerinin açılmasıyla gelişigüzel 50 dakikalık defa da 5 dakikaya düşecek. ‘Assos ve ‘Troya’ tünellerinin açılmasının bölgedeki turizm hareketliliğine, ekonomisine, lojistiğine katkı sağlaması bekleniyor. İki tünelin açılmasıyla karbon salınımının birlikte yıllık 3 bin 65 ton azalması öngörülüyor. Küçükkuyu Tünelleri, dünyanın sunma ayrıntılı itidalli açıklığa sahip muallak köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege’ye ve Akdeniz’e açılan kapısı olacak. – ÇANAKKALE

Share: