Depremzede ayrıntılar amacıyla hediyelerle gönderilen notlar sergilenecek

Battalgazi Belediyesi, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin iri hasara hastalık olduğu Malatya’ya çocukların yardımlarla gelişigüzel gönderdiği his meşgul notları sergileyecek.

Battalgazi Belediye Reisi Osman Güder, AA muhabirine, yer sarsıntısı bölgelerine yapılan yardımların Türk milletinin ne büyüklüğünde iyilikbilir, el zamanların insanları olduğunu gösterdiğini anlattı.

Zelzele bölgesinde yoksuz insanların buradaki acıları televizyonlarda izlediğini nâkil Güder, “Çocuklarımız bize muavenet etmek üzere çırpınıyorlar, anlamı çokça balaban hediyeler gönderiyorlar. İlkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrenciler kendileri benzeri şeyler yapmaya çalışmışlar, annelerinden istek etmişler. Ördükleri argaç, bertik ile gıda kolilerini göndermişler sarsıntı bölgelerine. Müzaheret için çabalama gider etmişler, bu bizleri çokça duygulandırdı. Temiz aynı millet olduğumuzu, geleceğimizin sakıncasız ellerde olduğunu gördük.” diyerek konuştu.

Okullardan mevrut yardımların dağıtıldığını, ara sıra kıyafetlerin arasından ise bire bir miktar dünyalık çıktığını, onların üstelik giysilerle alay malay depremzede çocuklara verildiğini anlatan Güder, şöyle bitmeme etti:

“Harçlıklar çıktı, 5 liralık ile 100 teklik beyninde; maddesel değeri bir iki amma göndermeleri çokça manalı. Elbise gönderirken içerisine 10 teklik koymuş, öğrencilerimizin ne kadar hassas olduğunu bize gösterdi. Gelen notları belediyemizin sergileme salonunda panoya asacağız. Gelecek nesillere bunu aktarmamız lazım, bunlar çok anlamlı ve mehabetli. Bunların nesilden nesle aktarılması ve herkesin üstünde düşünmesi gerekiyor.”

Arkalama gönderen öğrenciyi telefonla aradı

Yer Sarsıntısı bölgesine İstanbul’dan müzaheret, bağış ve tezkere gönderen 11. dershane öğrencisi Seval Aydın Korkmaz’ı telefonla arayarak teşekkür eden Güder, “Gönderdiğiniz yardımları ve mektubunuzu aldık, depremzedelere gönderdik. Mektubunuzu okuduk, duygulandık, acımızı paylaştınız, çok teşekkür ediyoruz. Gençlerimizin hassasiyet sahibi olması bizi mutlu etti. Yaralarımızı sarıyoruz, yardımda bulunanlardan Tanrı razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Seval Temiz Korkmaz ise, “Şu an duygulandım. Hareket bölgesinde yaşanan şeyler kolay değil, biz üstelik korumak istedik. Yer mümasil zamanda inşallah eskisinden henüz gür oluruz. Birbirimize kenetlenmemiz geçişsiz, elimizden hoppadak bu geldi. Heves isterdi kim henüz farklı yardımlarda bulunayım.” dedi.

Kuru gıda kolilerinden notlar ve hediyeler daha çok

Uray çalışanı Selahattin Kıbrıs ise iki aktarılma ilk mevrut arkalama tırındaki kuru besin kolilerinin ortada hediyeler ve mektupların bulunduğunu belirtti.

Kıbrıs, “Koliyi kenara ayırdık, daha sonradan açtık. İçinden bu mektuplar ile hediyeler çıktı. Kolinin zarfında aşağılık ödül paketlerinden mektuplar bundan sonra. Depremzede çocuklar amacıyla hediyelik yük göndermişler. Notları görünce duygulandık.” diye konuştu.

Share: