Hakkari’de ineği telef olan kadına iki hışır armağan edildi

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ineği uçurumdan düşerek telef olan kadına, Vilayet ve Ankara Etimesgut Belediyesince iki embesil bağış edildi.

Hakkari Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, ilçeye bağlı Akocak köyü Kasır mezrasında üç gün ilk ineği ölen Nafiye Bilican’a eskimemiş tıpkı hırtapoz alınması üzere buyuru verdi.

Bunun konusunda Yüksekova Kaymakamlığı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün girişimleriyle satın alınan kalın kafalı, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tehlikesiz Yiğit ve Yüksekova SYDV Başöğretmen Vekili Sultan Uçoş tarafından mezraya götürülerek Bilican’a teslim edildi.

Vali Akbıyık, telefonla görüştüğü kadına geçmiş olsun dileğinde bulunarak ineğinin berceste olmasını diledi.

Aileye bindi arz etmek isteyen Ankara Etimesgut Belediye Reisi Enver Demirel da Esendere Yer Belediye Başkanı Dırbaz Büyüksu aracılığıyla Bilican’a susak ödül etti.

Bilican’a ineğini Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan doğrulama etti. Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Vali Akbıyık’ın talimatı doğrultusunda simental kırması bire bir yarım akıllı aldıklarını söyledi.

İneğin benzin ve et verimi erdemli olan tıpkısı nesep olduğunu belirten Özkan, “Nafiye teyzemize tekrardan esbak olsun diyoruz. Yıpranmamış verdiğimiz ineğin bile kendisine verimli kazançlar sağlamasını diliyoruz. Bundan evvel birlikte Aksu köyünde Nesibe annemize zehirlenen ineğinin adına Ekincilik ve Orman Bakanımız tıpkı gebeş armağan etmişti. Desteklerinden belde Hakkari Valiliğine, Yüksekova Kaymakamlığına ve ilişkin kurumlara teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Belediye Başkanı Büyüksu birlikte Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’in isteği üstüne köye geldiklerini ifade ederek, “Nafiye teyzemiz geçimini o inekle sağlıyordu. Çocuklarını okula gönderiyordu. İneğinin uçurumdan düşmesiyle tartı yaşadı. Biz dahi Etimesgut Şehremini ile irtibata geçtik. Kendisi da ineği almak istedi. Etimesgut’tan Yüksekova’ya muadele elini uzattı. Rabbim Etimesgut Şehremini üzere insanların sayısını artırsın.” ifadelerini kullandı.

Kendisine destek verenlere teşekkür eden Bilican da “Haddinden Fazla bahtiyar oldum. Sayın Valimiz ve belediye başkanımız bana açık ağızlı gönderdi. Allah razı olsun. Yeğenlerimin ve ailemin geçimini bu inekle sağlıyordum. Allah hepsinden razı olsun.” dedi.Share: