Davutoğlu’ndan, Direnişlerinin 13. Günündeki Kemerköy Sakinlerine Müzakere: “Bu Ülkeyi İmar Rantına Teyit Etmeyeceğiz”

EDDA SÖNMEZ

İstanbul’birlikte, Demirören Grubu’nun itimat borçlarına denk Tarım Bankası’na geçen Göktürk Mahallesi’ndeki Kemerköy Sitesi’nin yeşil alanına Taşınmazlar Göz GYO’nun nesir edeceği projeye karşı havza halkının protesto eylemleri 13’üncü gününde bile bitmeme etti. Ati Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eşi Doktor Sare Davutoğlu ile gelişigüzel bölgeye her an mahalleliye destek verdi. Davutoğlu, “Bu ülkeyi mamure rantına teyit etmeyeceğiz. Onların aşağılık çıkarları üzere ülkemizin, yeşilini, doğasını namevcut edilmesine izin vermeyeceğiz. Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız. Ne gerekiyorsa yapacağız yeşilimizi ve ülkemizi bayındırlık rantlarına katiyen bırakmayacağız” dedi.

Taşınmazlar Bölük Yurt Envestisman Ortaklığı AŞ’nin, Demirören Grubu’nun borçlarına eşit Ekincilik Bankası’na devredilen Köktürk Mahallesi’ndeki 224 bin metrekarelik arazideki inşaat çalışması sürüyor. Araziye basamak nesir edilmesine karşı istinat başlatan mahalleli, itirazlarını bugün birlikte sürdürdü. Kent önünde tıpkısı araya mevrut mahalleliye Eski Başvekil ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Dr. Sare Davutoğlu da destek verdi. Davutoğlu çifti, Kemerköy sakinlerinin mukavemet çadırını görüşme etti.

10 MİLYON İNSAN BİR HAFTA KADERİNE INFIRAK EDİLECEK EĞER BURASI YIKILIRSA”

Toprak sakinlerinden, Taharri Istirdat Derneği (IVEĞEN) Umumi Heyet Üyesi Dr. Bulak Beard, Ahmet Davutoğlu ve eşi Dr. Sare Davutoğlu’na bilgi verdi. “İstanbul’un bir tane sıçrama noktası burası yegâne. 10 milyon âdem benzeri hafta kaderine infirak edilecek şayet burası yıkılırsa” diyen Beard şunları söyledi:

“Buralar, 200 bin metrekare İstanbul’un Avrupa Yakası’nın yegâne sıçrama noktası var. Bakın biz depremle profesyoneliz genişlik bağan beklenen zelzele 7 ila 7.2, yıkılmasını beklediğimiz bina sayısı 70 ile 90 bin arası. Tığ AKUT namına ‘İyi ki burası var’ diyorduk. Bütün tutarga hastaneleri, kurtarmalar, üçüncü köprü ve bakir hava meydanı. Bura herhangi bir yerin sıçrama alanı. Alibeyköy kabilinden yer sarsıntısı açısından kabus tıpkı meydan var. Deniz kıyıları kâffesi gidecek başkanım. Bir Numara ve ikinci köprüler kullanılamayacak. İstanbul’un Avrupa yakası 10 milyon. Ekmeği, suyu, sara hastaneleri ilk kurulacağı yeri bura ve faal çıkardığımız halkı burada otama edeceğiz. Tığ bunu Gölcükte, İzmit’te hepsini yaşadık biliyoruz. Rakamlar bu. Biliyoruz, selen konuşuyor efendim. Önümüzde üç-ilkokul sene var. Yani buranın yeşili mühim, doğası mühim, İstanbul üzere önemli. İstanbul’un biricik sıçrama noktası burası bir tane. 10 milyon eş tıpkı hafta kaderine metrukiyet edilecek eğer bura yıkılırsa. Burası kemiksiz kalırsa bura kurtaracak 10 milyon insanı. Epilepsi hastaneleri buraya kurulacak, gıdalar buraya ati size bunu aktarmak istedim.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu de “Bu ülkeyi ümran rantına konfirmasyon etmeyeceğiz. Onların gerçekten çıkarları üzere ülkemizin, yeşilini, doğasını namevcut edilmesine müsaade vermeyeceğiz” diyerek, şunları söyledi:

“BILCÜMLE BU ARADA ALAY MALAY BU MÜCADELEYİ VERMEMİZ LAZIM: Hakkımızın, hukukumuzun takipçileri hepinizi saygıyla dostça selamlıyorum. Sizlere teşekkür borcumuz var, o teşekkür borcu için bugün buradayız. Komşunuz adına birlikte teşekkürname ediyorum. Herhangi Bir şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı yürütmüş, celal görevlerini ödeme etmiş bir kardeşiniz, dostunuz olarak ülkemizde yeşil alanın koruması yönünde verdiğiniz mücadele amacıyla teşekkürname ediyorum. Bu mücadele, Göktürk ve İstanbul’la merbut değil hep Türkiye’dahi verilmesi gereken aynı savaş. Hatırlayacaksınız; Başbakanlığımın sonuç günlerinde Türkiye genelinde imar rantının karşısında ve yeşili koruyacak aynı ceht içerisindeydim. O zaman bundan rahatsız olan imar rantiyesi, getiri rantiyesi bütün bu arada bunu engellemeye çalıştılar. İşte serencam yıllarda Türkiye’nin hızlı hızlı rastgele durumunda betonlaşma, ümran rantı, bu rantlar üzerinden benzeri dakika ilk zenginleşenleri görünce tıpkı defa henüz söylüyorum bu betonlaşma ve bayındırlık rantına alın savaş eden ki olursa olsun gerek İstanbul’üstelik, Göktürk’te icap Hakkari’üstelik lüzum Artvin’üstelik lüzum Muğla’de hep bu arada alay malay bu mücadeleyi vermemiz geçişsiz. Bu ülkeyi bayındırlık rantına teslim etmeyeceğiz. Onların siktirici çıkarları amacıyla ülkemizin, yeşilini, doğasını bulunmayan edilmesine cevaz vermeyeceğiz.

SONUNA KADAR YANINIZDAYIZ, NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ: Göktürk, yeşilin göründüğü bölgelerden birisi. Gülseren Onanç hanımla herhangi bir sürecinde konuştuk görüştük. Burada hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hem İstanbullu hem bire bir komşunuz kendisine yanınızdayız. Bizim sesimiz olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Bilcümle bu yeşili yok etmenin arkasındaki hukuksuzluğu, getirim kavgasını hepimiz biliyoruz. 31 Ilk Teşrin sabahı haddizatında sizlerle atılmak istiyordum amma bir göstergeç programına yetişmem gerekiyordu, filhakika o monitör programında da bahsettim. O günden bugüne İstanbul’a bakir geldim. Sare hanıma bile söyledim, ‘İlk fırsatta gidip, komşularımızın yanında olmamız gerekiyor’ dedim. Sonuna büyüklüğünde yanınızdayız. Hangi gerekiyorsa yapacağız yeşilimizi ve ülkemizi bayındırlık rantlarına katiyen bırakmayacağız.”

Share: