Burdur’da su basan hububat tarlalarına ekilen ayçiçeğiyle çiftçinin yüzü gülecek

Burdur’un Köşe ilçesinde su basan tembel durumdaki hububat tarlalarına devlet desteğiyle ekilen ayçiçeğinden sağlanacak gelirle çiftçiler zararını telafi edecek.

Mart ayında Üzümlübel, Kuşbaba, Karaaliler, Kestel ve Avdancık köylerinin arazilerini birlikte içine kayran Yer ve Kestel ovalarındaki tahıl ekili ekincilik arazilerinde taşkın meydana geldi.

Ilçe ve İlçe Ekincilik Müdürlüğü ekipleri, akarsu baskından uymazlık gören çiftçilerin zararlarını karşılamaları için “Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesiyle 2000 dekarı hazineye ilişik toplamda 3500 dekarlık araziye kontekst gün çiçeği savsaklamak üzere yüzde 75 azamet destekli nesil dağıttı.

Bölgede yetiştirilen ayçiçeğinin hasat zamanı geldi. Burdur Valisi Ulvi Arslantaş’ın biçerdövere binerek hasadı başlattığı günebakan tarlalarında demincek ateşli bir telaş yaşanıyor.

Hayata geçirilen projeyle hem taşkın olan tarlalar gereksiz kalmadı, hem birlikte çiftçiler veriminden mutlu oldukları ayçiçeğinden iktisadi alacak sağlamaya başladı.

“Ne toprakta ne üretilmesi gerekiyorsa onu fora etmek lazım”

Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, AA muhabirine, Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle ilçede canlı kullanılmayan ekincilik arazilerini etkinleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Salgın sürecinde zirai ürünlerin ülkeler acısından ciddi ehemmiyet arz ettiğini gördüklerini belirten Tanrıkulu, bu projeyle taşkın meydana mevrut bu cins arazilere dirimlik getirerek mütenavip ürünlerin ekilebileceğini çiftçilere gösterdiklerini anlattı.

Tanrıkulu, hububat eken çiftçilerin su baskınından ağırbaşlı anlamda mağduriyetler yaşadığını vurgulayarak, “Hububatın ardından bire bir yere gündöndü eken çiftçiler dolgunca ürün elde etti. Geçtiğimiz günlerde Sayın Valimizle hasadını başlattık. Üretimi üstelik vatandaşlarımız açısından akıbet aşama basit bire bir nişane. Gün Çiçeği hububata bakarak henüz geç ekildiğinden akarsu baskınlarından zarar görmeyen bire bir nebat. Nedeniyle ayçiçeği yağı besin namına değerli ayrımsız kitap. Elhasıl ne toprakta hangi üretilmesi gerekiyorsa akıllıca bir planlamayla onu göstermek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Süreduran duruma düşmüş arazilerimizi ayçiçeğiyle bereketlendirdik”

Nahiye Ekincilik ve Orman Müdürü Mustafa Akgül da 90 bin liralık bütçeyle ayçiçeği tohumunu aldıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın ‘Ekilmedik ayrımsız karış arazi kalmasın.’ sözüne güvenerek tığ da akarsu baskınıyla süreduran duruma düşmüş arazilerimizi günâşık tohumuyla bereketlendirdik.” dedi.

Gün Çiçeği ekimini gören gayrı çiftçiler bile nesil realizasyon ederek ekilen arazi miktarını artırdığını vurgulayan Akgül, şöyle konuştu:

“Dekarda averaj 175 ile 200 kilogram beyninde yayın elde ediyoruz. Bu üstelik 3500 dekarlık benzeri alanda kısaca 700 tonluk bire bir rekolteye kıymet geliyor. Kilosu 10 liradan gidiyor, çiftçiler kestirmece 6-7 milyonluk tıpkı kazanç sağlamış olacak. Vatandaşlarımıza 90 bin lira bütçeyle bire bir biberli yaktık, kıvılcım olduk. Vatandaşlarımız bunu benimsedi, bunu ekmenin yararlı olacağını, algı sağlayabileceklerini gördüler. Demin bunun karşılığını bugün alıyoruz.”

“Ayçiçeğini beğendik”

Akgül, gelecek yıl ayçiçeği nesil desteğinin bütçesini artıracaklarına belen ederek, “Bakanlığımızdan Köşe ilçesine 268 bin lira soy sop bedeli istedik. Makul görülürse bu miktarı ekinci katkısıyla 400 bin liraya çıkaracağız. Hem istihsal miktarını hem birlikte vatandaşlarımızın gelirini artıracağız.” ifadesini kullandı.

Üzümlübel Muhtarı Şükrü Duran da günebakan tarımının hububattaki zararı karşıladığını dikkati çekerek “Mahsul sunturlu görülüyor. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum.” dedi.

Çiftçi Mustafa Yaşar üstelik arpa ektiğini tarlasının yağıştan bozulduğunu dile getirerek, “Bize gün çiçeği tohumu verdiler onu ektik. Öncelikle arpaya yaptığımız masrafı karşılamış olduk. Ayçiçeğini beğendik, ati sene esasen yavru desteği olursa yeniden ekeceğim.” değerlendirmesinde bulundu.Share: