Bursa domestik haberi… CHP’den Bursa Gürsu Ovasına Olmak İstenen Çöp Para Aktarımı İstasyonuna Aksülamel

ZEHRA DEĞİRMENCİ

CHP Gürsu İlçe Örgütü, Bursa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla ilçede yapılmak istenen gübür arıtma tesisine reaksiyon gösterdi. CHP Bursa Saylav Orhan Sarıbal, “Burada bırakın çöpün biriktirilmesini, buradan güzeşte çöp kamyonlarının bıraktığı belirti ve bulaşma ile ovamızda elan fazla sinek sorunu oluşacak ve bize elan çok kimyevi kullanma sorunu adına dönecek” dedi.

CHP Gürsu İlçe Başkanı Haşim Öztürk, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Gürsu ilçesi Kazıklı Mahallesi’nde fayrap etmek istediği yararsız aktarma istasyonuyla ilişkin mahalle muhtarları ve köylülerle gelişigüzel basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da katıldı. Öztürk, şunları söyledi:

“Tığ buradan Bursa kamuoyuna ve yetkililerine çağırmak istiyoruz. Ovamızı kirletmeyin, o ellerinizi ovamızdan tarımımızdan, ati nesillerin azık kaynağından çekin demek amacıyla buradayız. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin almış olduğu değişmeyen gereği Kazıklı Mahallesi Hakimtepe’da mahallelerin rüzgar aldığı aynı bölgeye Saika Belediyesi’nin dayatmasıyla buraya tıpkı çöp alıntı istasyonu böbürlenmek isteniyor. Özellikle mahalle muhtarımız köylülerimiz yöre mahallelerdeki komşularımız bu ovanın zarfında, bu meyveciliğin yapıldığı coğrafyada bu yararsız alanını istemiyorlar. Biz buraya bu çöp alanını yaptırmayacağız.”

“BU KÖYLERİ ALTIN GİBİ KORUMAMIZ GEREKİR”

Orhan Sarıbal bile şöyle konuştu:

“Hastalık bu büyüklüğünde itiraz ediyoruz? Bakın bu kadar kayırıcı, gençler hayatlarını burada sürdürüyorlar. Burası ağırbaşlı insanının yaşadığı tıpkı bölge. Sekiz köyümüz var. Bugün Türkiye’nin arz kaliteli Santa Maria armudunu, savran armudunu, pınar ayvasını, Granny Smith elmasını üreten bir nahiye. Yaşamlarını burada sürdürüyorlar, kafile etmiyorlar bilakis bu köyler barhana alıyor. Bu köyleri bizim altın kadar korumamız gerekirken, suyunu toprağını, ağacını, yolunu, yaşamını korumamız gerekirken, onların varsa eksikliğini merkezi yönetimler yerine devletin valiliği, kaymakamlığı, uray başkanlığı eksiklikleri ahzetmek adına onlara yaşamı zehretmeye çalışıyoruz.

“GÜBÜR NAKIL MERKEZİ OVAYI KİRLETECEK”

Zaman dünyanın yeryüzü yetişkin şeyi azık. Her dönüş bağırıyoruz, hep dünyada besin krizi var diye niteleyerek. Bilcümle dünyada gıdada açlık olacak diye. İki şekilde, biri gıdaya ulaşamamak ötekisi ise parası sıfır insanların gıda alamaması. Oysaki bu ovalar, bu ülkenin en muhteşem meyve memleketleri. Bu kadar hakim tıpkı nahiye, dünyanın sunu eşsiz ovası bu yeksan. Bu büyüklüğünde büyük çeşidi dünyanın tek durumunda göremezsiniz. Zaman buraya geçmek istenen gübür alıntı merkezi burayı kirletecek. Tığ çiftçiler yerine daha beş altı derman kullanarak daha akman gıdayı insanımıza lacerem ulaştırırız diyerek düşünüyoruz. Oysa burada bırakın çöpün biriktirilmesini, buradan yollardan sabık gübür kamyonlarının bıraktığı işaret ve sirayet ile ovamızda elan aşkın sinek sorunu oluşacak. Henüz çok haşere sorunu olacak ve bize daha aşkın kimyevi istimal sorunu olarak dönecek.

“ÇÖP YERİNE TEMİZ ORMAN İSTİYORUZ”

Olur tığ ne ayırmak istiyoruz? Saf gıda üretmeye çalışıyoruz. İnsanımızın temiz beslenmesi için ceht sarf ediyoruz. O yüzden Samanlı’nın köşesinde yapılan lojistik merkezi yanlıştı, defalarca söyledik. Amma mademki onu oraya yaptınız bunun süresince 5 dönüm düzlük ayırırsınız, hemen yanı sıra gider var orada mesai yapılıyor, oraya kapalı aktarırsınız böylelikle Kazıklı de kurtulur, Ağaköy bile kurtulur, Samanlı üstelik kurtulur, Demirtaş birlikte kurtulur, Karahıdır bile kurulur, İğdir üstelik kurur, Hasanköy de kurtulur yani bu majör müstevi kurtulur. Almaşık hazır. Söylediler, hem otosansiti bel ettiler hem da bakir yapılan geri hizmet merkezi 300 dönüm yeri orada babalarından artmış bırakıt kabilinden viran etti Yıldırım Belediyesi. Biricik gerekçesi ise namus borcu batağından belediyeyi istirdat. Takanak batağına kim soktu? Sen soktun kardeşim. Şimdi bunun bedelin hastalık Samanlı köylülerine, Kazıklı köylülerine, hastalık Ağaköylülere ödetiyorsun? Mütenavip amade, anında Samanlı’da 5-6 dönüm yeri kapatın dışarıya uçmasın, dışarıya gitmesin. Özel araçlarla oradan karşı apayrı yere aktarma edin. Burada bilge rüzgarların egemen olduğu ve hep köylere beis verecek, tarıma engel verecek gübür aktarım istasyonunu istemiyoruz. Kaldı ki siz taraf tarafta gördüğümüz ormanlık çamlığı namevcut etmişsiniz, bu hafriyatı buraya yığmışsınız bunu dahi kaldırın bunu birlikte eskisi üzere tashih edin diyoruz. Ilkin Bursa Valiliği’ni, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni, Gürsu Kaymakamlığı’nı ve Gürsü Şehremaneti Başkanlığı’nı, hep açık oturum partileri parti ayırmaksızın göreve, insaflı olmaya, Bursa ovasına, Kazıklı, Ağaköy, Samanlı, Karahıdır, İğdir, Hasanköy’e cemaat çıkmaya çağırıyoruz. Çöp hesabına buraya tertemiz orman istiyoruz.”

Share: