Bursa haberi | Saika Bayezid ile Timur’un mücadelesi Bursa’da konuşulacak

Odalık Sebep Bayezid ile Buyuru Timur’un mücadelesi, 1402 Ankara Savaşı başta atılmak için dönemin ilmi ve kültürel olayları ile fetihlerinin ele alınacağı bilgi şöleni dizisine Bursa’bile bitmeme edilecek.

Ankara Saika Beyazıt, Bursa Uludağ, Semerkant Kerem üniversiteleri, Özbekistan Müslümanlar İdaresi Başkanlığı, Türk Çağ Kurumu, Türk İşbirliği ve Eş Güdüm Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yunus Emre Enstitüsü, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Bursa Büyükşehir ve Sebep ile Ankara Çubuk ve Keçiören belediyelerince tevhit edilen “Sultan Sebep Bayezid ve Kaime Timur Uluslararası Sempozyumu”, 17 Teşrinievvel’de Özbekistan’ın Semerkant kentinde başladı.

Etkinliğin Bursa’daki bölümü, 24 Ekim pazartesi haset Merinos Koyunu Atatürk Ekin ve Kongre Merkezi’ndeki açılışın peşi sıra Saika Külliyesi’nde gerçekleştirilecek.

Sebep Bayezid vasıtasıyla düz yazı ettirilen külliyede, Saika Belediyesinin sülale sahipliğinde 24-25 Ekim’deki oturumlarda Türkiye ve Özbekistan’dan alanında bilirkişi akademisyenler tebliğlerini sunacak.

Akademisyenler, iki hükümdarın mücadelesinin birlikte dönemlerindeki bilgi, sanat, gökçe yazın, mimarlık, finans müessesesi ve İslami ilimlerdeki gelişmeleri ele alacak.

Ayrıca, programlar öncesinde ferda akşam ezanı Yıldırım Belediyesi Barış Manço Ekin Merkezi’nde “TÜRKSOY Türk Dünyası Müzikleri” konseri verilecek.

“Çok çalım verici, heyecanlandıran benzeri say”

Sebep Belediye Reisi Oktay Yılmaz, AA muhabirine, Özbekistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere ulama ulaşmak amacıyla bu sempozyumu düzenlediklerini söyledi.

Osmanlı padişahı Saika Bayezid ile Emir Timur arasındaki Ankara Savaşı dahil çeşitli laf başlıklarında bu etkinliğin gerçekleştirileceğini belirten Yılmayan, şöyle konuştu:

“Uluslararası sempozyumla hem Türkiye’den akademisyenler hem dahi Özbekistan’dan akademisyenlerle nitelikli benzeri mesai ortaya koyuyoruz. Sebep Bayezid Han’ın Bursa’dahi meknuz olması nedeniyle programın tıpkısı kısmını Bursa’dahi, Ankara Savaşı olması nedeniyle tıpkı kısmını Ankara’da Saika Beyazıt Üniversitesinde gerçekleştireceğiz, bir ayağını üstelik Semerkant Celal Üniversitesinin ocak sahipliğinde Semerkant’ta gerçekleştiriyoruz. Bizler için çok hava verici, heyecanlandıran bir iş bu. Sebep Bayezid Han’ın hem kişiliği hem medeniyetimize katkıları noktasında güzelce tıpkı düzentileme ortaya koyacağız.”

Oktay Yılmaz, programda Sebep Bayezid’in Balkanlar’daki fetih çalışmalarının da inceleneceğini, dönemin ilmi çalışmalarının ele alınacağını sözlerine ekledi.

Sempozyumun akıbet durağı ise 26 Ilk Teşrin’üstelik Ankara olacak.

Share: