Dünya Dağları Milli Parkında zipline heyecanı yaşanıyor

Küre Dağları Milli Parkında zipline heyecanı yaşanıyor

BARTIN – Bartın’ın Kavim ilçesinde Yeryüzü Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde vadi düzlük Üst Alpı Azimet Terasının bulunduğu bölgeye 500 metre uzunluğunda zipline tesisi kuruldu. Avrupa’üstelik korunması müstelzim 100 orman yunak noktası içinde meydan alan Yeryüzü Dağları Milli Parkındaki zipline tesisi doğaseverlerin birlikte adrenalin tutkunlarına dahi heyecan meşbu anlar yaşatıyor.

Bartın ile Kastamonu sınırları süresince bulunan ve 2000 yılında milli park yeri ilan edilen Yeryüzü Dağları Milli Parkı natür tutkunlarına birbirinden farklı atmosferler sunuyor. Korumada öncelikli alanlardan biri adına belirlenen Milli Otopark, topluluk olduğu saf ve kültürel değerler ile doğa turizmi konusunda yapılan çalışmalarla Türkiye’nin geçmiş PAN Parks sertifikasına erbap milli parkı oldu.

Avrupa’nın haddinden fazla hususi 13 noktasından biri seçilen, tampon bölgesiyle gelişigüzel toplamda 132.000 hektarlık tıpkısı alanı havi milli park, barındırdığı 129 kuş türüyle orman kuşları bakımından “Türkiye’nin Koskocaman Kuş Alanları” listesinde meydan alıyor.

Milli Parktaki 1050 nebat türünden 43 türün dünyada yalnız park sınırları içerisinde yaşadığı biliniyor. 71 farklı memeli ve sürüngen türünün yaşadığı tayin edilen milli otopark; vaşak, yaban kedisi, akarsu samuru, bozayı ve ulugeyik gibi memeli türleriyle alay malay Türkiye’dahi yaşan 132 memeli türünün 30’a yakınına dahi aile sahipliği yapıyor. Dünya Dağları Milli Otopark Müdürlüğünce bölgede turizm potansiyelinin artırılmasına müteveccih icraat çerçevesinde Bartın’ın Kavim ilçesinde yapımı tamamlanan Yukarı Alpı Seyir Terasının bulunduğu alana kurulan zipline tesisi açılışı yapılarak hizmete başladı.

Bölgedeki önceki zipline tesisi olma özelliğini haiz ve 2 ayrı platformda toplam 500 metrelik hassaten eş zipline tesisi adrenalin tutkunlarına galeyan ve coşku mahmul anlar sunuyor.

Zipline tesisinin tarif programına katılan Budun Kaymakamı Mehmet Tutkun Tığ doğaseverleri ve adrenalin tutkunlarını bölgeye davet ettiklerini belirterek, “Dünya Dağları Milli Parkımızın Budun’umuza kazandırmış olduğu Üst Alpı durum terası ve zipline tesisimizi takdim etmek amacıyla buradayız. Bu zipline bölgedeki tek zipline olma özelliği taşıyor. Millet ilçemiz doğa turizmi ile ön plana sâdır bir ilçemiz. Ulukaya Şelalesiz, Ağaköyü Ziyaretçi Merkezi, Uluyayla, Gezen Yaylası, Kadıharmanı Kokurdanı üzere hepimizin görmesi gereken natürel güzelliklere sahip. Bu terası birlikte onlardan birisi olarak listemize ekledik. Bilcümle vatandaşlarımızın buraya gelmelerini diliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Millet Şehremini Hasan Hüseyin Uzun’birlikte tesisin işletmesini üstlendiklerini tabir yazar, “Bugün Fevk Alpı Davranış Terası, günü kontak tatil yerleri ve zipline alanının tanıtımını yapıyoruz. Budun Belediyesi yerine bu alanın işletmesini biz üstlendik. Zaman burada misafirlerimize zipline ile kaymanın zevkini tattırdık. Burada tekrar ikramlarımızla iyice tıpkı ortamla buluşturduk. İnşallah burada bundan sonra henüz sunturlu şeyler olacak. Bizim Kavim’umuz biliyorsunuz doğa turizmi ve eko turizmi açısından gelişmeye yer müsait alanlardan birisi. Burada tabiat alanlarına, natür güzelliklerine yönelik Küre Dağları Milli Parkı’nın yatırımları var. Bizde Millet Belediyesi yerine ilçemizde otel yatırımımızı gerçekleştirdik BAKKA desteği ile. Gene Aquapark ve yüzme havuzumuzu gerçekleştirdik. Tıpkısı macera park ve yanına atlama beygiri binme alanı tamamladık. Önümüzdeki ay orada beygir gezintilerini başlatacağız. Küre Dağları Fevk Alpı Ezgi Terası, Ağaköyü Ziyaretçi Merkezi, Ulukaya ve Kemerli Mağarasındaki yatırımlarla bölgemize tezyifkâr yankı turizm ve doğa turizmi anlamında cesim yatırımlar yapıldı” ifadelerinde bulundu.

Yeryüzü Dağları Milli Otopark Müdürü Uca Bozkurt ise bölgede zipline ile birlikte düzlük aktivitelerinin dahi yapılabildiğinin altını çizerek, “Yeryüzü Dağları Milli Otopark sınırları içerisinde yaptığımız zipline 3 platformdan oluşmakta. Bu 3 hava 2 gestalt üzerinden yapıldı. İlk suret 260 metre uzunluğunda ikinci antrparantez 240 metre tutmak üzere toplam 500 metre uzunluğunda ayrımsız zipline hattımız var. İnsanlar bağımlı adrenalin coşkusu yaşıyor burada. Bir Numara model kestirmece 23 saniye, ikinci eşkâl 21 saniye sürüyor. Mevrut ziyaretçilerimiz oldukça memnunlar. Bu alana gelen ziyaretçilerimiz zipline dışında haset irtibat alan aktiviteleri bile yapabiliyorlar. 3 kıvrım tutum terasımızda 360 derecelik tıpkı alan görülebiliyor. Ulus ilçesi dahil Drahna Vadisine büyüklüğünde balaban tıpkı alanı müşahede zevkini yaşayabilecekler. Tıpkı zamanda burada kamelyalarımız ve tatil alanlarımız var” dedi.Share: