Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘enflasyon’ açıklaması: Yılbaşından bilahare acul benzeri şekilde düşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kestirmece 2 saat süren Kabine Toplantısı’nın peşi sıra kameralar karşısına geçerek meşveret yaptı. Konuşmasında konuşu konulara dahi değinen Erdoğan, enflasyonunun yılbaşından sonraları aceleci tıpkısı şekilde düşeceğini söyledi.

Enflasyonun yüzdelik 20’lere düşeceği tarihi bile veren Erdoğan, “Bu fotoğraf ortamında şişkinlik bibi genişlik yavaş sorunumuz olmayı sürdürüyor. Dünyanın gelişigüzel ülkesi zat iktisadi gerçekliğine bakarak son 40-50 yılda eşi ayrımsız yepyeni para şişkinliği tehdidi ile mücadele ediyor. Türkiye adına inşallah yılbaşından sonraları ülkemizdeki enflasyonun acul benzeri şekilde inişine şahitlik edeceğiz. Önce 40’lı peşi sıra 30’lu yıl sonuna büyüklüğünde da 20’li rakamlarla çıkmayı planlıyoruz” dedi.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları;

Anadolu’daki sarsılmaz kalemiz Ahlat’ı tarihi önemine uygun ayrımsız şekilde baştan ihya ediyoruz. Bu amaçla 25 Ağustos’ta Ahlat’ta çeşitli programlara katıldı. Malazgirt Zaferi’nin yıldönümünü, Şehriyâr Alparslan ve ordusunun cuma namazı kıldığı yerde tıpkısı misil elan coşkuyla kutladık. Nazik Taarruz’un başladığı ve zafere ulaştığı Kütahya ve Afyonkarahisar’üstelik vatandaşlarımızla kucaklaştık. Ordumuzun kafa komutanı Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele kahramanlarımızı bizzat yerinde garip ettik. 30 Ağustos Utku Bayramı’nda Ankara’birlikte ayrımsız kol izlence gerçekleştirdik. Milli savaş kahramanımızın yakınlarıyla aynı araya geldik. Tıpkı gün Milli Savunma Üniversitemizin şehadetname ve sancak ant doğrulama törenlerinde ordumuzun saflarına yıpranmamış katılan teğmenlerimizin heyecanına ortak olduk.

“YUNANİSTAN DENGİMİZ OLMADIĞI İÇİN MUHATABIMIZ DEĞİL”

Ülkemize müteveccih tacizleri zait Yunanistan hangi siyasal ne hesaplı hangi askeri bakımdan dengimiz olmadığı üzere muhatabımız dahi değildir.

Değme sene olduğu kadar 1 Eylül’dahi adli açılış törenimizi gerçekleştirdik. Geçmişten bugüne doğruluk arayışımızı, gelecekte hayata geçirmeye planladığımız yenilikleri hız mensuplarıyla paylaştık. Samsun’de 5. planlı TEKNOFEST’te gençlerimizle tıpkı araya geldik. Aynı dünya markası haline dönüşün TEKNOFEST’te gençlerimizin hikmet, kabiliyet, azmine temas tanık oluşumuzda geleceğimize güvenimiz artıyor.

“YARIN BALKAN GEZİSİNE ÇIKIYORUZ”

Erte Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı kapsayan Balkan gezisine çıkıyoruz. Türkiye namına üzerimize düşen görevleri hesabına getirmeyi sürdürüyoruz. Önümüzdeki hafta Özbekistan’bile Şangay 5’lisinin toplantısına paydaşlık ediyoruz. Tıpkı sonraki hafta de BM Umumi Kurulu’na katılarak acun ve kesim gündemine dayalı görüşlerimizi gündeme getireceğiz.

Türkiye dinamik tevessül etmek, gücünü sürekli çoğaltmak mecburiyetindedir. aksi hâlde ülkemizi çevremizde sayımsız örneğini gördüğümüz felaketlere sağlamak isteyenlere vesile vermiş oluruz.

“HEM OECD HEM DE G-20’BIRLIKTE SUNMA ERDEMLI TAHACCÜM KAYDEDEN 2. ÜLKEYİZ”

Geçtiğimiz hafta açıklanan 2022 ikinci çeyrek büyüme rakamları Türk ekonomisinin yükselişine devam ettiğini göstermiştir. Bu resim yatırım, istihdam, dış satım ve akan fazlayla tahaccüm esasına müstenit programımıza akıllıca şekilde yolumuza bitmeme ettiğimizin işaretidir.

Rastgele ne büyüklüğünde salgın döneminde birileri bizi bu politikadan etraf eleştirmiş olsa dahi ne kadar akıllıcasına değişmeyen verdiğimizi onlar üstelik inkar edemiyor. Bizim mandater iktisatçılar dediğimiz uyuşma bile daha çok bozuk görüşlerinde ısrar edemiyor. Sürekli bardağın yersiz tarafını göstererek olsa dahi değişik şeyler söylüyor. Bu yılın evvel çeyreğinde yüzdelik 7,5 olan heybet ikinci çeyrekte yüzdelik 7,6 adına gerçekleşmiştir. Hem OECD hem dahi G-20 içre sunma erdemli nema kaydeden ikinci mevki konumundayız.

“ENERJİ KRİZİ, TÜRKİYE’Yİ ELAN ÖNEMLİ HALE GETİRİYOR”

Muvazeneli büyümemizin içindeki makine teçhizat yatırımı harcamanın ortalamanın neredeyse iki bitirme olması gelecekte henüz istikbal seviyelere idrak umudumuzu güçlendiriyor. Şita mevsiminin yaklaşmasıyla Avrupa merkezli olarak başlayan, global etkilere cemaat erke krizinin derinleşme kaygısı Türkiye’nin üretim ve dış satım potansiyelini elan da yüce ayla getiriyor. Turizmde bile hamdolsun hedeflerin üstünde bir gerçekleşeme akilane gidiyoruz. Ülkemizin temas durumunda otellerde, uçaklarda, turizm tesislerinde yersiz düz bulmanın neredeyse imkansız olduğu zaman geçiriyoruz.

Yılın evvel 6 ayındaki akan işlemler dengemiz enerji hariç bakıldığında 8.1 bilyon dolar aşkın vermiştir. Erke karışma akan çok çevirmek amacıyla çalışmalarımızı kalan benzeri şekilde sürdürüyoruz. Ülkemizin enerji ihtiyacını yerel, milli, sürdürülebilir kaynaklardan teminine müteveccih çok sayıda projeyi hayata geçiriyoruz. Yıpranmamış programımızı istihdam merkezli oluşturduğumuzu gelişigüzel fırsatta vurguluyoruz. Sonuç 2 yılda kemiksiz 5 milyon artışla tarihimizin bildirme faziletli rakamı olan 31 milyon sınırına dayanmış olması bu alandaki hedefe ulaştığımızın ispatıdır.

Vatandaşlarımıza yaptığımız özlük paramız TL’ye itminan ve erbap hayat çağrımız hamdolsun balaban fiyat bulmuştur. Düzem korumalı mevduata gösterilen bandaj yardımıyla 239 milyar dolar seviyesine uzanan geçtiğimiz ay sonu 212 bilyon dolara kadar gerilemiştir.

“ASGARİ ÜCRETTEN SOSYAL YARDIMLARA TAKATLI HADDINDEN FAZLA TEDBİRİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Asgari ücretten emekli ve vazifeli maaşlarını yükseltmeye, toplumsal müzaheret programlarını bakir tıpkı anlayışla ele alarak mukavemetli haddinden fazla tedbiri adım adım hayata geçireceğiz. Mektep Çocuğu Resmi Gazete’da yayınlanan itidalli vadeli program bu mücadelenin nöbet haritasıdır.

Umum bakanlıklarımızın, kurumlarımızın katılımıyla hazırlanan itidalli vadeli program 2023-2025 yılları arasındaki çalışmalarımızın rehberi olacaktır. Ülkemizin kalkınma potansiyeli, istihdamı artıran, dış satım iyice büyümeyi meram alan takip uygulayacağız. Bakım gelirlerindeki artışın tınlamalı şekilde sürmesini bekliyoruz.

“İHRACATIMIZI MUTLULUK VE IŞARET ÇEŞİTLİLİĞİYLE SÜRDÜRECEĞİZ”

İhracatımızı ülke ve iz çeşitliliğiyle sürdüreceğiz. Erke karışma rastgele alanda ülkemizin imkanlarını harekete geçirecek projelere evleviyet vereceğiz. Finansal ve bedel istikrarını hedeflediğimiz seviyeye lütfetmek istiyoruz. Gençlerimiz ve kadınlarımız ilkin almak için harıldamak isteyen herkese istihdam sağlayacağız. Bütçe disiplininden taviz vermeyeceğiz.

Kamu açıklarını azaltma, bütçe dengelerini ihya yönünde daim takviye edeceğiz. Yeşil dönüşümün gerçekleştirilmesi bile ölçülü vadeli programın koskocaman unsurları arasındadır. Program sonunda milli gelirimizi 1 trilyonun üstüne çıkarmayı hedefliyoruz. Rastgele şeye rağmen mübayaa paritesi itibarıyla ülkemizin acun milli gelir sıralamasında 11’inciliğe yükselmesini koskocaman başarı adına görüyoruz. Mecmu milli sağlık sıralamasında dünyada geçmiş 10’a gireceğimizin çok ırak olmadığına yürekten inandığımı izah etmek isterim.

“YENİ GİRİŞİMLERİN ÖNÜNÜ DÜZENLEMEK İÇİN HADDINDEN FAZLA FARKLI PROGRAM UYGULUYORUZ”

Yıpranmamış girişimcilerimizin önünü yarmak, cesaretlerini tezyit etmek üzere mütehammil haddinden fazla değişik izlence uyguluyoruz. Bu girişimler ortada enerji arz güvenliğimize katkıda bulunacak projeleri elan ateş parçası destekleyeceğiz. Teknoloji odaklı uran hamlesiyle ürünleri geliştiren projeleri hususi yerine motivasyon edeceğiz. Afetlere hazır, erke verimliliği erdemli, kültürel değerlerimizi koruyan, ufki mimariyi temel kayran kentsel transformasyon programlarımızın arasındadır.

Meclisimizin üstelik takdiriyle yürürlüğe girecek 2023 bütçemizi ülkemizin hedeflerine akilane atmış olduğumuz bakir ve şanlı adımların zemini buyurmak istiyoruz. Hangi seçim süreci hangi bağırsak ve aut gelişmenin 85 milyon geleceği itibarıyla eleştiri öneme erbap programı ve bütçe dengelerini bozmasına rağbet göstermeyeceğiz.

PAKİSTAN’DAKİ YEĞIN FELAKETİ

Türkiye dünyanın neresinde olursa olsun mağdur ve mazlum duruma düşmüş herkesle dayanışma zarfında olmayı, medeniyetin ve tarihinin üzerine yüklediği külfet olarak görmektedir. İlgili resmi kuruluşlarımız, sivil toplumla milli gelirine nazaran dünyanın yeryüzü çokça insancasına yardımı özne ülkesi haline geldik. Tamam mazlumların ve mağdurların umudu olmayı sürdüreceğiz Pakistan’dahi yaşanan başat felaketi karşısında bire bir tavrı gösteriyoruz. Pakistan asırlar öncesinde bire bir ululuk köklerine ehil olduğumuz beraberlik hukukumuza sahip çıkmıştır.

Cumhuriyet tarihi süresince başımız herhangi bir sıkıştığında Pakistan halkını ve devletini yanımızda bulduk. Pakistan’birlikte canlı olan ve ülkenin yetişkin kısmını sular altında bırakan baskin felaketi sonucu hepimizin yüreğini dağlamıştır. Muson yağmurlarının etkisi, global ısınma cihetiyle faziletli dağlardaki buzulların erimesiyle mutluluk toprakları hâkim suları altında kalmıştır.

Sağlıktan gıdaya, altyapıdan iskana kadar Türkiye ve Türk milleti adına kayıtsızca kalmadık. İçişleri, Yer ve Kentçilik bakanlarımız bizzat bölgeye her an yerinde gördü ve incelediler. AFAD Başkanlığımızın koordinasyonluğunda 50 bin çerge ve 100 bin azık ve kovanlık kolisi hazırlandı. Oluşturulan gelgel köprüsü, sıhhat trenleriyle Pakistanlı kardeşlerimizin yaralarını sarana kadar elimizdeki imkanları kendileriyle paylaşmayı sürdüreceğiz. Toplanmış 500 bin besin kolisini rastgele hafta 2 katar kaldırarak 14 seferde Pakistan’a ulaştırmak hedefimizdir.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI

Türkiye’nin son 20 yılında gerçekleştirdiği kalkınma devriminin sunma kıvanç verici sonuçlarından biri dahi sağlıkta yaşanmıştır. Umumi afiyet sigortası sistemimizin dünyada eşi bir yoktur. Yer ücra köşelere kadar yayılan bütün teşekküllü hastanelerimiz, teşhis, otama, çıkar yol temini mekanizmalarımızla yer vâsi ve birinci sınıf sağlık hizmetini sunuyoruz.

Şehir hastanelerimiz salgın döneminde önemi daha bereketli belli nazirsiz benzeri yeniliktir. Esenlik çalışanlarımızın, doktorlarımızın kişi haklarıyla ait tartışmalar sağlıktaki bu iyice tabloyu gölgelemeye başlamıştı. Esenlik çalışanlarımıza cemi sorunlarını hal sözü verdik. Sabit katma ödemelerini merkezi yönetim bütçesine alarak yaşanan karambol ve memnuniyetsizliği ortadan kaldırdık. Emeklerine de yansıyacak şekilde isim haklarında yaptığımız iyileştirmelerin sağlık çalışanlarımız aracılığıyla iri kıvançla karşılandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Afiyet Bakanlığı ile üniversite hastanelerinde çalışanlar, doktorlarımız beyninde ortaya çıkan farkı kapatmış oluyoruz. Hayata geçirdiğimiz beyaz zehir reformun meyvelerini 6 bin hekimimizin kamuya benzemek amacıyla müracaatıyla almaya başladık. Amacımız 85 milyona afiyet hizmeti yöneltmek esenlik çalışanlarımızın hayat içre görevini namına getirmeyi temin etmektir.

“2 BİN LİRA VE ALTINDAKİ İCRALIK DÜYUN TASFİYE EDİLECEK”

İcra takibine düşmüş, dosyası mevcut vatandaşlarımızla ilişik müjdeli haberimiz var. Enfrastrüktür ve üstyapı yatırımları yaparken, refahı tasarruf etmek ve küsurat refahı adil duman etmek amacıyla çalışıyoruz. Duygusal ve dünyalık emniyeti, varlık, bol bolamat, sulh ve güven zarfında yaşaması birinci önceliğimizdir. İşçilerimizin, emeklilerimizin, memurlarımızın ücretlerine muhteşem iyileştirmeler yaptık. Buğday, rüşvet, öz, fındık, üzüm özellikle oluşmak amacıyla kül ürünlere hakları olan fiyatları vererek çiftçilerimizi mutlu eden adımları attık.

Vatandaşlarımızın tıpkı kısmını icra takibine uğramasına posta açan 2 bin teklik ve altındaki borçları arıtma ediyoruz. 15 Ağustos 2022 tarihinden geçmiş yürütme takibi başlatılmış 2 bin liralık ve altındaki alacakların masraf gösterilerek vergiden düşürülmesi ve tasfiyesini sağlıyoruz.

“VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİNE DEVREDİLMİŞ ALACAKLAR DAHİL”

Hayat yönetim şirketlerine devredilmiş alacaklar dahi buna dahildir. Tahminî 10 milyon dosya ve 5,5 milyon vatandaşımız yürütme takibinden vareste olacaktır. Aldığımız bu kararın yasalı aranjman boyutunu Teşrinievvel ayında meclisin açılmasıyla alay malay Halk ittifakının meclis grupları adımını atacaktır.

2022-2023 eğitim öğretimle ilişik hazırlıklarını yürüteç gerekseme sahibi ailelerimize, Toplumsal Teavün ve El Birliği vakıflarımıza arttırma kaynak aktarımı yaptık. İhtiyaç sahibi ailelerimizin ilçelerindeki vakıflara başvurmaları gerekiyor. Doğalgaz istihlak desteği programını bu sene de sürdüreceğiz. Eş sahibi yahut müstecir, cümle vatandaşlarımız 5 Eylül’den itibaren e-kerem üzerinden başvurularını yapabilirler.

DOĞALGAZ DESTEĞİ

Kronik hastaların, dirim bindi cihazlarına merbut ailelere doğalgaz desteği yüzdelik 5 ziyadesiyle yapılacaktır. Şartları tutmadığı üzere sair yardımlardan yararlanamayan 831 bin vatandaşımıza Orak Ayı ayında 427 milyon destek sağlamıştık. 1.6 milyon kişinin 1 bilyon lirayı bulan Ağustos kocaoğlan ödemelerini 7 Eylül’bile gerçekleştiriyoruz.Share: