AFAD’dan kan kesen deprem tatbikatı

AFAD’dan nefes kesen yer sarsıntısı tatbikatı

400 personel, 54 sivil sosyete kuruluşu, 69 kurgu, 1 helikopter ve 70 fahri düzlük aldı

AFAD Başkanı Yunus Sezer: “AFAD akreditasyon sistemi, Avrupa’nın ve dünyanın kat sayı sistemlerinden”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’üstelik 2022 Afet Tatbikat Yılı çerçevesinde Kıyamet ve Ivedili Kapsam Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda 5.2 gösteriş senaryosuna bakarak gerçekleştirilen zelzele tatbikatı adeta gerçeğini aratmadı.

Eskişehir’dahi 21 Ekim’e kadar sürecek olan 4. Arsıulusal Facia ve Dirençlilik Kongresi, Eskişehir Teknik Üniversitesi İki Ilkgüz Kampüsü’nde düzenlenen karşı karşıya ve çevrimiçi toplantılarla başladı. Açılış konuşmalarının arkası sıra AFAD koordinesinde deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikat senaryosuna bakarak merkezi Tepebaşı ilçesi olan ve 5.2 büyüklüğünde meydana mevrut depremin arkası sıra, Türkiye Afet Müdahale Planı ve İl Afet Müdahale Planı doğrultusunda ekiplerin olumsuzluklara müdahale kabiliyeti imtihan edildi. AFAD koordinesinde gerçekleştirilen tatbikatta; tahminî 400 personel, 54 sivil topluluk kuruluşunun üyeleri, 69 çevirici, 1 helikopter ve 70 AFAD gönüllüsü vadi aldı.

Manevra çerçevesinde meydana mevrut zelzele zımnında sirenlerin çalmasının arkası sıra, kampüsteki binalarda mevcut öğrenciler acil buut toplanma alanlarına gitti. İl Kıyamet Müdahale Planı’na göre kampüste belirlenen bölgeye arındırma alanları ve çadırkent kuruldu. Senaryoya bakarak, yangın sâdır binalarda çevrili kalan afetzedeler, itfaiye ve kontrol kurtarma ekiplerince tahliye edildi. Depresyon altında artan afetzedeler ise taharri kurtarma ekiplerinin zaman kesen operasyonuyla kurtarıldı.

Tatbikat, İki Eylül Kampüsü’ndeki spor salonunda kurulan Eskişehir Alternatif AFAD Merkezi’nden yönetildi. Ilbay Erol Ayyıldız ve AFAD Başkanı Yunus Sezer, merkezdeki masa başı uygulamasında AFAD İl Müdürü Recep Bayar’dan bilgi aldı. Bilgilendirmenin arkası sıra merkezden ayrılan Ilbay Ayyıldız ve AFAD Başkanı Sezer, tatbikat sahasında incelemelerde bulundu.

“Avrupa’nın ve dünyanın denk sistemlerinden aynı tanesi”

Tatbikatla ilgilendiren açıklamada mevcut AFAD Başkanı Yunus Sezer, Türkiye’da kontrol kurtarma birimlerinin denklik sisteminin nazik gelişme kaydettiğini belirterek, “Manevra yılında, Türkiye’dahi her alanda tatbikatlar yapıyoruz. Bu seneki hedefimiz 70 bin manevra açmak. Şu anda 59 bin 400 tatbikat gerçekleştirdik. 12 Kasım’bile bile bütün Türkiye’yi, hassaten Kıbrıs’ı üstelik içerisine takanak şişman bir şekilde tatbikata hazırlanıyoruz. Bugün burada 5.2’lik ayrımsız senaryo gerçekleştiriliyor. Senaryoda; deprem ajanda, boşaltma ve senaryo gereği yıkılan binaların altında küsurat vatandaşlarımıza taharri istirdat birimleri vasıtasıyla müdahale edildi. Kurtarılanlar, önce kavuşum alanlarına, sonrasında ise geçici tahaffuz alanlarında ve hava misafirhanelerine götürülüyor. Burada 23 şerha kıyamet grubu var. Bunların hepsi enerjik tıpkı şekilde çalışıyor. Türkiye’dahi akreditasyon sistemi son 3 yıldır büyük bir gelişme kaydediyor. Akredite ettiğimiz kontrol kurtarma birimleri, sahada etken şekilde çalışıyor. Şu anda Türkiye genelinde 63 modül akredite edilen arama istirdat birliği var. Antrparantez 570 bin gönüllümüz oldu. Avrupa’nın ve dünyanın kat sayı sistemlerinden aynı tanesi. Bu birlikte vatandaşlarımızın bu konulara verdiği ehemmiyetten kaynaklanıyor” diye konuştu.

“BM tatbikatında ulaştığımız kapasiteyi ayrıksı ülkeler de kendilerine yaşıt ahzetmek istiyorlar”

Türkiye’nin afete müdahale ve afet sonrası iyileştirme açısından dünyaya eş olduğunun altını çizen AFAD Başkanı Sezer, “Türkiye afete müdahale ve kıyamet sonrasında düzeltme bakımından dünyada eş ülkelerden aynı tanesi. Sabık hafta uluslararası aynı manevra yaptık, 40’a yakın talih katıldı. BM ve Avrupa Birliği Sivil Dulda Mekanizması dahi dahil, temsilcilerin katıldığı bir manevra oldu. Orada ulaştığımız kapasiteyi, sair ülkeler da kendilerine kat sayı adına ahzetmek istiyorlar. Dünyada BM manasında yer fazla akredite olan mevki, birlik Türkiye oldu. Şu anda 2 şerha arama istirdat birliğimiz akredite durumunda amma hep birliklerimiz akredite olacak seviyedeler. BM koymuş olduğu sınırdan ortalık sunu fazla 2 pare birliği kendi içlerine aldıklarından yağlık 2 oldu. 2 tane bile sivil sosyete kuruluşumuz var. Bu manada bildirme fazla üye devlet durumundayız. Bu acun standartlarında hem sivil topluluk kuruluşlarımızı akredite yazar eğitim veriyoruz, hem dahi özlük birliklerimizi daima bu seviyede yetiştiriyoruz. Bire Bir zamanda da birçok ülkeye bile mentorluk yapıyoruz” dedi.

Tatbikatla ilgilendiren açıklamada kâin Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, “5.2’lik depremde nasıl cereyan edilmesi gerektiğini, senaryo etrafında canlandırdılar. Bildiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla Eskişehir, bu büyüklükteki aynı depremden özlük çabalarıyla atlatabileceğiyle ait ayrımsız senaryo kurgulandı” ifadelerini kullandı.

Share: