FETÖ’ye müteveccih 5 ildeki operasyonlarda 15 kişi gözaltına makbuz

İçişleri Bakanlığı, Fetullahçı Yıldırı Örgütü’ne müteveccih Erzurum, Amasya, Kayseri, Denizli ve Bolu’daki operasyonlarda, 15 şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Itimat Umumi Müdürlüğü Terörle Savaş Ofis Başkanlığı koordinesinde, FETÖ’nün faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik say yapıldı.

Çalışma sonucunda Erzurum Terörle Uğraş Yazıhane Müdürlüğünce, örgütün sözde askeri mestur yapılanmasında faaliyette bulunduğu değerlendirilen, sabık yıllardaki Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay MYO mülakat sınavlarına ilişkin ehlihibre raporlarında tamlanan tespitler doğrultusunda 5 çarkıt askeri meslek öğrencisi gözaltına alındı.

Amasya Terörle Mücadele Büro Müdürlüğünce, örgütün sözde askeri bilinmeyen yapılanması içerisinde faaliyette bulunduğu değerlendirilen, ByLock içerikleri ile ifade ve teşhislerde adı sabık 5 şüphelinin yakalanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda, ikisi öğretmen ve biri mortocu-hatip tevessül etmek üzere 3 yaşama yakalandı.

Kayseri Terörle Uğraş Ofis Müdürlüğünce, teşkilat içerisinde faaliyette bulunduğu değerlendirilen, “teşkilat evlerinde” kaldıkları ve firari namına aranma kayıtlarının olduğu belirlenen 4 şüpheliden daha önce ihraç edilen 1 hakim ve 1 rüşvet müfettiş yardımcısı ile 1 astsubay gözaltına alındı.

Denizli ve Bolu’daki gözaltılar

Denizli Terörle Savaşım Idarehane Müdürlüğünce, teşekkül içerisinde muhtelif meslek gruplarında faaliyette bulunduğu değerlendirilen, ankesörlü/kontörlü telefonlarla iletişim kurdukları ve örgütün tanıtma programı ByLock kullanıcısı olduğu belirleme edilen 1 avukat ve 1 hemşire; Bolu Terörle Uğraş Büro Müdürlüğünce ise yine örgütte faaliyette bulunduğu değerlendirilen ve ByLock kullanıcısı olduğu tayin edilen 2 şüphelinin yakalanmasına müteveccih gerçekleştirilen operasyonda biri ihraç edilen doktor girmek amacıyla 2 emanet yakalandı.

Aramalarda çokça sayıda dijital materyal ele geçirilirken, firari 3 kişinin yakalamasına müteveccih çalışmalara bitmeme ediliyor.

Share: