Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Yunanistan hangi siyasal hangi iktisadi ne askeri bakımdan bizim dengemiz olmadığı üzere muhatabımız bile değildir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi.

Akıbet Bakanlar Kurulu Toplantısından bu güne, seçkin anlarını mutluluk ve budun için im ve hizmetlerle dolu ayrımsız şekilde geçirdiklerini belirten Erdoğan, Türkiye’yi dünyada gururla düzen fail sıkıntılı dışı müteahhitlerle 24 Ağustos’ta benzeri araya gelerek muvaffakiyet ödüllerini takdim ettiklerini hatırlattı.

Anadolu’daki sarsılmaz kermen Ahlat’ı tarihi önemine ve ecdadın mirasına yakışır tıpkı şekilde yeniden diriltme ettiklerini vurgulayan Erdoğan, bu amaçla 25 Ağustos’ta Ahlat’ta değişik programlara katıldıklarını aktardı.

Erdoğan, “Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünü, Sultan Alparslan ve ordusunun cuma namazı kıldığı yerde, 26 Ağustos haset aynı sefer daha coşkuyla kutladık. Daha ahir günlerde milli mücadelemizin dönüm noktasını oluşum fail Büyük Taarruz’un başladığı ve zafere ulaştığı Kütahya’bile, Afyonkarahisar’dahi vatandaşlarımızla kucaklaştık. Balaban Taarruz’un 100. yılı vesilesiyle ordularımızın başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve Milli Mücadele kahramanlarımızı şahsen yerinde tanınmayan ettik. Bununla kalmadık, Kütahya ve Afyonkarahisar şehirlerimize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin şişko açılışını yaparak zaferin 100. yılını henüz birlikte manidar arkaç getirdik.” şeklinde konuştu.

30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nda Ankara’de bire bir sıra izlence gerçekleştirdiklerini, bu programlarda değişik davetlilerin yanında Milli Uğraş kahramanlarının yakınlarıyla üstelik bir araya geldiklerini ifade eden Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 30 Ağustos konserinin, büyük zaferin 100. yılının şanına yerinde bir program olduğuna inanıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir devir Milli Defans Üniversitesinin Kişmiri Harp Okulundaki icazetname ve sembol antlaşma teyit törenlerinde, ordunun saflarına yıpranmamış katılan teğmenlerin heyecanına ortak olduklarını, devrisi bölüm birlikte İstanbul’bile Deniz ve Hava Savaş Okullarının şehadetname ve alem ahit tasdik törenlerine katılma ettiklerini hatırlattı.

Erdoğan, “Bu vesileyle benzeri kere daha son dönemde ülkemize müteveccih tacizlerini ve terbiyesizliklerini arttıran Yunanistan’la ilişik adına şu hatırlatmayı fethetmek istiyorum, Yunanistan hangi siyasi ne soylu erki ne askeri bakımdan bizim dengemiz olmadığı üzere muhatabımız üstelik değildir.” açıklamasını yaptı.

Değme yıl olduğu gibi 1 Eylül’üstelik Adli Sene Küşat Töreni’ni gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Adli Sene Küşat Töreninde, geçmişten bugüne türe arayışımızı, bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz çalışmaları, ayrıca gelecekte hayata geçirmeyi planladığımız yenilikleri şiddet mensuplarımızla paylaştık. Geçtiğimiz cumartesi günü Samsun’üstelik, beşincisi düzenlenen TEKNOFEST’in Karadeniz ayağında gençlerimizle bir araya geldik. Artık sınırlarımızı aşıp benzeri dünya markası haline dönüşen TEKNOFEST’te gençlerimizin bilgisine, kabiliyetine, çalışkanlığına, azmine gelişigüzel şahit oluşumuzda geleceğimize güvenimiz de artıyor.”

Ancak dışı ziyaretleri

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ferda Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı kapsayan aynı Balkan gezisine çıkacağını belirterek, “Akıbet dönemde gerginliklerin arttığı bu coğrafyada barışın, huzurun, kalkınmanın, hakkaniyetin temsilcisi Türkiye namına üzerimize sakıt görevleri adına getirmeyi sürdürüyoruz.” dedi.

Gelecek hafta Özbekistan’dahi Şanghay Beşlisi’nin toplantısına iştirak ederek, Türkiye’nin adalet ve menfaatlerini itidalli ve şark Asya coğrafyalarında geliştirmenin yollarını arayacaklarını kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıpkısı sonraki hafta de Konfedere Uluslar Umumi Kurulu’na katılarak, hem acun ve kesim gündemine dair görüşlerimizi dile getirecek hem da haddinden fazla sayıda güruh ve ülfet yapacağız. Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada mütezayit gücü, etkisi ve sorumlulukları bize ufkumuzu daim genişletmemiz, ilişkilerimizi çeşitlendirmemiz, fırsatları değerlendirmemiz gerektiğini söylüyor. Bunun amacıyla hem mevki zarfında siyasetten ekonomiye, rastgele alanda hedeflerimize eli sıkı sarılmamız hem da küresel gelişmeleri öz lehimize yönlendirmemiz gerekiyor.

Gece sıra demeden böylesine tehlikeli programlarla koşturmanın biricik sebebi Türkiye ve Türk milleti olarak aha bu tarihi fırsatı en üst düzeyde kullanabilmektir. Herhangi Bir fırsatta altını çizerek yine ettiğimiz kabil Türkiye yaşayan koyulmak, gücünü daima tezyit etmek mecburiyetindedir. aksi takdirde ülkemizi, çevremizde sayısız örneğini gördüğümüz felaketlerin içine sağlamak isteyenlere okazyon vermiş oluruz. Siyasetçisinden sokaktaki vatandaşına kadar kendini bu ülkenin tıpkı ferdi yerine gören herkesin da bu tatlılıkla debi etmesini bekliyoruz.”

2022 ikinci çeyrek altın nema rakamları

Cumhur Reisi Erdoğan, geçen hafta açıklayan 2022 ikinci çeyrek nema rakamlarının, Türk ekonomisinin yükselişine devam ettiğini gösterdiğini vurgulayarak, bunun kendi kendine ortaya sâdır tıpkı muvaffakiyet olmadığını belirtti. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu levha, envestisman, istihdam, istihsal, ihracat ve akan fazlayla büyüme esasına raci Türkiye Iktisat Programımıza akla yatkın şekilde yolumuza bitmeme ettiğimizin işaretidir. Müstevli döneminde dizge içine kapanırken tığ üretim çarklarının dönmeye bitmeme etmesini, istihdamın korunmasını, ihracatın artırılmasını amaç kayran bire bir yaklaşımla debi etmiştik. Rastgele ne büyüklüğünde o dönemde birileri bizi bu politikamızdan muhit eleştirmiş olsa dahi geldiğimiz noktada hangi büyüklüğünde doğru bire bir karar verdiğimizi onlar birlikte inkar edemiyor. Mütekâmil ülkelerin ekonomi politikalarını, mutat modelleri aynı kenara bırakarak bizimkine benzer tıpkı tatlılıkla değiştirmeye başlamaları de programımızın isabetini teyit fail bire bir başka gelişmedir. Bizim mandacı iktisatçılar dediğimiz geçim de daha çok sakat görüşlerinde ısrar edemiyor. Daima bardağın abes tarafını göstererek da olsa farklı şeyler söylemeye çalışıyor. Nema rakamlarımızı aha bu fotoğraf zarfında kıymetlendirmek gerekiyor.

Bu yılın önceki çeyreğinde yüzde 7,5 olan tahaccüm oranımız, ikinci çeyrekte yüzde 7,6 namına gerçekleşmiştir. İkinci çeyrekteki tahaccüm oranımızla hem OECD hem birlikte G20 zarfında bildirme erdemli büyüme kaydeden ikinci talih konumundayız. Da bu büyümeyi bağırsak temenni birlikte aut talepteki dinç artma bile desteklemiştir. Tartılı büyümemizin içindeki makine teçhizat yatırımı harcamalarının ortalamanın az daha iki kalpsiz seviyesinde bire bir yere cemaat olması, gelecekte elan istikbal seviyelere ulaşma umudumuzu güçlendiriyor. Tabiatıyla bu tahaccüm oranına etrafımızda yaşanan asayiş krizlerine, insani trajedilere, ülkemize müteveccih mukavemetli çokça nahak yere saldırıya rağmen ulaştığımızı dahi unutmamalıyız.”

(Sürecek)

Share: