Bursa’da restore edilen süreduran durumdaki lojmanlar, depremzedeleri ağırlayacak

Bursa’nın Orhaneli ilçesinde, hayırseverlerce restore edilip, eşyaları döşenen aylak durumda bulunan ihdas lojmanlar, depremzedelerin barındırılması amacıyla kullanılacak.

İlçenin girişinde kâin ve bir vakitler Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) ait 2015’ten beri metruk lojmanlar, restore edildi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin peşi sıra, afetzedelerin yerleşmesi amacıyla eşyaları üstelik döşenen 150 konuttan 90’ı amade arkaç getirildi.

Konutlardan 22’sinde hareket bölgelerinden gelen ailelerin yerleştiği evlerin, hafta sonuna büyüklüğünde tamamının hazırlanması hedefleniyor.

Orhaneli Kaymakamlığı ve Belediyesi, Bakyapı firması, EÜAŞ Bursa Doğalgaz Toplu Devre Santrali İşletme Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen konutlar, depremzede vatandaşların kullanımı için bekliyor.

Malatya’dan mevrut afetzede aile yerleşti

Depremlerde Malatya’daki evi hasar gören Osman Kuşar, AA muhabirine, yakınlarıyla 6 birey amacıyla kendilerine ofis verildiğini söyledi.

Dairede gerekseme duydukları eşyaların bulunduğunu aktaran Kuşar, “Malatya, Battalgazi merkezine vabeste Üçbağlar Mahallesi’nde oturuyordum. Cenabıhak devletten razı olsun. Getirdi bizi buraya yerleştirdi, işi gücü mevsuk gelsin. Sıkıntımız evdi, Allah’tan izzet müzaheret etti, Orhaneli Belediyesi, Kaymakamlığı, vakıfları, haddinden fazla şükür geldiler. Bize gelişigüzel tip konuda yardımcı oldular.” diye niteleyerek konuştu.

Daha önce Çöreler köyünde ayrımsız iyicil eliyle kendilerine sunulan evde kaldıklarını, elan sonra lojmanlara taşındıklarını aktaran Kuşar, şunları söyledi:

“Yani aile verdiler, hep seçkin şeyi dayalı döşeli. Gıda yardımı yapıyorlar, ne bileyim eksiğimiz olursa gelip soruyorlar, ziyarete geliyorlar. Yani sülale şükür, benim Malatya’daki evden biraz elan hamam, ferah. Zira orada soğukta donduk. Böyle bire bir imkanı verdiler evet bize. Devletimize yakarış ediyoruz biz herhangi bir ahit. Burada şu an altı kişiyiz. Ego, eşim, onun halasının oğlu ve gelini, iki birlikte kızı var. Altı kişiyiz ayrımsız daireye koydular. İki kız çocuğu var, biri okuyor 11’inci sınıfta. Biri eczacılığa hazırlanıyor.”

İnşaat firması restore etti

Orhaneli Şehremini Ali Aykurt ise restore edilen binaların bulunduğu alanla ilişkin hikmet vererek, şöyle konuştu:

“İçinde camisi ve içtimai alanları olan domuzuna ayrımsız bölgemiz. Lahzada Orhaneli ilçesinin yakınında, depreme dayanıklı prefabrik evler, 2015 yılından beri kullanılmamaktaydı. Yaşamış olduğumuz sarsıntı sebebiyle Ovaakça Isıl Santrali Müdürü Mehmet Uluba ile benzeri araya geldik. Burasının kullanılmasına değişmeyen verdiğimizde ise Bakyapı firmasına teklif götürdük. Onlar bile salim olsunlar hiç ücretsiz bize tadilatlarını yapacaklarını vadettiler.”

Aykurt, 120 kişilik ekibin fedakarca fiilen evleri hazır kuzuluk getirdiğine değinerek, şu ifadeleri kullandı:

“Şükürler olsun kim, zaman depremzede ailelerimiz durma etmeye başladı. 150 konutumuzun 90’ı amade vaziyette. Ansız mütezayit konutları bile 1 hafta zarfında bitireceğiz. Evleri düzenlerken, evlerin halısından koltuğuna, ısınmasından çatal kaşığına kadar hepsini düşündük. Çamaşır makinesinden akak odasına büyüklüğünde aynı habbe içerisinde hangi olması gerekiyorsa hepsini tamamladık. EÜAŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz’e, Bakyapı Umumi Heyet Başkanı Veysel Bakgör ve hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Nereye gidersek abes dönmedik. Bu milletin ferdi olmaktan gurur duydum. Âdeta önceki dolaşma aileleri yerleştirirken çokça birey anlar yaşadım. Rabbim böyle teessürat benzeri henüz yaşatmasın. İnşallah bu acıdan şanlı dersler çıkarmışızdır.”

150 konutun topu topu hafta böylelikle tasdik edilmiş olacak

İnşaat sektöründe cıvıltı gösteren Bakyapı’nın Umumi Heyet Başkanı Veysel Bakgör birlikte 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin çok şişman kıyamet olduğunu savunarak, “Kahramanmaraş merkezli, talih namına haddinden fazla büyük bire bir kenetlenmeye, insanlıkla ilişik yapmamız gerekenlerin bilincini üzerimizde imtihan eden tıpkı kıran yaşandı. Bununla ilgilendiren adına biz birlikte Bursa’birlikte ne yapabiliriz diye hem ailemiz hesabına hem şirketimiz yerine hangi yapacağımıza dayalı arayışlardaydık.” dedi.

İlk 24 saat içre bölgeye jeneratör ve taharri istirdat gereçleri yolladıklarını anlatan Bakgör, şunları kaydetti:

“Bize EÜAŞ’ın yetkilileri hele Mehmet Uluba bey ulaştı. Burasıyla ait olarak bindi verebileceğimiz neler gibi diyerek sordu. Tığ birlikte canhıraş ayrımsız şekilde dedik kim ‘Bunun tamamını biz üstlenebiliriz.’ Hakeza bire bir projede tevessül etmek bizim üzere haddinden fazla nazik ayrımsız yardım fırsatı. Hızlı Hızlı acul bire bir şekilde kâin olan sahadaki bilcümle kadro tecrübemiz ve ekipmanla harekete geçtik. Sahada personelimiz çok eli nimetli ve fedakarca davrandı. sakır sakır 24 saat saklık halinde çalıştı, geldiğimiz bu noktada dahi geçtiğimiz hafta geçmiş konutların teslimatlarını yaptık. Tığ kapısından parkesine, boyasından vitrifiyesine hangi varsa tamamını yenileyerek, tesisatları, herhangi bir şeyini yenileyerek 150 temelli konutu toparladık ve bu hafta sonu bakımından tamamını doğrulama etmiş olacağız.”

Share: