Dalların kızıl sarısında hasat zamanı: Dünyada rakibi yok

Sakarya’bile yetiştirilerek dünyaya ihracatı yapılan coğrafi işaretli ayvanın hasadı başladı.

Sakarya’nın Geyve ile Pamukova ilçelerinde yetiştirilen ve coğrafi işaret düz ayvada hasat başladı. Pekmezi, kurutması, reçeli ile kompostosu yapılan ve elden elle toplanan dalların sarı altını, bağırsak piyasa ihtiyacının makro kısmını karşılamasının birlikte dünyanın birçok noktasına ihraç ediliyor. Dallardan toplanan ayva, bahçede işçiler yoluyla kalitesine bakarak ayrılarak kasalara yerleştirilip, itici çekicilik depolarına kaldırılıyor. Burada yapılan işler sonrasında ise ayva, Türkiye pazarının yanı sıra Amerika, Hollanda, Almaya ve Rusya’ya gönderiliyor.

Bu seneki rekoltenin çiftçinin yüzünü güldürdüğünü belirten üretici Şuayip Gereksar, ayva üretimin toprak halkının temel dirimlik kaynağı olduğunu aktardı. Ayvanın Pamukova ilçesinde 13 bin dekar alanda yetiştirildiğini nâkil Pamukova Ekincilik Odası Başkanı Yaşar Ulukaya ise toprağın verimliliğinden kaynaklı olarak üretilen ayvaların dünyada eşi aynı olmadığını söyledi.

“Ayva bizim anne gelirimiz oldu”

Ayvanın bu seneki veriminden memnun olan yetiştirici Şuayip Gereksar, “Ayvalarımız iyice, memnunuz ve bu artık bizim asıl gelirimiz oldu. Haddinden Fazla şükür kazasız, belasız tıpkı mevsim geçiriyoruz. Rekolte gür nitelik fena hâlde hasat devam ediyor. Biricik sıkıntımız fiyatların az buçuk elan dipte olması, maliyetlerin artması onun dışında her özdek sunturlu. Ayva bizim ana gelirimiz oldu, onsuz yapamıyoruz. Sakarya ayvası bizim altınımızda bu elimizden geldiği büyüklüğünde mebzul mülk çıkartmaya çalışıyoruz. Açıklık, Aile üzere ayvanın budaması olur ondan sonra kışlık ilaçlamalar peki. April ayında birlikte ilaçlamaya başlıyoruz. Ekime büyüklüğünde bakımı devam etti, hasatta şimdi başladı” dedi.

“Ayvamızdan almanak 45 bin, 50 bin ton civarında bire bir rekolte bekliyoruz”

Ayvanın fiyatının bol olduğunu ancak maliyetleri bu durumu ekarte ettiğini aktaran Pamukova Kültür Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, “Pamukova’de bu sene 13 bin dekar düz üzerinde ekili olan ayvamızdan yıllık 45 bin, 50 bin ton civarında aynı rekolte bekliyoruz. Türkiye’nin bir lahzada bir anda yüzdelik 60 ayva ihtiyacını Sakarya bölgesi karşılamakta. Pamukova’dahi yetişen ayvaların yüzdelik 30’u yurtdışı ihracata yüzdelik 70’i bağırsak piyasada tüketilmektedir. Başlıca dış satım ülkemiz Rusya çoğunluk oraya gidiyor. Fiyatlar güzeşte seneye bakarak elan bereketli ama girdi fiyatlarımız faziletli olmasından çevre bu sıfırlandı diyebiliriz. Bu yıl ayva üreticisi beribenzer kıygın. Tığ ayvayı tam Türkiye’ye tanıttık, bunu salıverme niyetinde değiliz. Dünyalık yapsa bile yapmasa birlikte tığ artık mufassal yıllar bunu yetiştirmeye kararlıyız. Müstahsil ile market fiyatları arasında dağlar büyüklüğünde fark var. Nakız yasasına yeniden düzenleme getirmedikten sonraları maalesef bu farkı kapatamayız. Tüccara küresel verdiğimiz eşit tarlada 2 ile 3 buçuk teklik arasındayken marketlerde 10 liradan adi ayva bulunmayan” diyerek konuştu. – SAKARYA

Share: