Giresun selen | Giresun’da DSİ projesi ile 7 bin 970 dekar zirai ekincilik arazisi elan suya kavuştu

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Azamet Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürü Lütfi Akca, tamamlanan Şebinkarahisar Dönençay göleti sulaması projesiyle 7 bin 970 dekar tarımsal tarım arazisinin henüz suya kavuştuğunu bildirdi.

Akca, yaptığı yazılı açıklamada, Şebinkarahisar ilçesine sınırlanmış Dereçiftlik köyü Kışla Deresi üstünde 2014 yılında Dönençay göletinin inşaatının tamamlandığını belirtti.

Bu dere üzerinde 1,82 hektometre depolama hacmine eş, temelden 50 metre yüksekliğindeki gölet sebebiyle 7 bin 970 dekar zirai tarım arazisinin elan suya kavuştuğunu anlatım eden Akca, şunları kaydetti:

“Şebinkarahisar ilçesinde çiftçilerimizin gündeş sulama hizmetlerimizden faydalanması ve sulu tarım ile gelişigüzel yapıt kaliteleri ve desenlerinin artması üzere 41 kilometre uzunluğunda aynı sulama şebekesi düz yazı ettik. İnşa ettiğimiz bu kanalizasyon ile birlikte 7 bin 970 dekar araziyi suya kavuşturduk. Tamamladığımız bu yatırımımızla alay malay ülke ekonomisine yıllık 14 milyon liralık katkı sunmuş olacağız. Ülkemize ve Giresunlu vatandaşlarımıza kalburüstü iyi olsun.”

Share: