CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Elazığ’da partisinin ekip toplantısında konuştu: (1)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyaseti hak üzerine inşa etmezseniz, o devir politika zenginleşme ara bulucu peki. Siyaseti zenginleşme ara bulucu olmaktan çıkarıp, halka bakım uzlaştırıcı haline getirirseniz bu yurt kurtulmuş peki. Bizim esas hedefimiz bu.” dedi.

Elazığ İl Hars ve Turizm Müdürlüğü Nurettin Ardıçoğlu Ekin Merkezi’nde düzenlenen partisinin kadro toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gazi Meslek Teknik Küçük Asya Lisesi Ana Atma Töreni’ne katıldıklarını anımsatarak, depremde yıkılan tıpkısı okulun temelinin atıldığını aktardı.

Kılıçdaroğlu, yapımı tamamlandığında okulun açılışına üstelik geleceklerini belirterek, “Okulun açılışına bazıları korkudan gelmedi, makro değil. Koca olan Elazığ ve Elazığlılardır bizim amacıyla. Okulun temelini atarken yunak yöntem yapmadık. Seçkin görüşten insanın evlatları o okulda okuyacak. Amacımız onların evire çevire bire bir okulda okumalarını hatırlamak. Bunun mücadelesini yapıyoruz. Deprem sırasında buraya geldik, hakeza bir ihtiyaç ortaya bundan sonra. O ihtiyacın bir numara ayağını tamamladık, elan 2 okul yapacağız Elazığ’a. Elazığlılara helal olsun diyorum.” diyerek konuştu.

“Ülkede yeryüzü çarkıt mazotu çiftçiler kullanacak”

Elazığ’ın tarım, sanayi ve turizm kenti olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şehrin bir zamanda geri hizmet bir kent olma üzerine bile yetişkin tıpkı avantajının bulunduğunu hatırlattı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elazığlı çiftçilerin çokça mutlu olmadığını biliyorum. Türkiye’deki bütün çiftçiler kabil iri teessürat çektiğini biliyorum amma Türkiye’deki hep çiftçilere verdiğim sözü Elazığlılar üzere bile verdim. Size mazotu ÖTV’siz ve KDV’siz vereceğiz. Ülkede genişlik çap mazotu çiftçiler kullanacak, hakkınızı teyit edeceğiz. Tefecilere dünyanın faizini veriyorlar. Diyorlar evet, ‘Faize karşıyız’. Buna inanmayın, hepsi hikaye. Bütçenin az daha yarısını o tefecilere, faizcilere ödüyorlar. Olur tığ hangi yapacağız? Çiftçilere, esnafa küçümseme verdim. Allah nasip boy bos, sizin oylarınızla erk olursak elden tıpkısı hafta zarfında çiftçinin, esnafın bankalara, Tarım Cesaret Kooperatifi, Esnaf Kefalet Kooperatifinden aldıkları kredilerin faizlerini sileceğiz. Faizle savaş hakeza yapılır. Birisine dünyanın parasını veriyorsun, çiftçiye hakkını vermiyorsun. O nedenle on paralık keder etmeyin. Üretenin, alın teri dökenin birlikte olacağız. Ki üretiyorsa, çalışıyorsa, karşı teri döküyorsa, oy versin veya vermesin önemli olan bu ülkede hakkı, hakkaniyeti kişiye konfirmasyon etmektir.”

2003’te Elazığ’dahi 28 bin 322 çiftçinin Ekinci Vasıta Sistemi’ne mukayyet olduğuna, 2022’dahi ise bu sayının 15 bine düştüğüne dikkati çeken Kılıçdaroğlu, geriye küsurat çiftçilerin Maraba Taşıt Sistemi’nden çıktığını anımsattı.

Kılıçdaroğlu, “Çiftçiyi toprağa küstürürseniz, çiftçinin hakkını vermezseniz 85 milyon birey haris kalır. O nedenle hitit bile buğdayı bile yulafı bile çavdarı dahi etkili hayvanı bile haricen getiriyorlar. Bizim insanımız var üretecek. Müfit o üretmesin, haricen alalım. Tıpkısı Tarım Bakanı var, Allah esenlik versin. Tarımı kazanmak üzere Venezuela’evet, öbürü Sudan’a gidiyor. evet sen gel Elazığ’a kardeşim. Elazığ’daki ovaya bir bak bakalım. Bu yalçın sulanıyor mu? Buraya gelmez. Ama on paralık meraklanmayın Bay Eksiksizlik Elazığ’a ati, okulu lacerem yaptıysa ovaları dahi öyle sulayacaktır.” ifadesini kullandı.

“Siyaseti halka hizmet uzlaştırıcı haline getirirseniz bu şehir kurtulmuş peki”

Vatandaşların borçları olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, bu sorunu birlikte çözeceklerini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Toplanmış nüfusun yüzdelik 81,4’ü verecekli. ‘Borçlarımı ödemekte zorlanıyorum’ diyenlerin oranı yüzdelik 77,3. DOĞRU Parti’li seçmenin yüzdelik 70,1’i ‘Borcumu öderken zorlanıyorum’ diyor. MHP’li seçmenin yüzde 60,6’sı ‘Borcumu öderken zorlanıyorum’ diyor. Ayrımsız yurttaş borcunu ödemekte zorlanıyorsa gıdadan, yiyecekten kesiyorum, güçlükle tasarruf yapıyorum, aldığım parayı götürüyorum birilerine ödüyorum, erdemli faizlerle borcum kabarıyor demektir. Türkiye’yi bu girdaptan Cenabıhak’ın izniyle çıkaracağız. Siyaseti hak konusunda nesir etmezseniz, o ahit siyasa zenginleşme aracı tamam. Siyaseti zenginleşme ara bulucu olmaktan çıkarıp siyaseti bölüt hizmet uzlaştırıcı haline getirirseniz bu ülke vareste peki. Bizim anne hedefimiz bu. Bu memleketi saf, ahlaklı siyaset yapanlara konfirmasyon etmektir. Elektriğe bu yıl yüzdelik 95 ile yüzde 200 beyninde zam yapıldı. İnsaf ya. Katıksız gaza umum 3 kat yapıldı, yüzdelik 164. Memurun maaşı mı çiftçinin geliri mi yüzde 164 arttı? Kimin geliri yüzdelik 164 arttı bile bu kadar nazik bir yükü getirip ailelere veriyorsunuz? Vatandaş çöp tenekesi vaziyette.”

Kılıçdaroğlu, kamu dertlerinin, herkesin karnının doyduğu ve huzurun olduğu bire bir Türkiye bina etmek olduğunu vurguladı.

Elektriği kesilen bazı evlere gittiğini, aileleri mülakat ettiğini anlatım fail Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Dertleriyle bire bir şekilde hemhal oldum. Demincek birçok hanenin elektriği kesildi, gizliyorlar. Tamlık 9 aydır milletvekillerimiz soruyor, ‘Kaç kişinin ve hanenin elektriği kesildi?’ diyerek. Yanıt vermiyorlar. Şöyle yanıt versinler, ‘9 aydır hiçbir hanenin elektriği kesilmedi’ diye, seviniriz. Niçin gizliyorlar? Daha aşkın hanenin elektriği kesildi diyerek. Millet görmesin, duymasın diyerek. Haddizatında cürüm işliyorlar. Esnafı da hayatiyet zammından sonraları özellikle kasapların dertlerini bile biliyorum. Hiç bulut etmeyin. Güzeşte sene 3 milyon 449 hanenin elektriği kesildi. Demin kaç hanenin elektriği kesik, bilmiyoruz. Buradan kamu görevlilerine çağrı yapıyorum. Milletvekillerinin sorduğu soru önergelerini veya bilgelik kazanma yasasına göre istemiş oldukları bilgileri eskiden vermeyenler yanlışlık işliyor. Kendinizi suça eş etmeyin, cevabını verin. Dava sizin değil, Türkiye’nin sorunudur.”

(Sürecek)

Share: