Malatya’ya depremin ikinci haset mevrut fahri sağlıkçılar afetzedelerin yaralarını sarıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden arz çok etkilenen illerin ortada düzlük alan Malatya’ya mevrut fahri sağlıkçılar, 43 gündür afetzedelerin yaralarını sarıyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin arkası sıra farklı şehirlerde müteharrik ve birbirlerini elan ilk tanımayan abla, paramedik ve tıp öğrencilerinden oluşan 12 esenlik çalışanı, zat imkanlarıyla Malatya’ya geldi.

Burada aynı ekip olan fahri keyif çalışanları, çerge kentte mütezayit vatandaşların yanında kırsal mahallelere giderek afetzedelere yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Hiçbir denk beklemeden deprem bölgesinde görevlerine bitmeme fail fahri sağlıkçılar, depremzedelerin umar ihtiyaçlarını karşılamanın birlikte tetkik ve pansuman işlemleri yapıyor.

Depremzedeler amacıyla kurgu ve bilgisayarlarını sattılar

Paramedik Alişan Çekişme, AA muhabirine, hareket bölgesine Çorum’dan geldiğini, tek beklentisi olmadan depremzedelere yardım etmeye çalıştığını söyledi.

Sorumlu oldukları iki deri şehir ve sınırlı 16 rustik mahalle bulunduğunu nâkil Kavga, dönem zarfında buralarda mücahede yürüterek afetzedelerden mevrut talepleri hesabına getirdiklerini belirtti.

Kavga, depremin kolaylıkla ertesi günü Malatya’ya geldiklerini kaydederek, özge gönüllü sağlıkçılarla bile burada tanıştıklarını, elan sonra hepsiyle ocak kabil olduklarının altını çizdi.

Diğer illerdeki depremlerde zat tanıdıklarının bile hayatını kaybettiğini dile getiren Cidal, bu format karşısında haddinden fazla çeki duyduklarını ancak burada depremzedelerin birlikte oldukları amacıyla de motive olduklarını vurguladı.

Cenk, saat gözetmeksizin buradaki gönüllü hizmetlerinin sürdüğünü ifade ederek, “Depremzedeler için elimizden hangi geldiyse yapmaya çalıştık. imdi birlikte yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Burada oldukları sürede muktezi ilaçları ve malzemeleri alabilmek için aracını sattığını belirten Kavga, farklı gönüllü sağlıkçılar ortada ise dizüstü bilgisayarını satanların olduğunu belirtti.

“Buradaki çalışmamız bitene kadar içtimai hayatımıza dönmeyeceğiz”

Niğde’den mevrut sağlıkçı Bekir Yardımcı, depremin müstacelen ardından gönüllü adına AFAD’a başvurduğunu, onların yönlendirmesiyle Malatya’ya geldiğini söyledi.

Gönüllü mevrut sağlıkçılarla Malatya’da 12 yabanlık tıpkısı kadro oluşturduklarını dile getiren Apotr, ilk zamanlar gerileme başlarında fariza aldıklarını, daha sonradan ise kente gelen ilaçların ayrıştırılması, oba kent ve rustik mahallelerde afiyet hizmetinde fariza aldıkları bilgisini verdi.

Havari, bu işi yaparken hiçbir şekilde maddiyat gözetmediklerinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“Yegâne istediğimiz buradaki insanların esenlik ve psikolojik açıdan ihtiyaçlarını eğlemek. Elimizden geldiğince hep kol kendisine bu işi yapmaya çalışıyoruz. Küşayiş vermeden çalışmaya bitmeme edeceğiz. Çoğumuz hususi hayatında anlaşılan işleri bırakarak buraya geldi. Içtimai hayatı şu anda biz bıraktık. Buradaki çalışmamız bitene büyüklüğünde dahi toplumsal hayatımıza dönmeyeceğiz.”

Kayseri’den gelen Furkan Agâh, “İnsanlara muavenet etmek üzere buradayız. Sonuna kadar üstelik buradayız. Burada çalışırken her maddi beklentimiz bulunmayan. bundan sonra tığ özlük imkanlarımızı burada kullanmaya çalışıyoruz.” dedi.

Hemşire Bekir Köktaş ise depremzedelerin yaralarını eksiltmek ve acılarını kesmek amacıyla burada olduklarını ifade ederek, şimdilik Malatya’dan dönmeyi düşünmediklerini, imkanları ölçüsünde çalışmalarına devam edeceklerini aktardı.

Share: