“Çocuklarımız tarihe damga vuruyor”

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Sarp, Dünya Çoluk Çocuk Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcuların tarihi başarı elde ettiğini söyledi.

Erkan Yalman, Peru’nun başkenti Lima’bile düzenlenen Acun Gençler Dünya Yüzme Şampiyonası’nda 4 değerli, 2 sim ve 2 tunç doğmak üzere 8 madalya kazanan milli sporcuların başarısını değerlendirdi.

Yalman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ülkemiz yerine hava, itibar donör, haddinden fazla bahtiyar olduk. Milletçe haddinden fazla bahtiyar olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü Türkiye tarihinde gene ilkleri yapmaya bitmeme ediyoruz.” diyerek konuştu.

Milli yüzücüleri, ailelerini ve antrenörlerini tebrik kartı eden Dik, şöyle devam etti:

“Bu toprağın insanlarına imkanlar verdiğiniz ant sonuçlar hakeza oluyor. Bu sonuçları biz bekliyorduk. Bilimsellik ve inancın eseri olduğunu düşünüyorum. Bu arkadaşlarımız bunu başardılar ve başarmaya bitmeme ediyorlar. Çok büyük ayrımsız alım. Biliyorsunuz ego birlikte sabık hafta bakımından FINA’nın müşavere komitesinin başkanlığına seçildim. Bu benim üzere bile balaban benzeri çalım. Ülkem namına FINA’dan, ara sıra federasyonlardan telefonlar alıyorum. Banal balaban tıpkı aksiyon.”

Evvel şüphesiz yarı finallere çıkılabilirin hesabı yapılırken bugün finallerde savaşım edildiğini vurgulayan Dik, “Onun amacıyla bilcümle ekibime, yüzme ailesine yürek dolusu teşekkürname ediyorum. Şampiyonaya 87 talih katıldı. İki dördüncü mutluluk var; birisi biziz, ötekisi Romanya. Güzelce ayrımsız sonuç oldu. Henüz güzelleri benzer mi? Türlü. İnanmışlıkla, bilimi de tıpkı araya getirdiğiniz, emeğe dahi imtina etmek duyduğunuz zaman bunlar edisyon değil.” şeklinde konuştu.

Sarp, çalışmaların 2024 Paris Olimpiyatları’na müteveccih sürdüğünü belirterek, “Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda ilkleri başardık. Simge takımında kadınlarımız madalya aldı. Merve üç değerli madalya kazandı, Sanberk değerli madalya aldı. Batuhan ve Mehlika sim, Defne tunç madalya aldı. Türkiye’nin ciharıyek yanından öncü takımımızı oluşturan çocuklarımız bizi gururlandırdı. Bu gurur ülkemizin, milletimizin, devletimizin. Bu torunlar bayağı tarihe kandil tutuyorlar, tarihe damga vuruyorlar.” ifadelerini kullandı.

Alınan sonuçların ati yerine rüya verdiğini vurgulayan Yalman, “Olimpiyatlarda 2028, 2032’dahi geleceğin bizim olduğunu inşallah hep bu arada göreceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

“Merve bir ilki başardı”

Erkan Sarp, Peru’da milli yüzücü Merve Tuncel’in üç altın madalya aldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Merve bizim kızıl kızımız. Bizim çocuklarımızın bütünü kızıl. Zira onlar tezyifkâr buna inanıyorlar. Tığ dahi onlara inanıyor ve güveniyoruz. Merve ‘hat-trick’ yaptı amma Merve’nin nezdinde burada şuna bakmamız lazım; bir Rum kalkınması var, ayrımsız Rum doğuyor… Bugün imdi hemen muhtemelen şehre ilişik yüzme namevcut. Zaman Anadolu var. Gaziantep’ten Kaan, Eskişehir’den Sudem, Ankara’dan Merve orada. Samsun’dan ayrıksı bir çocuğumuz, bilcümle Türkiye’den… Bütün Küçük Asya ayağa kalktı, yegâne beden oldu. Çünkü ailenin gerekliliği budur. Biz bu federasyonda, ‘Büyük bir ev olacağız.’ dedik. Merve özelinde konuşacak olursak aşağılık benzeri ilki başardı. Ama Emre’miz, Berkay’ımız, Berke’miz, Deniz’imiz, Beril’imiz, Göksu’muz var… Mersin’den bir nice çocuğumuz var, İzmir’de niceleri doğuyor. Onun üzere ülkenin genelinde yüzme seferberliği var.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bile spora çok önem verdiğini dile getiren Sert, sözlerini şöyle tamamladı:

“Nezaret seçme ilde havuz yapmaya çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Sayın Toyluk ve Spor Bakanımızın liderliğinde Türkiye’üstelik ‘Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi’ başlatıldı. Bu projenin Avrupa Birliği’nden dahi onayını aldık. LEN’dahi de bu proje yapılıyor ve bu projeyi uygulayıcı ülkeler var. Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerimiz (TOHM) var. İngiltere, TOHM projesine başladı, öz ülkesinde bu TOHM’ları kuruyor. Yani bu altyapıyla, balaban düşünmenizle, milletinize güvenmenizle alakadar. Dünyada kortej sahibi olan devletinizin yanı sıra yüzmenin da tıpkı seviyede büyümesiyle ait. Onun amacıyla bu imkanlar bize verildiği amacıyla özellikle cesamet büyüklerimize şükranlarımızı sunuyorum. Çünkü onların verdiği imkanlarla bu noktadayız. Eksiklerimiz var mıdır? Elbette var amma Küçük Asya ayağa kalktı, şahlandı. Bura Türkiye, şişman bir coğrafya. Daha keşfedeceğimiz, alttan mevrut birçok çocuklarımız var. Geldiğimiz dönüş sayıları 200’leri bulan altyapımızda zaman on binler var.”Share: