Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

– Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, plan ve aplikasyon namına üç asıl başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı Daraç başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu ortamında bulunan Sıkı Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yetersiz müracaat sonuçlarının bir numara fazda hile oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini da analiz, tasrif ve uygulama adına üç ana başlıkta inceliyoruz”

Yurt müracaat süreçlerini ‘analiz, plan ve aplikasyon’ kendisine 3 ana başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci kaşkariko işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık kendisine mecmu çalışmalarımızı bilgelik odaklı aynı şekilde hep ile tıpkısı dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini da çözümleme, çekim ve aplikasyon adına üç esas başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini yeryüzü selis şekilde, genişlik artağan, tüvana tıpkısı koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle kamu başvuruların hep nesnel ayrımsız şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını inandırmak isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini nâkil Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış eğitim tedrisat yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 kamu kurumu yoluyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Himmet ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal kendisine konfirmasyon edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve sosyal format kriterleri anne alınarak dijital ortamda objektif bir şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına yeryüzü mail vekillik yurdundan bağışlamak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kol aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplam sıkıntılı başvurularının yüzdelik 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Almanak bazda yeryüzü aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin en yüksek desise oranını gerçekleştirdik. Mutluluk adına birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yurt faaliyetlerinin dünyada eşi aynı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, BENDE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik tıpkısı karşılama oranı ile hem üstelik bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 el hacısı hocası ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde dahi ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak oluşmak üzere 41 mülk merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tutturmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hepsi yurtlara yerleştirildiler.”Share: